Uzak coğrafyada ekonomik taht savaşı
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 17-08-2010, 01:40 #1

%51

Bizden Biri

Uzak coğrafyada ekonomik taht savaşı


Uzak coğrafyada ekonomik taht savaşı


2010'un ikinci çeyrek verilerine göre Çin, Japonya'nın elinden 'dünyanın en büyük ikinci ekonomisi' ünvanını almak üzere.
Açıklanan verilere göre Çin yılın ikinci çeyreğinde 1 trilyon 337 milyar dolarlık Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) rakamıyla Japonya'yı geride bıraktı.
Japonya ilk çeyrekte 1 trilyon 288 milyar dolarlık GSYİH büyüklüğünde kaldı.

Buna karşılık yıllık bazda halen Japonya dünyanın en büyük ikinci ekonomisi. Japonya'nın yıllık GSYİH rakamı, 5.07 trilyon dolar, Çin'in ise 4.9 trilyon dolar. Fakat aradaki farkın 170 milyar dolara kadar gerilemesi ve Çin'in hızlı büyümesini sürdürmesi nedeniyle 2010 yılında Çin'in Japonya'yı yıllık bazda geride bırakmasının da şaşırtıcı olmayacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan Çin'in Yuan'ı dalgalı kura teslim etmesi sonrasında Yuan'ın dolar karşısında yaşadığı değer kazançlarının orta ve uzun vadede Çin ekonomisine büyük bir darbe vurabileceği ve hızlı büyümeyi dizginleyebileceği de uzmanlar tarafından dikkat çekilen bir diğer ayrıntı. Yuan'daki değer artışlarının 2010 büyümesine tümüyle etkili etmesi beklenmese de 2011 ve sonrası için Çin'in hızlı büyüme verilerinde bir yavaşlama yaşanma olasılığının altı çiziliyor.
Halen ABD dünyanın en büyük ekonomisi ünvanını ezici bir GSYİH büyüklüğüyle elinde bulunduruyor.Benzer Konular

Görüntüleme:253, Cevaplar:3

İlginizi Çekebilir >
Alt 17-08-2010, 17:01 #2

SHOWmeLOVE

.(.(.(♥asSsLy♥).).).


teşekürLer

Alt 18-08-2010, 00:28 #3

uslanmaz bela

Forumun Tiryakisi

tşkler...

Alt 18-08-2010, 22:24 #4

NecatiEmre

Forum Üstadı


Kaldı ki Çin'in kendi dinamikleriyle dış ticaret bağı olmaksızın büyümesi 50 yıl gibi kısa bir zamanda savaş tehlikesini bile doğudur. Çok mu ekonomiden anlıyorum , hayır. Fakat tarihi sürece baktığımızda Gsyih ne kadar büyürse lüks ve rahatlık getirdiğinden , halkın ihtiyacını yurt içi ekonomi çeviremeyecek hale gelecek. Bugün 50 dolar bir çinliyi doyuruyorsa , 25 yıl sonra bu oran artık ona yetmeyecek. Hani şu tefe ve tüfe sepetlerine giren gıdaların listesi şişecek. Dolayısıyla Çin bile sömürü yolunu takip edecek. Bu da büyük bir savaşı beraberinde getirecektir. Ben böyle düşünüyorum , pekala yanılabilirim. Umarım bu yazdıklarım saçmalıktan öteye varmaz.

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:16 .