Ölümcül virüs Türkiye'de!
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 08-09-2010, 23:16 #1

DAMLA22

NevsehirLi

Ölümcül virüs Türkiye'de!
Ölümcül virüs Türkiye'de! Yunanistan'da 18 kişinin ölümüne neden olan hastalık Türkiye'de!Sağlık Bakanlığı, Yunanistan'da 18 kişinin ölümüne yol açan Batı Nil virüsüne Türkiye'de de rastlandığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, ''Batı Nil Virüsü enfeksiyonu vakalarına Türkiye'de de rastlanılmıştır'' denildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi.

BATI NİL VİRÜSÜNE KARŞI ÖNLEMLER
Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ölümlere yol açan ve Türkiye’de de kendini gösteren "Batı Nil Virüsü Enfeksiyonu" özellikle yaşlılar, çocuklar, hamileler ve HIV/AIDS hastaları gibi bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde hayati risk taşıyor.

Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne göre, hastalık özellikle kaynağı kargalar olan rezervuarlardan "Culex" türü sivrisinekler aracılığı ile insanlara, atlara ve diğer memelilere bulaşıyor.

Bulaşma, çoğunlukla sivrisinek popülasyonunun aktif olduğu sıcak havalarda meydana geliyor. Bunların dışında kan yoluyla, organ ve doku nakilleriyle, anneden bebeğe anne karnında ve emzirme sırasında söz konusu olabiliyor.

Hastalık, virüsün bulaştığı kişilerde çoğu kez hiçbir belirti ve bulgu vermiyor. Genellikle kişiler farkına bile varmıyor. Yaklaşık yüzde 20 oranında ise Batı Nil ateşi adı verilen, hafif bir enfeksiyon gelişiyor ve tam iyileşme gerçekleşiyor.

Yaşlılar, çocuklar, hamileler ve HIV/AIDS hastaları gibi bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde Batı Nil virüsü çok ciddi olabiliyor ve beyin iltihaplanmasına ya da beyni ve omuriliğini çevreleyen zarlarda iltihaplanmaya yol açabiliyor. Virüse yakalananların yaklaşık yüzde 1’inden daha azında, şiddetli hastalık görülüyor ve az sayıda vakada Batı Nil virüsü ölümcül olabiliyor.

ATEŞLE KENDİNİ GÖSTEREN HASTALIĞIN AŞISI YOK


Verilen bilgiye göre hastalık, kendini ilk olarak ateş ile gösteriyor. Bu belirtileri, baş ağrısı, kas ağrıları, iştah kaybı, bulantı, kusma ve ishal, ciltte kızarıklık, lenf bezlerinin şişmesi, coğrafi dağılım izliyor.

Hastalıktan korunmak için herhangi bir aşı mevcut değil.

ÖNLEMLER

Batı Nil Virüsünden korunmak için özelikle hasta veya ölmekte olan kuşlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Sivrisineklerin hakim olduğu saatlerde, özellikle gün ağarırken, akşam karanlığında ve akşamın erken saatlerinde gereksiz dış mekan faaliyetlerinden kaçınılması öneriliyor.

Sivrisineklerin istila ettiği alanlarda uzun kollu gömlek ve pantolon giyilmesi tavsiye ediliyor.

Cilt üzerine ve giysilere yoğunluğu yüzde 10 ila yüzde 30 arasında değişen sivrisinek kovucu ilaç sürülmesi öneriliyor. Yoğunluğu yüzde 10 olan bir koruyucunun yaklaşık iki saat etkili olduğuna ise dikkat çekiliyor.

BATI NİL VİRÜSÜ

Batı Nil virüsü, ilk olarak 1930’ların sonunda Afrika’da ortaya çıktı. O zamandan bu yana Asya, Avrupa, Orta Doğu ile Kuzey ve Güney Amerika’da yayılan hastalık, Birleşik Devletler’de ilk olarak 1999’daki Doğu Kıyısı salgıyla görüldü.

Sivrisineklerin virüs taşıdığı bölgelere gitmek veya o bölgelerde yaşamak Batı Nil virüsüne yakalanma riskini artırıyor.

YOLCULAR İÇİN RİSK

Ilıman bölgelerde Batı Nil virüsü, ilkbahar sonlarında başlayan, genellikle Ağustos ve Eylül aylarında doruğa ulaşan bir mevsimsel kalıp izliyor.

Güney iklimlerinde yaşayan insanlar, bütün bir yıl boyunca enfeksiyona yakalanma riski ile karşı karşıya bulunuyor.Benzer Konular

Görüntüleme:461, Cevaplar:5

İlginizi Çekebilir >
Alt 09-09-2010, 05:06 #2

16έkim2o1o♥

Kırmızı.


Amaaan maşallah osuruk virüsü çıksa
Türkiye bunu kapmaktanda geri kalmayacak.

Alt 09-09-2010, 12:06 #3

Havin

Eylül.


Şimdi de batı nil virüsü.İlaç firmalarının yeni oyunu.Her sene bir virüs.

Alt 09-09-2010, 12:13 #4

nesrin63

....


oyun diyorsunuzda.............ama ölenler oldu

Alt 09-09-2010, 12:19 #5

Güneşim123

tatlım...


Ben hastalıklara inanmıyorum ya,bu haberleri yaymalarının bir amacı olsa gerek

Alt 09-09-2010, 12:47 #6

DAMLA22

NevsehirLi


Batı Nil virüsü Türkiye'de can aldı!

Ölümcül virüs Türkiye'de! Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de 7 kişinin Batı Nil Virüsü hastalığına yakalandığını, 3’ünün öldüğünü açıkladı.Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin 5 ilinde 7 kişinin Batı Nil Virüsü hastalığına yakalandığını, bunlardan 3’ünün öldüğünü açıkladı. Virüsten ölümler Manisa, Isparta ve Aydın’dan. Ölenlerin çoğu ileri yaşlarda.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Mustafa Ertek, Türkiye’de rastlanan Batı Nil Virüsü vakalarıyla ilgili dün düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Son birkaç aydır bu hastalık Rusya, İtalya, Yunanistan, Macaristan ve Romanya’da da görüldü. Bizdeki şüpheli vakaların 7’sinde Batı Nil Ateşi Virüsü olduğu görüldü. Bu vakalardan 1’i Manisa’dan, 1’i Isparta’dan, 1’i de Aydın’dan olmak üzere ne yazık ki 3’ü yaşamını yitirdi. Bu kişilerin yaşları ileri ve altta yatan başka hastalıkları bulunuyordu.”

Nerelerde görüldü?

“Bu virüse ülkemizde daha önce de rastlandı. Ancak hasta olgusuna ilk defa rastlıyoruz. Bu hastalıkla ilgili bilimsel bir danışma kurulu oluşturduk. Şu anda Sakarya, İzmir, Aydın ve Isparta’da 4 yeni vaka tanımlandı. Bu vakaların 2’si taburcu olurken, 2’si tedavi görüyor. Hastalık şimdiye kadar Ege ve Marmara’da görüldü. Fakat Ege’de yapılan çalışmalarda bazı kişilerin bu hastalığı geçirdiklerine dair işaretlere rastlandı. Ege ve Hacettepe üniversiteleri, Manisa’da sineklerde de inceleme yapmaya başladı.”

Sivrisinekli bölgelerde

Yapılan açıklamalara göre hastalık özellikle kurak ve sıcak yaz aylarında sineklerin aktif olduğu dönemde görülüyor. Kuluçka süresi 2 ile 5 gün. Virüsün bulaştığı kişilerin yüzde 80’inde hiçbir belirti görülmüyor. İlk olarak baş ağrısı, kusma ve bilinç değişiklikleriyle kendini belli ediyor. Bu virüs sadece insanlarda değil yabani kuşlarda ve atlarda da görülüyor. Hastalığın bir aşısı yok.

İnsandan insana bulgu yok

Bilimsel Kurul Üyesi Hürrem Bodur, hastalığın insandan insana bulaştığına yönelik herhangi bir bulguya rastlamadıklarını belirterek, “Ancak sağlık personeli dikkatli olmalı. Hastalara iğne yaparken kan bulaşması nedeniyle bulaşma ihtimali olabilir” dedi.

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:18 .