‘TÜRK MİLLETİ’ DİYEBİLECEK Mİ
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 03-09-2010, 11:51 #1

» IwásBørñTøÐíé «

bilmem ki

‘TÜRK MİLLETİ’ DİYEBİLECEK Mİ


‘TÜRK MİLLETİ’ DİYEBİLECEK Mİ
Söylem aynı mı?
Adalet Ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan, referandum için bugün Diyarbakırlıların karşısına çıkacak. Erdoğan’ın özellikle batı illerindeki mitinglerde seslendirdiği, ’üniter devlet’, ’tek bayrak’, ’tek dil’ ‘tek devlet’ ‘tek millet’ söylemini dile getirip getirmeyeceği merak konusu oldu.
“Türkiyeli olmak”
TERÖRİSTBAŞIYLA “Evet” mutabakatının ardından batıdaki oyları kaybetme korkusu yaşayan Erdoğan’ın, 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesindeki Diyarbakır konuşması da eleştirilmişti. Erdoğan, Türk Milleti ifadesi yerine “Türkiyeli olmak” söylemini ortaya atmıştı. ‰ 10’da
Apo’yla görüşmeyi alçaklık ve şerefsizlik saymıştı...
BEBEK katili Öcalan için bir kez olsun “Şerefsiz” kelimesini ağzına almayan Tayyip Erdoğan, Öcalan ile mutabakat yaptığı iddialarına sert çıkmıştı. Başbakan, bunu “alçaklık” ve “şerefsizlik” olarak değerlendirmişti.

Haber: Önsel ÜNAL
12 Eylül’de yapılacak referandum öncesi Güneydoğu oylarına ağırlık veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Adalet Ve Kalkınma Partisi’nin Diyarbakır’da düzenlediği mitingde halka hitap edecek. Günlerdir neler söyleyeceği tartışılan Başbakan, bir taraftan Milliyetçi Hareket Partisi tabanından “evet” oyu almaya çalışırken, bir taraftan da Kürt seçmeni yanına çekmeye gayret ediyor. Bugün neler söyleyeceği merakla beklenen Erdoğan, Diyarbakır’da geçen yıl düzenlenen mitingde “Türk milleti” yerine ısrarla “Türkiyelilik” kavramını kullanarak büyük tepki çekmişti.
Nabza göre şerbet
Başbakan Erdoğan, “Biz, nabza göre şerbet verenlerden olmadık. Kelamımız, rüşveti kelam değildir. Biz, Van’da ne konuşursak Tekirdağ’da da onu konuşuruz, biz Adıyaman’da ne konuşursak Adana’da da onu konuşuruz” dedi. Erdoğan, partisinin Ağrı’da Abide Kavşağı’nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, vatandaşların 3 Kasım 2002’de kendilerine bir emanet yüklediğini belirterek şunları söyledi: “Ağrı’nın emanetine sahip çıkmak, o emaneti korumak bizim şeref borcumuzdur. Biz, millete efendi olmak için değil, millete hizmetkar olmak için geldik. 81 vilayete, 81 içinde Ağrı’ya hizmet üretmek için geldik. Biz, Van’da ne konuşursak Tekirdağ’da da onu konuşuruz, Biz Adıyaman’da ne konuşursak Adana’da da onu konuşuruz.”
Kararlılık içindeyiz
“İki yüzlülük bu AK hareketin yanına yaklaşamadı” diye konuşan Erdoğan şöyle devam etti: “Tutarsızlardan, ilkesizlerden olmadık. Partizanlıkla ayrımcılık yapanlardan olmadık. 14 Ağustos 2001’de Adalet Ve Kalkınma Partisi’yi kurarken nasıl bir samimiyet içindeysek, bugün de aynı kararlılık, cesaret içindeyiz. O gün ’kardeşlik’ dedik bugün de ’kardeşlik’ diyoruz, o gün ’birlik’ dedik bugün de ’birlik’ diyoruz, O gün ’adalet’ dedik bugün de ’adalet’ diyoruz. Türk’ü, Kürd’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Gürcü’sü, Abhaza’sı, Roman’ı, Boşnak’ı kim olursa olsun hepsini, ’yaradılanı severiz yaradandan ötürü’ anlayışıyla sevdik.”
Önce Talabani, sonra Öcalan
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk ile yardımcısı Aysel Tuğluk, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşmek için yarın Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye şehrine gidiyor. PKK’nın “eylemsizlik” kararının kalıcı hale gelmesi için destek isteyeceklerini belirten Türk ve Tuğluk, daha sonra da İmralı’ya gidip Abdullah Öcalan ile görüşeceklerini bildirdi.
Barzani’ye de gittiler
Temmuz ayında peşmerge lideri Mesut Barzani ile görüştüklerini ifade eden Tuğluk şunları söyledi: “Talabani ve IKDP Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani ile görüşmek için Irak’a gidiyoruz. Heyette Ahmet Türk, BDP’den iki milletvekili ve gazeteci Altan Tan yer alacak. Talabani ile düzenlemeyi düşündüğümüz Ulusal Kürt Konferansı, PKK’nın ilan ettiği ’eylemsizliğin’kalıcı hale gelmesi ve Kürt sorununun demokratik barışçıl çözümünü konuşacağız, destek isteyeceğiz. Bu konuda hem Talabani, hem de Barzani’nin çabalarının etkili olacağına inanıyoruz. Eğer bir mutabakat sağlanırsa konferans için bir komisyon kurulacak ve Ulusal Kürt Konferansı’nın yapılması için hazırlıklara başlanacak.”
Takvime bağlanacak
Tuğluk, Türkiye’ye döndükten sonra başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la PKK ve Abdullah Öcalan ile görüşme konusunu tartışacaklarını da söyledi. Tuğluk sözlerini şöyle tamamladı: “İmralı Adası’na heyet olarak mı, yoksa bazı avukatların mı görüşmeye gideceğini kararlaştıracağız. İmralı’ya gidip Öcalan ile ateşkesin kalıcı hale gelmesi için bilgi alışverişinde bulunacak olan heyet ya da avukat grubunda ben de avukat kimliğimle yer alacağım. Görüşmelerin takvimi net değil. Ben son olarak İmralı Adası’na 5 yıl önce avukat olarak gittim. Aldığım 1 yıllık ceza da tamamlandı. Gitmemde şu anda bir sorun yok.”
Aysel Tuğluk zorla ifadeye götürülecek
Kapatılan DTP’nin eski milletvekili Aysel Tuğluk’un da aralarında bulunduğu 7 sanığın, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılanmasına dün devam edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar katılmadı. Mahkeme heyeti başkanı, sanık Aysel Tuğluk’un talimatla savunmasının alınması için Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazıldığını hatırlatarak, bu yazıya verilen cevapta, “Tuğluk’un davetiye ile duruşmaya gitmemesi nedeniyle hakkında zorla getirilme kararı verildiği ve talimat duruşmasının 4 Kasım’a bırakıldığı”nın bildirildiğini kaydetti. Mahkeme heyeti, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesine yazılan talimatın cevabının beklenmesi için duruşmayı erteledi. Öte yandan Tuğluk, terör propagandası yapmaktan Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığına ifade verdi.Benzer Konular

Görüntüleme:459, Cevaplar:5

İlginizi Çekebilir >
Alt 03-09-2010, 12:30 #2

[A]b-ı haya[T]

....


Türk’ü, Kürd’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Gürcü’sü, Abhaza’sı, Roman’ı, Boşnak’ı kim olursa olsun hepsini, ’yaradılanı severiz yaradandan ötürü’ anlayışıyla sevdik.”

işte bu başka söze ne hacet..

Yine bir yerinden yakalamışlar bulmuşlar ne bulsakta karalamaya devam etsek çabası içerisindeler hep.

Alt 03-09-2010, 21:50 #3

NecatiEmre

Forum Üstadı


Hani sevip , sevmeme meselesi değil bu , bende istemiyorum Kürtlere , Türk milleti denilmesini. Yani kültürümüz farklı , her şeyimiz farklı. Kürtleri kötülemiyorum ama bu işin doğası böyle. Evet kardeşce yaşadık , halen yaşarız ama Türk Türktür , Kürt Kürttür. Elmaya birimiz tutupta sen Ayvasın , diyeceksin efendim. Ben ayvayım diye bağıracaksın bayramda desek ne kadar komik olur değil mi ? Kürtler Türk değildir ve kendilerini ifade edebilmeliler.

Aynı coğrafyayı paylaşsakta aramızda dağlar kadar fark var. Türkiye milleti demesi daha doğru bana kalırsa. Neyse bana kalmaz zaten , sağlık olsun.


Alt 03-09-2010, 21:53 #4

Impossible.

Nothing lasts forever.


Boşverin birşey demesin konuştukça batıyor

Alt 04-09-2010, 13:42 #5

nesrin63

....


Alıntı:
by`manyakh´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Boşverin birşey demesin konuştukça batıyor
aynen

Alt 04-09-2010, 20:48 #6

Havin

Eylül.


Alıntı:
NecatiEmre´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hani sevip , sevmeme meselesi değil bu , bende istemiyorum Kürtlere , Türk milleti denilmesini. Yani kültürümüz farklı , her şeyimiz farklı. Kürtleri kötülemiyorum ama bu işin doğası böyle. Evet kardeşce yaşadık , halen yaşarız ama Türk Türktür , Kürt Kürttür. Elmaya birimiz tutupta sen Ayvasın , diyeceksin efendim. Ben ayvayım diye bağıracaksın bayramda desek ne kadar komik olur değil mi ? Kürtler Türk değildir ve kendilerini ifade edebilmeliler.

Aynı coğrafyayı paylaşsakta aramızda dağlar kadar fark var. Türkiye milleti demesi daha doğru bana kalırsa. Neyse bana kalmaz zaten , sağlık olsun.
Ne de güzel demişsin.Ağzına sağlık güzel insan.

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:37 .