Çin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 14-09-2010, 14:59 #1

~MuCiZe~

Forumun Tiryakisi

Çin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor


Çin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor (Haber -Yorum) Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ekonomisi Konumundaki Çin'in Açıkladığı Son Ekonomik VerilerÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor Bu Ülkenin Ekonomisinin Her Şeye Rağmen Gelişmeye Devam Ettiğini Ortaya Koyuyor. Çin Ulusal İstatistik Enstitüsü Tarafından Yayımlanan Ağustos Ayı RakamlarıÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor Çin Ekonomisine ve Önümüzdeki Döneme İlişkin Önemli Gelişmeleri ve Beklentileri Beraberinde Getirdi.
Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi konumundaki Çin'in açıkladığı son ekonomik verilerÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor bu ülkenin ekonomisinin her şeye rağmen gelişmeye devam ettiğini ortaya koyuyor.
Çin Ulusal İstatistik Enstitüsü tarafından yayımlanan Ağustos ayı rakamlarıÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor Çin ekonomisine ve önümüzdeki döneme ilişkin önemli gelişmeleri ve beklentileri beraberinde getirdi.
Öncelikle Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) son 22 ayın en üst seviyesine çıkarakÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor yüzde 3Çin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor5 olarak kaydedilmesiÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor Çin ekonomisindeki en önemli gelişime olarak yorumlandı. Yapılan bazı değerlendirmelerÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor piyasalardaki gerçek fiyat artışlarının bu rakamın daha da üstünde olduğu yönünde.
Çin makamları dönemsel olan bu duruma kötü hava koşullarından nedeniyle gıda fiyatlarında beklenmeyen artışların neden olduğunu ileri sürdü. Üretici Fiyatları Endeksi'ndeki (ÜFE) son iki ayda yüzde 4.8 ve yüzde 4.3 oranında görülen artışlar iseÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor TÜFE artışının önümüzdeki dönemde de devam edebileceğine işaret ediyor.
Bununla birlikteÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor sabit kıymetler yatırımlarınınÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor Ocak-Ağustos döneminde yüzde 24Çin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor8 oranında artış göstererekÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor yaklaşık 2Çin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor1 trilyon dolara ulaşmasıÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor Çin yönetimininÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor ekonominin büyüme süreci için gerekli yatırımları yapmaya devam ettiğine işaret ediyor. Aynı şekildeÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor sanayi çıktısının da bir önceki ayın üzerine çıkarakÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor yüzde 13.9 oranında gerçekleşmesiÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor Çin ekonomisindeki büyüme eğilimin devam edeceği şeklinde değerlendiriliyor.
Piyasa kaynaklı gelişmeler de bu eğilimi şu aşamada doğruluyor. Perakende satışlarÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor Ağustos ayında yüzde 18.4 artarak 185 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamlar iç piyasadaki tüketim eğilimlerinin büyümeye yaptığı katkının devam ettiğinin bir göstergesidir. Ocak-Ağustos döneminde gerçekleşen araç satışları da iç tüketimdeki gelişmelere işaret ediyor. Bu dönemdeÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor ülke genelinde 11.58 milyon adet araç satışı gerçekleşirkenÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor üretim ise 11.49 milyon olarak kaydedildi.


EMLAK VE BANKA KRİZİ ENDİŞESİ


Olumlu bu gelişmelere rağmenÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor enflasyon oranının aşağı çekilmesi ve emlak piyasasındaki artan fiyatların makul düzeye indirilmesi amacıylaÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor hükümetin uyguladığı kısıtlayıcı politikalara rağmen banka kredileri Ağustos ayındaÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor bir önceki aya göre artış göstererekÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor 80.5 milyar dolara yükselmiştir. HükümetÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor iç tüketime önemli katkı yapmasına rağmen banka kredileriniÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor muhtemel bir emlak kriziyle ve bunu takiben bir bankacılık kriziyle karşılaşmamak amacıyla son derece yakından takip ediyor.

ÇİN'E İTHIALAT BASKISI


Ağustos ayına ait diğer önemli gelişmeler de dış ticaret alanında kaydedildi. Çin'in ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 34Çin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor3 artarak 139Çin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor3 milyar DolarÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor 8 aylık ihracatın toplamı ise 990 milyar Dolar olarak gerçekleşti. Bu gelişmelerÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor Çin'in ihracatının 2010 yılında artmaya devam ettiğini ve bölgesel krizlerden etkilenmediğini ortaya koyuyor.
İthalat ise Ağustos ayıda yüzde 35.53 artarakÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor 119.27 milyar dolara ulaştı. 8 aylık dönemde Çin'in toplam ithalatı yüzde 46 artarakÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor 885.5 milyar Dolar olarak gerçekleşti. İthalattaki bu önemli artışÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor Çin'in diğer ülkelerden gelen baskıyı belirli bir ölçüde kabul ederekÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor ithal piyasasını genişlettiği ve iç tüketime yönelik ürünlerin ülkeye daha fazla giriş yaptığını gösteriyor.
Tüm bu gelişmelerÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor yılsonu itibariyle Çin'in dış ticaret hacminin 2Çin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor8 trilyon Dolar
Çin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor dış ticaret fazlasının ise diğer yıllara oranla düşüş göstererekÇin Ekonomisi Her Şeye Rağmen Gelişiyor 160-180 milyar aralığında gerçekleşmesi bekleniyor.

(Cihan Haber Ajansı)Benzer Konular

Görüntüleme:395, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 14-09-2010, 15:16 #2

Nirvana90

Foruma Isınan Üye


çalıskan bir millet gelısmesi normal

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:55 .