ABD, İsrail'i Köşeye Sıkıştırdı
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 16-11-2010, 09:54 #1

%51

Bizden Biri

ABD, İsrail'i Köşeye Sıkıştırdı


ABD, İsrail'i Köşeye Sıkıştırdı

ABD Başkanı Obama'nın, Ortadoğu barış sürecinin canlandırılması amacıyla kritik önerilerde bulunduğu israil hükümeti zorlu bir karar aşamasında. ABD Başkanı Barack Obama'nın, israil'in işgal altındaki Batı Şeria'da yerleşim birimleri inşasına 90 gün süreyle moratoryum ilan etmesi karşılığında Washington'un kritik bazı güvenlik ve dış politika güvenceleri vermesini öngören teklifi israil hükümeti tarafından masaya yatırıldı.
israil'de yayınlanan "Haaretz" gazetesi ABD'nin vermeye hazırlandığı güvenlik ve dış politika güvencelerini sayfalarına taşıdı. Buna göre yerleşim birimlerinin inşasının durdurulması halinde Obama yönetimi daha önce üzerinde uzlaşma sağlananlar dahil toplamda 40 adet F 35 savaş uçağını hiçbir Mali karşılık almadan israil'e verecek.
Bunun Başbakan Netenyahu'nun reddedemeyeceği kadar iyi bir teklif olduğuna dikkat çeken gazete, Washington'un ayrıca israil'i hedef alan BM Güvenlik Konseyi kararlarını veto etmeyi sürdürme sözü verdiğine dikkat çekti. işte burada Filistin lideri Mahmud Abbas'ın, barış görüşmelerinin sonuçsuz kalması halinde, Birleşmiş Milletler'e, Filistin devletinin tanıması için yapacağı çağrı ve bu yönde hazırlanması öngörülen karar kritik önem taşıyor.
Barak kabul edilmesinden yana
israil'in ABD'nin önerisini kabul etmesi gerektiğin söyleyen israil Savunma Bakanı Ehud Barak, aksi takdirde Filistinliler ile Arap ülkelerinin, ABD ile bir antlaşma imzalayabileceği, israil'in bunun dışında bırakılabileceği uyarısında bulundu ve şunları kaydetti:
"Amerikalılar haklı olarak bizden esasa ilişkin konuları ciddi bir şekilde konuşmamızı bekliyor. Ne zaman sınırlara ilişkin bir düzenleme ya da mülteciler sorununa çözüm bulmamız gerektiğini bize dikte edemezler, etmeyeceklerdir de."
"Amerikan diktası"
ABD'nin önerisini israil'de "Amerika'nın diktası" sözleriyle yorumlayan gazeteler de var. Zira Obama yönetimi, barış görüşmelerinde ilk aşamada Filistin Devleti'nin sınırlarının belirlenmesini, dolaysıyla israil'in de yeni sınırlarının belirlenmesini istiyor.
Netenyahu'nun kendi partisinden, önde gelen bakanlar ve Knesset üyeleri yerleşim birimleri inşasının bir kez daha askıya alınmasına karşı çıkıyor.
"Netenyahu sözünü tutmuyor"
Bunlardan biri de Likud partisi milletvekili Tzipi Hotovely. "Başbakan Netanyahu, yeni bir moratoryum kararına partisinin destek vermeyeceğini anlamak zorunda. Başbakanın Likud'un belirlediği çizgiyi yok sayan kararlarını görmezden gelemeyiz. Seçmenlerine moratoryum ilan edilmeyeceği sözünü verdi ve şimdi sözünü tutmuyor" diyen Hotovely, tepkisini dile getiriyor.
Akdeniz Zirvesi iptal
Öte yandan, Akdeniz Birliği'nin 21 Kasım tarihinde Barselona'da yapılması öngörülen zirvesinin Ortadoğu barış görüşmelerinin askıya alınması nedeniyle ertelendiği açıklandı.
Birliğin dönem başkanlığını yürüten Mısır ve Fransa ile birliğin merkezine evsahipliği yapan ispanya ortak bir açıklama yaparak, israil ile Filistin arasında barış görüşmelerinin en kısa zamanda yeniden başlatılması çağrısını yaptı.
Pazarlıklar sürüyor
Şimdi dikkatler israil hükümetine çevrildi. ABD Başkanı Barack Obama, Netenyahu'nun teklifi kabul etmesinin önemine vurgu yaptı ve "Netenyahu bu yolla barış görüşmelerinde ciddi olduğunu ortaya koyabilir" dedi.
Netenyahu'ya yakın Kaynaklar ise Washington-Tel Aviv hattında pazarlıkların sürdüğünü ve ancak israil'in beklentilerinin karşılanması halinde teklifin israil hükümeti tarafından kabul edilebileceğini duyurdu. Ancak bu beklentilerin ne olduğu hususunda bilgi verilmedi.Benzer Konular

Görüntüleme:261, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:22 .