Bu da vicdani değil imani retçi !
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 02-01-2010, 16:15 #1

DAMLA22

NevsehirLi

Bu da vicdani değil imani retçi !
Bu da vicdani değil imani retçi ! Türkiye'de bir kişi ilk kez "Laik, Kemalist değerlere dayanan ordu, dini inançlarıma aykırı" diyerek askere gitmiyor...
Enver Aydemir adlı vicdani retçi, 24 Aralık 2009 günü Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacak “vicdani ret” konulu bir panele konuşmacı olarak katılmak üzere geldiği İstanbul’da asker kaçağı olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

TUTUKLANDI

Aydemir, zorunlu askerliği reddettiği için ilk olarak 31 Temmuz 2007 tarihinde tutuklanmıştı. Yaklaşık iki ay cezaevinde kalan Aydemir yapılan ikinci duruşmada iki gün içinde birliğine teslim olması istenerek tahliye edilmişti. Ancak Aydemir, birliğine teslim olmayınca asker kaçağı olduğu gerekçesiyle yine tutuklandı.

LAİK KEMALİST ORDU..

Türkiye’de daha çok savaş, karşıtlığı veya politik nedenlerle askerlik reddedilirken ilk defa Aydemir, İslami inançlarını ileri sürerek askere gitmeyi reddetti. Aydemir, laik, Kemalist değerlere dayanan ordunun dini inançlarına aykırı olduğunu belirterek, görev yapmak istemediğini belirtti.

‘SAYGI DUYULMALI’

İslamcı çevreler, Aydemir’in kararının daha çok imani nedenlerden olduğunu söyleyerek, onun için vicdani retçiden çok “imani” ya da “İslami ret” kavramının kullanılmasının daha doğru olduğunu söylüyor. Mazlum Der, Aydemir’in dini nedenlerden dolayı askerlik görevini reddeden ilk kişi olduğunu söylerken, İlim ve Kültürel Araştırmalar Vakfı iman gerekçesiyle askerlik yapmayı reddedenlerin bu kararına saygı duyulmasını istedi.

Ajans HabertürkBenzer Konular

Görüntüleme:295, Cevaplar:2

İlginizi Çekebilir >
Alt 02-01-2010, 18:13 #2

Berdush.

Bizden Biri


ben seni reddediyom len ...

Alt 02-01-2010, 21:33 #3

«« єςђєг »»

ѕυкυт-υ нαуαℓ


Türkiye Cumhuriyeti cumhurıyetı'nın senı red etmesı gerekıyor

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:29 .