Moğolistan 20 bin Türk erkeği arıyor
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 21-01-2010, 14:53 #1

~ !ηF!η!ty ~

Foruma Isınan Üye

Moğolistan 20 bin Türk erkeği arıyor


Moğolistan 20 bin Türk erkeği arıyor

Altı kadına sadece bir erkeğin düştüğü Moğolistan, Türkiye'den 20 bin erkek isteyecek.

Referans Gazetesi'nden Jale Özgentürk'ün haberini aşağıda okuyabilirsiniz...

Bir yanında Rusya, diğer yanında Çin... Orta Asya'da denize kıyısı olmayan, gözalabildiğine ovalardan, çayırlardan oluşan bir ülke. Yüzölçümü 1.5 milyon metrekare yani Türkiye'nin iki katı... Nüfusu ise sıkı durun, sadece ve sadece 3 milyon.

Bu ülke Moğolistan. Büyük Moğol İmparatoru Cengiz Han'ın ülkesi...

Bölgesel iki süper gücün arasına sıkışmış, yıllarca Rusya'nın egemenliğinde kalan Moğolistan, tarım, madencilik, hayvancılık ve turizme dayalı bir ekonomiye sahip. Dış ticaret hacmi sadece 3 milyar dolar ülkenin 45 milyon hayvanı var. Moğolistan atların en özgür dolaştığı ülke.

Moğolistan'ın Türkler için önemi ise farklı. Orhun Abideleri, Göktürk Anıtları ile Türk tarihi açısından da ayrı bir değer taşıyor.

Ak Parti hükümeti de bu farklılığın farkında ve "Moğolistan dâhil Orta Asya ülkeleriyle artan ölçüde derinlikli bir işbirliği dokusu geliştirilmesi" politikası doğrultusunda ilişkileri sıcak tutuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği Moğolistan'da dört adet Türk okulu var. Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) kanalıyla bu ülkede çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalardan biri de Orhun Kitabeleri'ne giden Bilge Kağan yolunun yapılması oldu.

İki ülke arasında dış ticarete gelince, burada çok sevindirici bir durum yok. Moğolistan'ın 3 milyar dolarlık ticaret hacmi içinde Türkiye'nin payı 2008 rakamlarına göre sadece 7 milyon dolar civarında.

Üçüncü komşu Türkiye
Coğrafi olarak sıkışmış kalmış olan Moğolistan da bu tarihi bağlar nedeniyle Türkiye'yi "üçüncü komşu" ülke olarak görüyor. Karşılıklı işbirliği için atılan adımlar hızlanıyor.

Heyetler geliyor, gidiyor. Önümüzdeki günlerde ise Türkiye'ye yeni bir heyet gelecek. Ama bu kez heyetin bavulunda farklı bir dosya var.

Nedir bu? Moğolistan giderek azalan nüfusuna çare arıyor. Rusya'nın egemenliğinde geçen yıllar boyunca işi, gücü olmayan müslüman Moğol erkeklerinin büyük bölümü alkolün pençesine düşmüş. Moğolistan'da erkek nüfus azalıyor. 6 kadına bir erkek düşüyor.

Erkek sayısının bu kadar az olması yüzünden başlık parası kadınlar için değil erkekler için isteniyor. 45 milyon hayvan, başlık parası için önemli bir kaynak.

Moğol hükümeti giderek artan bu endişelerini gidermek için şimdi Türkiye ile farklı bir talepte bulunuyor. Türkiye'den 20 bin erkek istiyor.

Bu aşamada görüşmeler sürüyor. Önceki gün bu konuda çalışmaları yürüten bir yetkili ile sohbet ettik. Moğolistan'da erkek sayısının azlığının ülkede önemli sıkıntılar yarattığını söyleyen yetkili, Moğolistan'dan önümüzdeki günlerde üst düzey yetkililerden oluşan bir heyetin geleceğini anlattı.

Heyetle bu konuda nasıl bir yol izleneceğini konuşacaklarını söyleyen yetkili, "Halk, Ruslar kökümüzü kuruttu diyor. Türk erkeklerinin çalışkan olduğunu düşünüyorlar. Türk erkekleri gelirse kendi erkeklerinin de silkineceğini düşünüyorlar" diyor.

Moğolistan deyip geçmeyin. Ülkede madencilik, tarım ve turizm hususunda ciddi potansiyel var. Topraklar tertemiz, bakir bir doğaya sahip. Bu arada tarım dedik diye korkmayın nüfusun yüzde 51.2'si de şehirlerde yaşıyor. Ciddi bir şehirleşme var. Okuma yazma oranı da yüzde 95.

20 bin Türk erkeği nasıl seçilecek bilmem ama seçilenin başına talih kuşunun konacağı ortada.Benzer Konular

Görüntüleme:1933, Cevaplar:7

İlginizi Çekebilir >
Alt 21-01-2010, 15:03 #2

BayıLaZzaMm xD

|| Eledim embesilleri ||


Alıntı:
Altı kadına sadece bir erkeğin düştüğü Moğolistan
abazalar için iyi bir fırsat

tesekkürler haber için

Alt 21-01-2010, 15:46 #3

DaYSoY'

Foruma Alışıyor


birgün keşfedileceğimizi biliyorduk

Alt 21-01-2010, 17:37 #4

-¤-l a r v e n l-¤-

Bizden Biri


waLa kadın Lafına bir sürü erkek sevinir bu üLkede (=

Alt 21-01-2010, 18:59 #5

sheker-biskuit

Bizden Biri


hahaha tr den kim gidiyo
tskler haber icin

Alt 21-01-2010, 19:10 #6

DaYSoY'

Foruma Alışıyor


kadınları güzel değilse kese kağıdı geçiririz

Alt 23-01-2010, 21:21 #7

NecatiEmre

Forum Üstadı


Okuma-Yazma oranının %95 lerde olduğu bu bakir memlekete neden gitmeyeyim ? Kadınlar hususunda Türkiyemin kadınları her zaman için tercihimdir ama eğer burdan daha iyi bir yaşamım olacaksa neden olmasın ? Esas üstünde duracağımız nokta , bir savaşın ülkeleri ne hale getirdiğidir. 3 Milyon nüfus ve atılıma hazır bir ülke. Tekrar neden olmasın ?

Olurda bir istekli parşömeni hazırlanırsa beni Listebaşı yazın.

Alt 23-01-2010, 22:09 #8

aloneboy1903

Yasaklı Üye

Uzazk dogu kızlarına sempatim olsa
Gider nüfus patlaması yaptırırdım orada da
Sevmiyorum be
Almanlardan teklif bekliyoruz

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:52 .