Neden Evet?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 02-09-2010, 10:25 #1

photoshopfon

Forum Heveslisi

Neden Evet?


12 Eylül'de ‘Evet' oyu kullanacağım. 1982'de askeri rejimin dayattığı anayasaya ‘Hayır' demiştim. O gün bugündür Türkiye'nin 12 Eylül Anayasası'ndan kurtulacağı günü hayal ediyorum. Anayasa değişiklik paketi, seçmen çoğunluğu tarafından kabul edildiği takdirde darbe anayasasından kurtulmuş olmayacağız ama kurtulma yolunda önemli bir dönemeci dönmüş olacağız.
Mevcut anayasa, Türkiye'nin önünü tıkayan ideolojik ve yargısal kontrol rejimi oluşturuyor. Geçmişte yapılan tüm iyileştirmelere rağmen anayasanın bu özelliği giderilemedi. Bu ideolojik ve yargısal kontrol rejimine kısaca ‘Vesayet Rejimi' diyoruz. Vesayetin fiili sonuçları artık tahammül edilemez noktalara geldi. Mevcut anayasanın ideolojik ve yargısal kısıtlarıyla ne Kürt sorunu barışçıl ve demokratik zemine çekilebilir ne de bireysel hak ve özgürlüklere dayanan Avrupa standartlarında bir demokrasiye sahip olabiliriz.
Türkiye Cumhuriyeti'nin otoriter, zaman zaman da faşizan özellikler göstermiş geçmişiyle hesaplaşmadan bu topraklarda gerçek demokrasinin kurulamayacağını anlamayanların ‘hayır'ını gayet iyi anlıyorum. Onları ikna etmeye çalışacak değilim. Buna karşılık demokrasinin anlamını bilen ‘hayır'cılarla tartışmak şart. Bu ikinci tür hayırcılar arasında pek çok dostumun ve meslektaşımın varlığı, bu tartışmayı özel olarak da zorunlu kılıyor.
2002 hariç hep sola oy verdim. 2002'de Türkiye'yi AB üyeliğine yaklaştırma hususunda gösterdiği büyük çaba nedeniyle Mesut Yılmaz'a bir jest yapmak amacıyla oyumu ANAP'a atmıştım. Ayrıca 2002'de ‘sol' etiketini hak eden bir sol parti de yoktu. 2007'de bağımsız sol aday Ufuk Uras'ı destekledim. 2011'de kime oy vereceğime henüz karar vermiş değilim. Adalet Ve Kalkınma Partisi'ye oy vermeme gibi bir kompleksim yok. Ama bazı konularda Adalet Ve Kalkınma Partisi'ye kızgınım. Örneğin 12 Eylül yapımı seçim sistemini ve partiler yasasını olduğu gibi muhafaza etmesine fena halde içerliyorum. Bununla birlikte vesayet rejiminde gedik açan her atılımı yararlı buluyorum. Pakette hak ve özgürlükleri genişletici değişiklikleri, özellikle de 12 Eylül darbesinin yargılanır hale gelmesini son derece önemli buluyorum. Demokrasiye inananların bu atılımları "Tatlandırıcılar" diyerek küçümsemelerini yadırgıyorum. Ama değişikliğin bu boyutunu da geçelim ve esas konuya gelelim: Yüksek yargının kendi kendini atayan bir kast olmaktan çıkartılarak daha çoğulcu bir yapıya kavuşturulması konusuna gelelim. Demokrasilerde yargının, özellikle de Anayasa Mahkemesi, Hâkimler ve Savcılar Kurulu gibi kurumların bağımsız değil tarafsız olması esastır. Adalet meleğinin göz bağı, bağımsızlığın değil tarafsızlığın simgesidir. Yüksek yargının bağımsızlığı muğlak bir kavramdır. Merkez Bankası, BDDK gibi kritik ekonomi kurumlarında olduğu gibi yüksek yargı kurumlarında da bağımsızlıktan çok özerklik ve bu özerkliğin sağlaması umulan tarafsızlık önemlidir. Mevcut durumda yüksek yargı ‘bağımsız' kabul edilebilir ama bana göre tarafsız olmadığı kesindir. Sorun, yüksek yargı nasıl oluşturulursa tarafsızlığın sağlanabileceğidir.
Referanduma sunulan pakette tarafsızlık AYM ve HSYK'yi daha çoğulcu bir yapıya kavuşturarak sağlanmaya çalışılmaktadır. Teknik ayrıntıya girmek istemiyorum. Ama şu kadarını belirteyim ki çoğulculuk daha etkili bir şekilde güvence altına alınabilirdi. Cumhurbaşkanı'na verilen yetkileri abartılı buluyorum. Ama son tahlilde öngörülen değişikliklerin mevcut duruma kıyasla yüksek yargıyı tarafsızlığa daha fazla yaklaştıracağına ve bu sayede vesayet rejiminde önemli bir gedik açılacağına inanıyorum. Daha iyisini yeni anayasada yapabiliriz. Gerçekçi olalım. Yeni anayasa Adalet Ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi'nin mutabakatı ile yapılmak zorunda. Bu mutabakatın yolu da her şeyden önce Cumhuriyet Halk Partisi'nin temel ilkeleri itibariyle anayasa projesini ortaya koymasından geçiyor. Bu vesileyle yüksek yargıyı nasıl yeniden düzenlemeyi düşündüğünü de ana hatlarıyla açıklayabilir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin anayasa projesi beni ikna ederse 12 Eylül'de evet oyundan vazgeçmem ama 2011'de Cumhuriyet Halk Partisi'ye oy verebilirim.


kaynak:referansgazetesi.comBenzer Konular

Görüntüleme:405, Cevaplar:4

İlginizi Çekebilir >
Alt 04-09-2010, 00:37 #2

kiges

Aktif Üye


Ya bu Metin Şentürk'e Allah ömür versin.

Alt 11-09-2010, 12:03 #3

photoshopfon

Forum Heveslisi

Alıntı:
kiges´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ya bu Metin Şentürk'e Allah ömür versin.
Amin üstadım.

Alt 11-09-2010, 15:12 #4

Havin

Eylül.


Açıklama 10 numara.

*Türk Silahlı Kuvvetleri`dan yargısız infaz ile ihraç edilen 1665 insanın hakkı için EVET diyorum!..

Alt 11-09-2010, 15:15 #5

Avuntu

Foruma Alışıyor


*Türk Silahlı Kuvvetleri`dan yargısız infaz ile ihraç edilen 1665 insanın hakkı için EVET!..

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:52 .