Kimliğini kaybetti hayatı karardı
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 26-04-2010, 09:16 #1

´» LeчL-i รùĸùէ «`

♥MeTeCooL♥

Kimliğini kaybetti hayatı karardı


Kastamonu’nun İnebolu İlçesi’ne bağlı Kabalar Köyü’nde oturan 52 yaşındaki Kenan Toklu'nun, 2005 yılında kaybettiği nüfus cüzdanı hayatını kararttı. Adına kurulan şirketle dolandırıcılık yapılan Toklu, milyonlarca liralık borç altına girdi.

Evli ve 8 çocuk babası Kenan Toklu’nun iddiasına göre, İstanbul’da kaybettiği nüfus cüzdanındaki fotoğrafı değiştirilerek şirket kuran kimliği belirsiz kişiler, bu yöntemle yüzlerce kişiyi dolandırdı. Kenan Toklu’nun adına düzenlenen belgeler ve sahte nüfus cüzdanıyla 2006 yılında Toklu Tekstil İnşaat Oto Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi kuruldu. Kenan Toklu adına kurulan şirketin Merter Vergi Dairesi’ne ve Ticaret Sicili’ne kayıt işlemleri de yapıldı.

Şirkete 7 ayrı bankadan da çek karnesi alındı. Şirket adına yapılan mal alımlarında piyasaya yüzlerce çek sürüldü. Çeklerin karşılıksız çıkması üzerine alacaklı firmalar icra işlemleri başlattı. İcralık olan dosyalarla ilgili daha sonra da Cumhuriyet Savcılıkları tarafından Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki mahkemelerde 280’i aşkın dava açıldı.

‘TAHSİLATÇILAR’ SIKIŞTIRDI

Olup bitenlerden habersiz olan Kenan Toklu, bedensel engelli oğlu Eyüp Toklu’yu İstanbul Baltalimanı Hastalıkları Hastanesi’ne tedavisiyle uğraştığı sırada kapısına alacaklı kişilerin dayanmasıyla şok yaşadı. Alacaklılardan biri, kendisine keşide edilen 21 bin 500 TL’lik çeki tahsil ettirmek için iki kişiyi aracı olarak Kenan Toklu’ya gönderdi. Aracılar Kenan Toklu’yu hastanede oğlunun başında beklerken cep telefonundan buldu. Çekin karşılığını ödemesini isteyen kişilere böyle bir borcu bulunmadığını söyleyen Kenan Toklu, aracıları buna inandıramadı. Ancak bu arada davaların çoğu Kenan Toklu’nun aleyhine sonuçlandı. Hakkında açılan 281 davayı takip edemeyen Kenan Toklu, çeşitli hapis ve para cezalarına çarptırıldı.

Kenan Toklu, aracı kişilerin birkaç kez daha arayıp tehdit etmesi sonucu polise başvurdu. Polis aracıları gözaltına alırken, Kenan Toklu da kendi adına kurulan şirket tarafından piyasaya yüzlerce karşılıksız çek sürüldüğünü ve mahkemelerde hakkında 281 adet dava açıldığını bir yıl sonra öğrenmiş oldu.

CEZAEVİNE KONULDU

Ailesini İnebolu’daki köyünde bırakarak Eskişehir’de bir kereste fabrikasında işçi olarak çalışmaya başlayan Kenan Toklu hakkında mahkemeler tarafından mahkumiyet kararları verilmeye başlandı. Temyize de gidilmediği için kesinleşen mahkumiyet kararları nedeniyle hakkında yakalama emri çıkartılan Kenan Toklu, İstanbul’da bulunduğu sırada yakalanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi.

YENİDEN YARGILAMA VE BERAAT

Başına gelenler karşısında şok yaşayan Kenan Toklu, durumu öğrendikten sonra hakkında mahkumiyet kararları veren mahkemelere dilekçelerle başvurarak yeniden yargılama talebinde bulundu. Dilekçelerinde, söz konusu şirkete ait çeklerin kendisine ait olmadığını ve şirketin, kaybettiği nüfus cüzdanı kullanılarak sahte belgelerle kurulduğunu belirten Toklu’nun yeniden yargılama talebi kabul edildi.

Türkiye’nin dört bir yanındaki onlarca mahkeme, dosyaları yeniden açarak Kenan Toklu’nun savunmasını ele aldı. Toklu’nun iddiaları üzerine belgeler kriminal laboratuarlarında incelendi. Yapılan incelemeler sonunda uzmanların sunduğu raporlar, Kenan Toklu’nun savunmasını doğruladı. Kriminal uzmanları, şirketin kuruluşunda kullanılan nüfus cüzdanının sahte olduğunu ve çeklerdeki imzaların da Kenan Toklu’ya ait olmadığını belirledi. Raporlara dayanan mahkemeler de savcıların talepleri doğrultusunda, Kenan Toklu hakkında daha önce verilen mahkumiyet kararlarını iptal ederek, beraatine karar verdi.

NÜFUS MEMURU HAKKINDA DAVA

Kenan Toklu, kendi adına sahte belge düzenlediği iddiasıyla Küçükçekmece Nüfus Müdürlüğü memuru Y.S.O. ve Tevfik Bey Mahallesi muhtarı Y.İ. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı belgede bulunan muhtar Y.İ.’ye ait imzanın ve mühürün sahte olduğunu belirledi. Nüfus memuru Y.S.O. hakkında da Kenan Toklu’nun da aralarında bulunduğu 50 değişik şahıs adına sahte nüfus cüzdanı düzenlediği iddiasıyla Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

İNEBOLU’DA DA TUTUKLANDI

Mahkemelerin hakkında verdiği mahkumiyet kararlarının büyük kısmı iptal edilerek infazı durdurulan Kenan Toklu, İnebolu’da gözaltına alınarak hakim karşısına çıkartıldı. Hakkında Kayseri, Eyüp, Beykoz ve Pendik Asliye Ceza Mahkemeleri tarafından verilen mahkumiyet kararları bulunan Kenan Toklu tutuklanarak İnebolu M Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Ancak bu mahkemeler de dosyayı yeniden ele alarak mahkumiyet kararlarının infazını durdurunca, Kenan Toklu 7 gün sonra cezaevinden tahliye edildi.

HUZURUM KALMADI

Cezaevinden çıktıktan sonra Kabalar Köyü’ndeki ailesinin yanına giden Kenan Toklu, 4 yıldır yaşadıklarını ‘kabus’ olarak nitelendirdi. Hangi duruşmaya yetişeceğini şaşırdığını belirten Kenan Toklu, “Başıma bu işleri açan sahtekarlardan şikayetçiyim. Benim hayatımı kararttılar. 4 yıldır huzurum kalmadı. Bütün paramı suçsuz olduğumu ispatlayabilmek için harcadım. Borç para alarak avukatlara verdim. Köyde kardeşlerimle ortak babadan kalma eski evden başka mal varlığım yok. Ailem de benimle birlikte perişan oldu” dedi.

Kenan Toklu’nun eşi Fatma Toklu da yaşadıkları sıkıntıları anlatırken, “4 yıldır sofrada huzurla bir lokma ekmek yiyemedik. Geceleri uyku uyuyamıyoruz. Bahçede yetişen meyve sebzeleri götürüp pazarda satarak eşime destek oluyorum. Bu sıkıntıları bize yaşatan kişilerin yakalanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

VERGİ BORCU DA VAR

İstanbul’da kurulan şirketin kayıtlı olduğu Merter Vergi Dairesi’ne de vergi borcu bulunduğu bildirildi. Şirketin sahibi olarak görünen Kenan Toklu, “Merter Vergi Dairesi’ne giderek şirketin vergi borcunun bulunup bulunmadığını sordum. Vergi dairesi yetkilileri, vergi borcunun ödenmediği taktirde 136 bin TL’ye çıkacağını söylediler” dedi.

GERÇEK SUÇLULAR ARANIYOR

Karşılıksız çek keşide etmek suçundan hakkında mahkumiyet kararı verilen Kenan Toklu’yu ikinci yargılamada suçsuz bularak beraat ettiren mahkemeler, olayın gerçek faillerinin bulunabilmesi için cumhuriyet savcılıklarına ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu. Sahte nüfus cüzdanında fotoğrafı bulunan kişinin kimliğinin belirlenmesine çalışıldığı belirtildi.Benzer Konular

Görüntüleme:451, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:19 .