Bakan Çelik Molla Fenari Sempozyumu´nda

#1
Bursa'da yapılan Uluslararası Molla Fenari Sempozyumu'na katılan Devlet Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'nin en önemli eksiğinin bilimin rehberliğinde gereken sorumluluğun gösterilmemesi olduğunu belirterek, siyasetçiler ve tüm kesimler bilimi rehber edindiği takdirde toplumsal meselelerin minimize edileceğini söyledi.

Osmanlı'nın ilk bilim adamlarından olan ve Bursa'ya büyük hizmetler sunan Molla Fenari, düzenlenen sempozyumla anıldı. TKM'de düzenlenen sempozyuma Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ Üniversitesi Rektörü Mete Cengiz ile çok sayıda öğretim üyesi ve davetli katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Devlet Bakanı Faruk Çelik, bilim ve kendisini bilime adamış insanların önemine değindi. Molla Fenari'nin Bursa'da yaşamasının şehir için büyük önem taşıdığını ifade eden Bakan Çelik, '578 yıl önce Bursa'mızda yaşayan ve uğurladığımız önemli bir şahsiyet olan Molla Fenari'yi yeteri kadar tanıtamadık. Bu açıdan bu sempozyum bir vefa sempozyumudur. Gerek Bursa'da gerekse büyük coğrafyada bulunan bu bilgi ve birikimleri gelecek nesillere aktarmak gerekiyor. Türkiye tarihini
80-85 yıldan itibaren görenlere söylenecek bir şeyimiz olamaz. Ama bir milletin tarihini bütün olarak ele alanlar için bu tür faaliyetler çok önemli. 600 yıl bir imparatorluk ayakta duruyor. Bunun siyasi, politik manevralarla ayakta durması mümkün değil. Eğer bir medeniyet kuruluyor ve geniş bir coğrafyada yaşanıyorsa bunun arkasındaki sebepleri iyi araştırmak gerekir. Baktığınızda ise altında bilimin yattığını görürsünüz. Bilim çok önemli. Bugün Türkiye olarak en önemli eksiğimiz, bilimin rehberliği
hususunda tüm kesimlerin gerekli sorumluluğu göstermediğidir. Eğer bugün siyasetçiye bilim rehberlik yapsa, eğer tüm çevrelere bilim rehberlik yapsa toplumsal sorunlarımız minimize olacaktır. Ama siz bilimi, bilim adamları olarak politik çıkar ve hedefleriniz için kullanırsanız, siz siyasetçiler olarak bilimi rehber edinmezseniz, yani iki kesim de yanlış içinde olursa sorunlar artarak büyüyecektir. Türkiye bir zihniyet dönüşümü yaşıyor. Mutlak suretle bilim rehberimiz olmalıdır. Onun rehberliği, toplumsal
huzurun sağlanması açısından tek unsurdur' dedi.

Bakan Çelik, 'Molla Fenari, bilimi 20 branşa sokmuştur. Büyük coğrafyadaki tarihi eserlerin ayağa kalkması için gereken çalışmalar yapılıyor. Ama gerçek olan büyük coğrafyadaki bu tarihi eserlerin oluşumundaki ruh ve anlayış nedir, onların ortaya çıkartılması gerekir. Molla Fenari'ler bulundukları yerlerin sönmez ışıklarıdır. Bu sempozyumlar sönmez ışıklarla geleceğimizi aydınlatacaktır' şeklinde konuştu.

Bursa Valisi Şahabettin Harput ise, 'Bursa tarih boyu önemli şahsiyetlere ev sahipliği yapmıştır. Molla Fenari de Bursa için önemli biridir. Molla Fenari'yi anlamak demek, Osmanlı'yı anlamaktır. Valilik olarak bu önemli şahsiyetin mezarını projelendirerek yakışır hale getireceğiz' diye kaydetti.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Molla Fenari'nin hayatı ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Molla Fenari'nin Osmanlı'nın ilk bilim adamlarından biri olduğunu dile getiren Altepe, 'Ömrünün büyük bölümünü Bursa'da geçirmiş bu şahsiyet, şehre önemli hizmetlerde bulunmuş. Bu Bursa için büyük bir şanstır. O Osmanlı'nın dünyaca ünlü bilim adamlarından biridir. Kültürel birikim ve miraslara sahip çıkmalıyız. Tarihini bilmeyen geleceğine sahip çıkamaz' diye konuştu.
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Mustafa Kara'nın başkanlığını yaptığı sempozyum, Prof. Dr. Alan Godlas ve çeşitli konuşmacılarla devam etti.

İlginizi Çekebilir


 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:06 .