“Enerji Köprüsü Kuruyoruz”
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 15-09-2010, 13:51 #1

~MuCiZe~

Forumun Tiryakisi

“Enerji Köprüsü Kuruyoruz”


Siemens“Enerji Köprüsü Kuruyoruz” 170 Milyon Euro Maliyetle Gerçekleştireceği Projeyle“Enerji Köprüsü Kuruyoruz” Gürcistan Enerji Ağını Türkiye'deki Şebeke Sistemine Bağlayacak.


İlk yüksek gerilim DC (HVDC) iletimi bağlantısı Mayıs 2012'de hizmete sunulacak olan projenin Mayıs 2013'te tamamlanması bekleniyor.

Siemens Enerji Sektörü“Enerji Köprüsü Kuruyoruz” Gürcistan enerji ağını Türkiye'deki şebeke sistemi ile bağlamak için Gürcistan'daki iki adet HVDC (yüksek gerilim DC) iletim sistemiyle karşılıklı bağlantısının (back-to-back links) anahtar teslimi kurulumunu yapacak. Gürcistan'daki en önemli altyapı projelerinden biri olan Karadeniz İletim Ağı Projesi'nin bir parçası olan HVDC karşılıklı bağlantılarından her biri Gürcistan'daki çeşitli hidroelektrik santrallerinde üretilen 350 MW elektrik enerjisini Türkiye'ye iletecek. Yaklaşık 170 milyon euro'ya mal olacak projede“Enerji Köprüsü Kuruyoruz” HVDC iletim sistemine ilave olarak sistem kontrol ekipmanları“Enerji Köprüsü Kuruyoruz” dönüştürücü trafolar“Enerji Köprüsü Kuruyoruz” şalt tesisi (500/400/220 kV)“Enerji Köprüsü Kuruyoruz” tristör vanalar ve AC filtreleri bulunuyor. İlk HVDC karşılıklı bağlantısı Mayıs 2012'de hizmete sunulacak olan projenin Mayıs 2013'te tamamlanması bekleniyor.

"Enerji köprüsü kuruyoruz"

Siemens'in 2009 Mai yılında yaklaşık 23 milyar Euro'ya ulaşan çevre portföyünde önemli bir yer tutan projeyle ilgili olarak Siemens Enerji İletim Bölümü CEO'su Udo Niehage şunları söyledi:

"HVDC teknolojimizle Türkiye'nin artan enerji talebini karşılamaya yardımcı olmak üzere Gürcistan ve Türkiye arasında çevre dostu elektrik enerjisinin iletimi için bir enerji köprüsü kuruyoruz. Siemens HVDC karşılıklı bağlantıları sadece iki elektrik şebekesini bağlamakla kalmayacak“Enerji Köprüsü Kuruyoruz” aynı zamanda Türkiye'ye enerji köprüsü üzerindeki elektrik enerjisinin akımının kontrolüne de imkân verecek. Hızlı kontrol fonksiyonuna sahip olan HVDC teknolojisi“Enerji Köprüsü Kuruyoruz” sistem hasarları ve kesintileri sırasında büyük bir avantaj sağlayacak olan bağlı şebekelerin stabilizasyonuna da katkıda bulunacak."

Önde gelen tedarikçilerden biri olarak“Enerji Köprüsü Kuruyoruz” eski Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesinde HVDC sistemleriyle ilk kez temsil edildiklerini söyleyen Niehage“Enerji Köprüsü Kuruyoruz” Gürcistan'ın elektrik şebekesi ağının güçlendirilmesine katkı sağlamaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Proje kapsamında“Enerji Köprüsü Kuruyoruz” iki adet 350-MW karşılıklı bağlantıya sahip dönüştürücü şalt tesisi ve buna bağlı şalt istasyonu Güney Gürcistan'da Türk sınırında bulunan Akhaltsikhe şehri civarında monte edilecek. Burada sistemler iki ülke arasında elektrik enerjisinin engelsiz (hitch-free) taşınmasına imkan vermek amacıyla Gürcistan ve Türkiye'nin yüksek gerilim şebekeleri ile havai iletim hatları üzerinde bağlanacak.

HVDC sistemlerinin aksine olacak şekilde redresör ve inverter istasyonları arasındaki mesafenin bin kilometre ve üzeri olduğu durumlarda iki dönüştürücü alt istasyonu bir HVDC karşılıklı bağlantısı ile pratikte arka arkaya olarak bağlanıyor. Bir şebekenin üç fazlı alternatif akımı dönüştürücü istasyonunda doğru akıma dönüştürülüyor ve bir doğru akım (DC) bağlantısı ile doğrudan inverter istasyonuna iletiliyor. Burada doğru akım besleneceği şebekenin parametrelerine eş zamanlı ayarlanarak üç-fazlı akıma geri dönüştürülüyor. Bu sayede iki şebekenin engelsiz şekilde bağlantısı sağlanıyor. Ayrıca HVDC karşılıklı bağlantısı elektrik enerjisinin iletiminin durdurulmasını ve yeniden başlatılmasını kontrol edebilecek olan otomatik bir koruma duvarı görevi yaptığından ard arda şebeke hasarlarına karşı koruma sağlıyor.Benzer Konular

Görüntüleme:285, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:50 .