Wsj'den "Yatırımcılar, Referandumun Etkisini Küçümsedi" Uyarısı
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 08-09-2010, 12:43 #1

» мiѕтäкєѕ ˜

Deneyimli

Wsj'den "Yatırımcılar, Referandumun Etkisini Küçümsedi" Uyarısı


Türkiye'de 12 Eylül'de gerçekleşecek anayasa değişiklikleri referanduma ilişkin anketlerin "açık bir galibe" işaret etmediğini, yatırımcıların oylamanın etkisini küçümsedikleri öne sürüldü. Wall Street Journal gazetesince yayımlanan analizde referandumun hükümet için "deneme" olacağı savunulurken "Analistler, yatırımcıların oylamanın etkisini küçümsedikleri uyarısını yapıyorlar. Az bir farkla sağlanan bir zafer veya yenilgi, gelecek yaz yapılması gereken genel seçim öncesi hükümet için sinir bozucu olabilir ve oy sağlamak için büyük bir harcama olasılığını doğurabilir" görüşü öne sürüldü.
ABD'nin borsa ve finansal çevreleri gazetesi Wall Street Journal tarafından yayımlanan İstanbul kaynaklı, Joe Parkinson imzalı analizde "Türkiye'deki Referandum Çok Yakından İzlenecek" başlığı kullanılırken anketlere göre, "evet" ve "hayır" oylarının birbirine çok yakın olduğunu dikkat çekti. "Referamdun, üçüncü defa iktidarı kazanmaya ve Avrupa Birliği üyeliği hedefini güçlendirmeye yönelik değişiklikleri gerçekleştirmeye istekli hükümet için deneme olacak" denildi.
-"ANKETLER AÇIK BİR GALİBE İŞARET ETMİYOR"-
Reform paketinin içeriğine ilişkin bilgi verildiği analizde reformun yargının yeniden yapılanmasına ve ordunun gücünü azaltmaya odaklandığı kaydedilen analizde Türkiye'deki referanduma ilişkin tartışmaların giderek sertleştiğine işaret edildi. Kamuoyu yoklamalarının "açık bir zafer"e işaret etmediği kaydedildikten sonra şöyle devam edildi:
"Analistler, yatırımcıların oylamanın etkisini küçümsedikleri uyarısını yapıyorlar. Az bir farkla sağlanan bir zafer veya yenilgi, gelecek yaz yapılması gereken genel seçim öncesi hükümet için sinir bozucu olabilir ve oy sağlamak için büyük bir harcama olasılığını doğurabilir."
-"EVET HALA ÖNDE GİBİ GÖRÜLSE DE MARJ DARALDI"-
Analizde bazı uzmanların değerlendirmelerine de yer verildi. Bu çerçeve, Viyana'daki Credit Agricole Cheuvreux yükselen piyasalar strateji şefi Simon Quijano-Evans "Son birkaç haftaki kamuoyu yoklamaları, bir şey gösteriyor: "evet'e destek hala önde gibi ise de, marj daraldı. Fark çok az olacak" diye konuştu.
Bu arada, Morgan Stanley iktisatçılarının, pazartesi günü, başta yerleşik olmayanlar olmak üzere, birçok yatırımcının "rahat bir destek marjını varsaydıkları"na dikkat çekerek müşterilerine, pozisyonlarını ayarlamalarını tavsiye ettiklerinin belirtildiği analizde Merrill Lynch'in ise, referandumun sonucunun belli olmadığını bildirdiğine işaret edildi.
-MALİ KURALIN ERTELENMESİNDEN SONRA "TEREDDÜTLER TIRMANDI"-
Mali kural uygulamasının ertelenmesinden sonra "Hükümetin mali disipline bağlılığına ilişkin tereddütlerin tırmandığı" yorumunun da yapıldığı analizde ekonomistlerin, Adalet Ve Kalkınma Partisi'nin 2007 ve 2009 seçim kampanyaları sırasında mali disiplinini gevşettiğini anımsattıkları da belirtildi.
Türk Bakanlarının, anayasa reformlarının reddedilmesinin ekonomiye "darbe" indireceğini söyledikleri kaydedilirken Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın, geçtiğimiz günlerde bir genç işadamı heyetine hitaben sarf ettiği, yatırımcıların Türkiye'nin ekonomik istikrarı hususunda tereddüt göstermesi halinde Türkiye'nin "travmatik sonuçları" yaşayacağı yönündeki sözleri de aktarıldı.
-"BİRÇOK TÜRK İÇİN ÜLKENİN SİYASİ GELECEĞİ ANA KAYGI"-
WSJ tarafından yayımlanan analizde "Birçok Türk için, ülkenin siyasi geleceği ana kaygı gibi görünüyor" dedikten sonra Londra'da çalışan 29 yaşındaki bir Türk ürün yöneticisinin referandumda değişikliklere karşı oy kullanmak için memleketi İzmir'e uçtuğuna dikkat çektikten sonra onun "Bu oylamanın gündemine ilişkin ciddi kuşku ve kaygılar var. Ülkenin geleceğini esaslı bir biçimde etkiyebilir" değerlendirmesini de yansıttı.

Benzer Konular

Görüntüleme:360, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:18 .