Hepimiz bir Türkiye etmeyiz
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 12-09-2010, 11:09 #1

FavoriTürk

Deneyimli

Hepimiz bir Türkiye etmeyiz


Hepimiz bir Türkiye etmeyiz

Finlandiya Dışişleri Bakanı Stubb, AB dışişleri bakanları toplantısında “Türkiye bugün uluslararası arenada AB’nin toplamından daha etkili” dedi

Hepimiz bir Türkiye etmeyiz
Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander StubbBrüksel’de gayriresmi formatta bir araya gelen Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Türkiye hususunda duymaya çok alışık olmadığımız ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Türk dış politikasının performansı konusundaki açıklamalarını bile gölgede bırakacak kadar olumlu ifadeler kullandılar.
Toplantının en çarpıcı açıklaması Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb’dan geldi. Türkiye’nin dış politika alanında dünya çapında ilk beşte yer aldığını belirten Stubb, “Türkiye’nin bugün uluslararası arenada üyelerimizin her birinden ya da toplamından daha etkili olduğu söylenebilir” dedi.
Türkiye’ye tam destek veren bir diğer isim de İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt oldu. Üyeliğe soğuk bakan ülkelerin bile Türkiye’nin stratejik önemini eskisine oranla daha iyi anladığını söyleyen Bildt, “Bazı ülkelerin siyasi gerekçelerle üyelik sürecini bloke etmeleri kabul edilemez” diye konuştu. Nordik ülkelerin “Türkiye başkaldırısını” Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet tamamladı: “İki çok önemli stratejik ortağımız var: ABD ve Türkiye.”

‘Dünya çapında güç’
AB içinde Türkiye lehinde baskısını artıracağının sinyalini veren İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de “Dünya çapında Türkiye’yle stratejik temelde çalıştığımızı hayal edin. Bu çok güçlü bir kombinasyon olur” dedi. Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise “Avrupalılar olarak Türkiye’nin yönünün Batı olarak kalmasını ve kendisine yeni yön tayin etmemesini sağlamak hepimizin yararına olur” diye konuştu.
Benzer Konular

Görüntüleme:356, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 12-09-2010, 11:14 #2

Nirvana90

Foruma Isınan Üye


bizde öğle düsünüyoruz zathen ...

Türk kanı tasımayan bizden değil kendini ne kadar türk hissetsede...

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:51 .