Fransa'da da yasaklandı

#1
Fransa'da, yüzü de örten giysinin kamuya açık yerlerde yasaklanmasını öngören yasa tasarısı Senato genel kurulunda kabul edildi.

Paris- Senato genel kurulunda yapılan oylamada, 246 ''evet'', 1 ''hayır'' oyu çıktı, Tasarı, daha önce 13 Temmuzda Meclis genel kurulunda kabul edilmişti.
Danıştay, hükümete yaptığı çağrıda yasağın bütün kamuya açık yerleri kapsamaması uyarısında bulunmuştu.
Hukukçular, yasanın Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadına aykırı olacağı endişesini taşıyor.

Yasanın içeriği

Yasa, kamuya açık yerlerde peçeli çarşaf giyenlere 150 avro, bu giysi için baskı yapanlara ise bir yıl hapis ile 30 bin avroya kadar para cezası öngörüyor. Daha önce bu para cezasının 15 bin avro olacağı duyurulmuştu. Eğer baskı yapılan kişi 18 yaşın altındaysa bu ihlalden istenebilecek ceza iki misline çıkabilecek.
Sağlık nedenleri yüzünden maske takmak zorunda kalanlar, eskrim gibi sporları yaparken yine yüzüne maske takmak zorunda kalanlar, karnaval, bayram ve maskeli balolarda yüzü de kapatan giysi, yasak dışında tutulacak.
Yasa, onaylandıktan sonra hemen yürürlüğe girmeyecek ve altı aylık ''kamuyu bilinçlendirme'' kampanyası düzenlenecek.
Fransa'da ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadele dernekleri de bu tasarıya şiddetle karşı çıkmıştı. Fransa'da yaklaşık 2 bin civarında kadının peçeli çarşaf giydiği tahmin ediliyor.


Fransa'da da yasaklandı

İlginizi Çekebilir


#2
Fransa'da bir kadın ben bunu eğlenceden ötürü takıyorum dese , nasıl insanlar bere ve dövme ile eğleniyorsa bende bununla eğleniyorum dese , yinede yasaklanır. Demokratlar olarak bizler daima özgürlük tarafındayız. Kurumsallaşmadığı müddet fevri şeyler devlete zarar veremez. Bir peçeden ötürü mü Fransa yıkılacak , yahut zayıflayacak ?

Hukuki değil ancak kanunlaştı , artık riayet edilecektir.


#3
Kabul edilmesini anlayabiliyorum,normal.Yalnız o bir hayır oyunu kim verdi acaba


#4
246 ''evet'', 1 ''hayır'' oyu .Tuhaf bir oran.Onaylanması da zaten normal.Ayrıca verilen karara da saygı, izlediğim kadarıyla daha ince çizgide...Burası gibi değil..


 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:01 .