Baykal: PKK gösterisine hoşgörü, haklarını savunanlara dayak
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 18-12-2009, 08:32 #1

bebestom

~Sanma Şâhım ~

Baykal: PKK gösterisine hoşgörü, haklarını savunanlara dayak


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Tekel İşçileri ile onlara destek veren partisinin milletvekillerine yapılan müdahaleyi kınadı. Baykal, "PKK gösterisine hoşgörü, ama demokratik hakları savunanlara saldırı ve dayak" dedi.


Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Deniz Baykal, Mevlana'nın ölümünün 736'ncı Vuslat Yıldönümü nedeniyle düzenlenen Şebi Arus törenine katılmak için özel uçakla Konya'ya geldi. Kızı Aslı Baykal, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımıcı Yılmaz Ateş, MYK üyesi Rıza Yalçınkaya ile birlikte gelen Baykal, havaalanında gazetecilerin sorularını cevapladı.
Ankara'da Abdi İpekçi Parkında eylem yapan Tekel işçilerine ve onlara destek veren partisinin milletvekillerine karşı polisin yaptığı müdahaleyi kınadığını belirten Deniz Baykal, şunları söyledi:
"Tekel işçileri taleplerini iletmek için demokratik haklarını savunmak için Ankara'da toplandı. Fakat onlara karşı maalesef iktidarın takındığı tavır son derece üzücü. Onlar sorunlarına, dikkat çekmek için toplandılar. Bir süre önce kamu çalışanlarına yaptılar. Şimdi Tekel çalışanlarını copladılar, saldırdılar. Hayli acımasız uygulama gerçekleşmiştir. PKK bayrakları ile sokaklarda yürüyüş yapan, silah, taş taşıyan insanları tahrik eden, kamu düzenini bozan kişilere uygulanan hoşgörü ile demokratik haklarını kullanan, insanlara saldırmayan sadece kendi sorunlarını anlatmaya çalışan insanlara yapılan farklılık, elbetteki insanların, devlete olan, hukuka olan güveninin tahrip etmiştir. PKK gösterisine hoşgörü, ama demokratik hakları savunanlara saldırı ve dayak. O insanlar, kendi haklarını savunmak için, suya atlıyor. O insanlar, kimseye saldırmıyor. Sorunlarına dikkat çekmek için suya atlıyor. Kamuoyu bunu anlasın diye. Onlar ve milletvekillerine bu tavır, bu hükümetin demokrasi anlayışının ötesinde, şiddet ve zorbalığın, kendi takdirlerine herkese tatbik etme noktasına gelmiştir. Bu da çürüyen iktidarların geldiği noktadır" dedi.
Baykal, açıklamasının ardından Şebi Arus Töreni'nin yapıldığı Mevlana Kültür Merkezi'ne geçti.A.ABenzer Konular

Görüntüleme:301, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:05 .