Kışanak, İsteklerini Sıraladı
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 05-09-2010, 19:58 #1

Slam_Jam

Birbaşkabaharabelki

Kışanak, İsteklerini SıraladıKışanak, İsteklerini Sıraladı
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Diyarbakır mitinginde Abdullah Öcalan'ı gündeme getirip, "Bu halkın sembolleri üzerinden siyaset yapmaktan vazgeçin. Yüzde 10'luk seçim barajı düşürülmeden, sayın Öcalan'ın barışa katkı yapacak koşulları yaratılmadan, seçilmişler bırakılmadan, bu ülkede çözümün önünü açmak o kadar kolay değil" dedi.

BDP'nin Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlediği 'Kürtsüz anayasa istemiyoruz, sandığa gitmiyoruz' mitingi öncesinde alana Türkçe ve Kürtçe afişler asıldı. Sahnenin iki yanına asılan, 'Demokratik bir anayasa için sandığa gitmiyoruz', ' ve 'Demokratik özerklik için sandığa gitmiyoruz' yazılı büyük afişlerin yanı sıra, 'Kimliğine onuruna sahip çık, sandığa gitme', 'Boykotu yükseltelim demokratik özerkliği inşa edelim', 'Ne kadar boykot o kadar demokrasi', 'Onurlu barış için boykot' yazılı pankartlar asıldı. Alana gelenler ise ellerinde, 'Bu Oyunda yokuz, boykot', 'Operasyonlar durdurulsun','Onurlu bir barış için boykot',' Ana dilde eğitim için boykot', 'Ne cunta anayasasına, ne Adalet Ve Kalkınma Partisi anayasasına, ikisini de alın başınıza çalı, boykot' yazılı dövizler taşıdı.

İki gün önce aynı meydanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mitingi öncesinde BDP'nin 'boykot' yazılı afişlerini üzerleri bezlerle kapatılırken, bu kez AK Parti'nin bilboardlardaki afişlerin üzeri BDP bayrakları PKK flamaları ve kuzey Irakta ki bölgesel kürt yönetiminin kullandığı bayrakla örtüldü.

Polisin sıkı güvenlik önlemleri aldığı Diyarbakır'da İstasyon Meydanı'nı saat 15.00 sıralarında boşaltılarak bomba uzmanı dedektör köpeklerle bomba araması yapıldı. Güvenlik güçleri, başka sahne olmak üzere tüm alanı didik didik aramadan geçirdi. Aramalar tamamlandıktan sonra gelenler sıkı güvenlik önlemleri altında alana alındı.

Yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı mitingde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Amed seninle gurur duyuyor", "Diren Diyarbakır direnmektir sana can veren" sloganları eşliğinde konuşmasına başladı. Baydemir, Türkçe ve Kürtçe yaptığı konuşmasında bu gecenin Kadir gecesi olduğunu belirterek, "Bu akşam hayır kapıların ve barış kapıları mazlumlara açılıyor. İnşallah bu kapılar Kürt halkına da açılır. Bu akşam Allah'tan büyük duam ve umudum ya rabbim halkımın ittifakı ve birlikteliği büyüsün. Halkımın ittifakı ne kadar büyürse o kadar Ortadoğu'da halkların arasında barış ve kardeşlik olur. Şimdi mücadele 80 yıl sonra 90 yıl sonra tarih halkın eline büyük fırsat verdi. Oda 12 Eylül Kürt halkı iradesini isteğini ne şekilde ortaya koyacaktır" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın önceki gün aynı meydanda katıldığı mitinge değinen Baydemir, bir kaç gün önce Amed'e misafirleri geldiğini belirterek, şöyle dedi:

"Türkçe çok sevdiğim bir atasözü var. Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer. Sayın Başbakan da umduğu ile değil, bulduğu ile yetinmek zorunda kalacaktır. Ama sayın Başbakan 12 Eylül günü de Diyarbakır'dan sizin iradenizle umduğunu ile değil bulduğu ile yetinmek zorunda kalacaktır. Şimdi sanıyorlar ki Kürt halkı bir kez daha kandırılabilinir. Geçti o günler. O fırsat kaçtı. O dönem bitti artık. İnsanları kandıramazsın. Biz kardeşlik dedik sen yok dedin. Biz müzakere dedik sen demedin. Elimizi uzattık sen elimizi tutmadın. O elinden kaçtı artık. Kardeşliğine her şart ve koşulda inandığım inanmak istediğim Türk halkına bir çağrım olacaktır. Referandum ilk değil ve inşallah sonda olmayacaktır. Bu halkın çabası ile daha referandumlar Ankara'da da yaşayacağız. Türk ve Kürt halkının iradesinin ortaklaştığı bütün farklılıkların yeni anayasa çalışmalarını birlikte başlatacağız. Ama sayın Başbakan Diyarbakır'a gelip biz fikirlerimizle, beyanlarımızla, inancımızla, onların samimi olmadığını açığa çıkaracağız. Dilimizle ve kalemimizle sadakatimizle onların Oyunlarını boşa çıkaracağız"

CEZAEVİNİ YIKTIRMAYACAĞIZ MÜZE YAPACAĞIZ

Baydemir, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'da 12 Eylül zulmünün fotoğrafını çekmek istediğini belirterek, "Baş göz üstünü. 12 Eylül zulmünün mağduru olanların çocukları torunları şu anda bu meydanda ve E Tipi, D Tipi Cezaevi'nde şu anda. Oraya sana yıktırmayacağız. Orayı müze yapacağız.

Orada okulda olmayacak. Başbakan çocuklara Türk'üm, doğruyum, çalışkanımı söyletecek. Tek millet tek dili Diyarbakır'da diyemedi. Bende 73 milyonun huzurunda Diyarbakır halkının başarısı önünde eğiliyorum. Bu sizin başarınızdır. Diyarbakır'da 12 Eylül zulmünden bahsetti. 12 Eylül zulmünün fotoğraflarından biri Mazlum Doğan'ın fotoğrafını gösterdi. Zulmün bedeni ateşe verdiği fotoğrafıdır.. Zulme karşı direncin onurun fotoğrafı. Kenan Evren dönemi. Kürt halkının zulme boyun eğmeyeceğinin fotoğrafıdır. Sayın Başbakan'ın 8 yıl iktidarda olduğu dönemin fotoğrafı, Ceylan Önkol. Failler bulundu mu? Yargılandı mı? Hesabını sordun mu? O halde acılarımız üzerinde oynama. Samimi isen baş göz üstüne. Gel beraber yürüyelim üstüne hem de üstüne üstünü. Al sana zulmün fotoğraflarından bir Ferhat Kurtay. Enis Ata kurşun değdi. Ne yaptın sayın başbakan hesap sordun mu? Failleri yakaladın mı?

HANGİ HAKLA DİYARBAKIR'A GELİYORSUN

Baydemir, konuşmasında bölgede yaşanan olaylarda yaşamını yitirenleri anlatıp, PKK'nın gizli sivil yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) operasyonunda aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu tutuklamaları değinip, kelepçeli fotoğraflarının Başbakan Erdoğan'ın icadı olduğunu söyledi. Baydemir, "Peki hangi hakla gelip bu kentteki kadim halkımı kandırabileceğine inanıyorsun. Bu anayasa, bu pakete bizim bir alerjimiz yok. Bir alerjimiz yok bu pakete. Bizim derdimiz küstüğümüz için canımız sıkıldığı için sandık başına gitmemezlik yapmıyoruz. Onumumuz için, Kürt halkı ile alay edip iradesini reddettiğin ve ortaklaşmaya gelmediğin için protesto edip sandık başına gitmiyoruz. Ortaya daha büyük bir irade çıkarmak için sandık başına gitmiyoruz" dedi.
Benzer Konular

Görüntüleme:360, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 05-09-2010, 20:55 #2

» IwásBørñTøÐíé «

bilmem ki


Biri Şu kadının isteklerini karşılasın üzülüyom

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:54 .