Ales de Çalınmış
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 10-09-2010, 12:13 #1

`aʟmaпy`

30.10.12

Ales de Çalınmış


ıspartalı Baki Saçı, Kamu Personeli Seçme Sınavı sorularının çalınması soruşturmasında kilit isim oldu. Çünkü, soruların Saçı'nın e-mail adresine geldiği tespit edildi.

TOLGA ŞARDAN TÜRKER Karapınar Ankara

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı sınavı sorularının çalındığı ve kopya çekildiği iddialarıyla yürütülen soruşturma derinleştirildikçe ortaya çıkan skandallara her gün yenisi ekleniyor. ÖSYM'ce gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) soruların çalındığının saptanmasının ardından geçmiş yıllarda yapılan Yüksek Lisans (ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) Sınav Soruları'nın da çalındığı ortaya çıktı.

Milliyet, 2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı sınavının kilit isimlerinden ıspartalı Baki Saçı'nın (24) tam ifadesine ulaştı. Saçı, ifadesinde, Kamu Personeli Seçme Sınavı sorularını "sana bir hediyem var" diyerek e-mail'ine gönderdiğini söylediği Berat Koşucu'nun, geçmiş yıllarda bir akrabasına da yine e-mail yoluyla Yüksek Lisans Sınav Soruları'nın geldiğini itiraf etti.

Savcılığın, gözaltına alınıp serbest bırakılan Saçı'nın ifadesinde ortaya çıkan bu gelişmeler üzerine soruşturmayı genişleterek, geçmiş yıllarda gerçekleştirilen ALES sınavlarını da soruşturmaya dahil ettiği öğrenildi.

Cemaat bağlantısı

Saçı, ifadesinde, Kamu Personeli Seçme Sınavı sınavıyla alakalı cemaat odaklı iddialarla ilgili de ayrıntılı bilgiler verdi. Saçı, üniversiteye hazırlanırken gittiği bir dershanede Fethullah Gülen cemaati mensuplarıyla tanıştığını, "sana imkânlar sunarız" diyen cemaate ait evlerde 4 yıl boyunca kaldığını ve cemaati bu şekilde tanıdığını belirtti.

Saçı, "Arkadaşım Berat Koşucu'nun bildiğim kadarıyla aynı cemaatle bağlantısı vardır ama ne derecede olduğunu bilmiyorum" dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ismail Koncuk, 2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı sınavı Eğitim Bilimleri testindeki 116 sorunun, adını ve mail adresini veremeyeceği bir adayın e-mail adresine gönderildiğini kamuoyuna açıklamış ve bildiklerini savcılıkla da paylaşmıştı.

Savcılık talimatıyla ısparta'nın Yalvaç ilçesi Sücüllü kasabasında yaşayan 24 yaşındaki Baki Saçı gözaltına alınmıştı. Ankara'ya getirilerek savcılık tarafından şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan Saçı, daha sonra serbest bırakılmıştı.

ALES'e inceleme

Saçı'nın ifadesi üzerine gözaltına alınan arkadaşları inanıcı ve Koşucu da serbest bırakılmışlardı. Koşucu, ifadesinde Kamu Personeli Seçme Sınavı sorularını ele geçirmediğini öne sürerek, "Ben kimseye hediye göndermedim" demişti. inanıcı ise, "Baki yanıma gelerek soruları flash diskine kaydetti" diye konuşmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Kamu Personeli Seçme Sınavı'nin yanı sıra, geçmiş yıllara dönük sınavlar çerçevesinde Saçı'nın ifadesindeki ALES sınavlarını da mercek altına aldığı öğrenildi.

'4 yıl cemaat evinde kaldım'

Saçı, ifadesinde, Kamu Personeli Seçme Sınavı ve cemaat odaklı iddialarla ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

"Yalvaç'ta lise son sınıfa giderken 2004 yılı içinde Gölcük Dershanesi'ne üniversiteye hazırlık için gittim. Dershanenin yöneticileri cemaatçi olup, Fethullah Gülen cemaatine bağlıydılar. Zamanla beni de bu cemaate yakınlaştırdılar. Ben bu şekilde cemaati tanıdım. Ancak, cemaat yönelik herhangi bir olaya karışmadım, herhangi bir etkinlikte bulunmadım.

Aynı yıl üniversiteyi kazanınca dershanenin müdür ve öğretmenleri Bursa'da 'yerimiz, yurdumuz, evimiz var, senin bu evde kalmanı sağlarız. Ayrıca sana burs da veririz. Sana çeşitli imkânlar sunarız' demeleri üzerine tavsiyelerine uyup ailemin ekonomik durumunun da iyi olmaması nedeniyle Bursa'da 4 yıl boyunca Fethullah Gülen cemaatine ait evlerde benim gibi öğrencilerle bir arada kaldık."

'Abiler yönetiyordu'

Saçı, ifadesine şöyle devam etti: "4 yıl boyunca toplam 4-5 değişik evde değişik şahıslarla kaldım. Bu evlerde abilerimiz vardı. Bu abiler evi yönetiyordu, evin temizliğinden yemeğine kadar onlar yapıyordu. Bazen toplu namazlar kılıyorduk. Bana herhangi bir baskı yapılmadı. Dinsel, siyasal anlamda bir eğitim de almadım. Bursa'da kalmış olduğum süre içinde cemaatin üyesiydim. Ancak okul bittikten sonra ilişkimi kestim.

Arkadaşım Koşucu'nun bildiğim kadarıyla aynı cemaatle bağlantısı vardır ama ne derecede olduğunu bilemiyorum. Mustafa Süleyman inanıcı'nın ise herhangi bir cemaatle bağlantısı yoktur. Soruların Koşucu'ya ne şekilde geldiğini bilemiyorum. Bu sorular belki cemaat bağlantılı da olabilir. Cemaatten birileri Koşucu'ya göndermiş olabilir. Ancak tam emin değilim."

işte o ifade

Milliyet, Kamu Personeli Seçme Sınavı skandalının kilit ismi Saçı'nın Yalvaç Cumhuriyet Savcılığı'nda verdiği 4 sayfalık ifadesine ulaştı. Bu ifadeye göre Saçı, şunları anlattı:

iMAM HATiPLiYiM: ilkokulu Sücüllü ilköğretim okulu, ortaokulu Yalvaç Anadolu imam Hatip, liseyi Yalvaç Atatürk'te bitirdim. 2004'te Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü kazandım. Mezun olduktan sonra 2008, 2009 ve 2010 yıllarında Kamu Personeli Seçme Sınavı sınavlarına girdim. 2009'da aldığım puanla sözleşmeli öğretmen olarak atamam yapıldı. Kadrolu atanmam için 2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı'ye girdim. Yaşanan bu olaylar sonrası iptal edilen sınav da bu sınavdır.

HEDiYEMi TERMiNALDEN AL, iŞiNE ÇOK YARAYACAK: 5 Temmuz 2010'da Sücüllü'deyken Ankara'da oturan arkadaşım Berat Koşucu aradı. 'Sana bir sürprizim var. Senin işine çok yarayacak. Ankara'dan otobüs ile Yalvaç'a göndereceğim. Bu hediyemi al' dedi. ilkönce kabul etmedim. Koşucu da o aşamada göndereceği hediyenin içeriğini söylemedi.

Ancak, sürekli 'sana sürprizim var, senin işine çok yarayacak' diyordu. Bu ısrarları üzerine teklifini kabul ettim ve kendisine Yalvaç'ta oturan ve ortak arkadaşımız olan Mustafa Süleyman inanıcı'ya gönderebileceğini söyledim. Yalvaç Terminali'ne gitme durumum o gün için yoktu.

iNANıCı'Yı ARADıM, ŞiFREMi VERDiM: inanıcı'yı telefonla arayarak, Koşucu'nun otobüs ile terminale paket göndereceğini, bu paketi almasını söyledim. Aradan bir gün geçti ancak paket gelmedi. Koşucu, ayın 7'sinde tekrar telefon açarak, paketi otobüs ile gönderemediğini, e-mail adresimi vermem halinde bu adrese gönderebileceğini söyledi. Zaten Koşucu e-mail adresimi de biliyordu.

Tahminime göre aynı gün e-mail adresime mail göndermiş. Telefonla da arayarak söyledi. Ben de inanıcı'yı arayarak e-mail adresimi ve şifremi vererek açıp bakmasını ve daha sonra silmesini söyledim.

YÜKSEK LiSANS SORULARı DA GELMiŞTi: Daha önceden Koşucu bana, 'gönderdiğim e-mail'i al ve sil' demişti. Ayrıca geçmiş yıllarda Koşucu'nun bir akrabasına e-mail yoluyla bir yerlerden Yüksek Lisans Sınav Soruları'nın geldiğini bildiğim için bu durumdan da şüphe duyup belki başım belaya girer diye bu düşünceyle de inanıcı'ya 'baktıktan sonra sil' dedim.

Bu görüşmeden bir gün sonra Yalvaç'a geldim ve Gökkuşağı internet kafeye giderek e-mail adresime girdim ve baktığımda Koşucu'dan herhangi bir mail gelmemişti. Sınav soruları gibi bir şey de yoktu.

SORULAR BiLGiSAYARDA KAYıTLıYDı: O gün inanıcı ilçe dışında olduğundan kendisiyle görüşemedim. 9 Temmuz'da kuyumcu dükkânına yanına gittim. Buradaki bilgisayarında bir kısım sorular gördüm. Bunlar benim e-mail adresimde değildi. inanıcı'nın bilgisayarında kayıtlıydı. Gelişigüzel baktım. Soruları dahi okumadım.

Ancak, Kamu Personeli Seçme Sınavı sınavına yönelik birçok sorular vardı. inanıcı bana soruları Koşucu'nun gönderdiğini söyledi. O gün ikimiz de Koşucu ile görüşmedik. Aynı gün benim Bursa Mustafa Kemal Paşa ilçesine atamamın yapıldığını öğrendim.

inanıcı'nın soruları başkalarına gönderip göndermediğini bilemiyorum. Ertesi gün de Kamu Personeli Seçme Sınavı sınavına girdim. Daha sonra konuyu basından öğrendim. Ben sınavdan 81.704 puan aldım. Eğer sorular bana gelseydi daha yüksek puan alırdım.

LiSEYi BERABER OKUDUK: Koşucu ve inanıcı'yla liseyi beraber okuduk. Koşucu, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nde çalışmaktadır. inanıcı da Koşucu da birbirlerini tanırlar.Benzer Konular
 • ALES başvuruları başlıyor!...
  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (2011-ALES Sonbahar Dönemi) 10 Ekim'den sonra başvurul...

 • ALES !!!...
  Yeniden YGS ve ALES'e! ÖSYM, bazı cezaevle...

 • ALES değişti!...
  ÖSYM 2010 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar döneminde bazı önemli değişikli...

 • Ales için başvurular başladı...
  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (Ales) Sonbahar Dönemi Başvuruları Bugün Başladı. ...


Görüntüleme:331, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:28 .