Necmettin Erbakan vefat etti.
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 27-02-2011, 19:12 #21

"E-K"

"Küçük Meleğim"


allah rahmet eylesin

Alt 27-02-2011, 19:28 #22

·• ΒєşiкţĀŞК•·

Çǿκ کe√díκ طę dطí

ALLah tahsiLatını affetsin.

Alt 27-02-2011, 19:33 #23

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun diyoruz,
Ve tevekkül ediyoruz,
ALLAH rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
Ailesine sabır versin.


Alt 27-02-2011, 19:36 #24

♂kyanus

...


Allah rahmet eylesin
Buna fani dünya derler daim durmaz döner ademoğlu bir fenerdir akıbet mutlak söner

Alt 27-02-2011, 20:16 #25

'AsLi~'FaTiH66

Acemi Üye


ALLah Rahmét éyLesın.

Alt 27-02-2011, 20:28 #26

ŞevaTari

Bizden Biri

Necmettin erbakan vefat etti(Türkiyenin acı kaybı )


Necmettin Erbakan vefat etti.Ankara'da Güven Hastanesi'nde tedavi gören Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan vefat etti. Hastane eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın saat 11.40'da vefat ettiğini duyurdu. Erbakan'ın vefat haberini alan partililer hastaneye koştu.

1926 yılında dünyaya gelen Erbakan, 85 yaşındaydı. 28 Şubat sürecinde büyük sıkıntılar yaşayan Erbakan'ın vefat haberinin 28 Şubat'tın yıldönümünde duyulması sevenlerini göz yaşına boğdu.
Ankara'da Güven Hastanesi'nde tedavi altında olan Erbakan'ın ölüm haberinin ardından Saadet Partililer hastaneye akın etmeye başladı.
Ocak ayında hastaneye kaldırılan Erbakan'ın ilk başta 24 saat kalacağı açıklanmıştı. Ancak taburcu süresi hergün giderek uzadı.
Erbakan sol ayağında bir damar iltihaplanmasıyla hastaneye yatırılmıştı. Bu süreçte kendisini ziyaret etmek isteyenler ise Erbakan ile görüştürülmemişti.
NECMETTİN ERBAKAN KİMDİR? (1926 - 27. ŞUBAT 2011)
29 Ekim 1926 yılında Sinop'ta doğdu. Babası Adana'nın Kozan ve Saimbeyli bölgesinde yaşamış olan Kozanoğullarından Mehmet Sabri Erbakan. Ağır ceza reisi olan babasının birçok yerde görev yapmış olması dolayısıyla çocukluğu muhtelif Şehirlerde geçen ERBAKAN'ın annesi de Sinop'un tanınmış ailelerinden birinin kızı olan Kamer Hanım'dır.
Necmettin ERBAKAN ilkokul'a Kayseri Cumhuriyet İlkokulu'nda başladı, babasının Trabzon'a tayin olması dolayısıyla ilkokul öğrenimini burada okul birincisi olarak tamamladı. 1937 yılında ilk tahsilini tamamladıktan sonra aynı yıl İstanbul Erkek Lisesi'nde orta tahsiline başladı. İstanbul Erkek Lisesi'ni 1943 yılında birincilikle bitirdi.
1948 yılı yaz döneminde İTÜ Makine Fakültesi'nden mezun olan ERBAKAN aynı yılın 1 Temmuz'unda Makine Fakültesi Motorlar Kürsü'nde asistan olarak göreve başladı.
1948-1951 yılları arasındaki bu 3 yıllık asistanlık döneminde o zaman doktora tezine tekabül eden yeterlilik tezini hazırladı. Sınıflarda ders vermek doçent ve profesörlerin yetkisinde olmasına rağmen kendisi asistan olduğu halde ders vermesine izin verilmiştir. Yeterlilik tezindeki başarısından dolayı üniversite tarafından 1951 yılında Aachen Teknik Üniversitesi'nde ilmi araştırmalar yapmak, bilgi ve görgüsünü artırmak üzere Almanya'ya gönderilen ERBAKAN, Alman ordusu için araştırma yapan DVL araştırma merkezinde Profesör Schimit ile birlikte çok başarılı çalışmalar yaptı.
Aachen Teknik Üniversitesi'nde çalıştığı 1.5 yıl süre içerisinde, bir tanesi doktora tezi olmak üzere 3 tez hazırlayan ERBAKAN, Alman üniversitelerinde geçerli olan "DOKTOR" unvanını aldı.
Alman Ekonomi Bakanlığı için motorların daha az yakıt yakmaları hususunda araştırmalar yaparak rapor veren ve bu arada da doçentlik tezini hazırlayan ERBAKAN'ın "Dizel motorlarda püskürtülen yakıtın nasıl tutuştuğunu" matematiksel olarak izah eden bu tez, Alman ilim çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. Tezin mecmualarda neşredilmesi üzerine o tarihte Almanya'nın en büyük motor fabrikası olan DEUTZ motor fabrikalarının umum müdürü Prof. Dr. FLATS tarafından Leopar tanklarının motorları ile ilgili araştırmalar yapmak üzere bu fabrikaya davet edildi. Alman Ekonomik Bakanlığı'nın RUHR sahasındaki fabrikalar üzerinde araştırma yapmak için görevlendirilen heyette kendisinin de yer almasının istenmesi üzerine 15 gün RUHR sahasındaki bütün Ağır Sanayi fabrikalarını gezip inceleme fırsatı buldu.
II. Dünya Harbi'nden sonra Alman üniversitelerinde ilk Türk ilim adamı olan ERBAKAN, 1953 yılında doçentlik imtihanını vermek üzere İstanbul'a döndü. İmtihan sonucunda 27 yaşında Türkiye'nin en genç doçenti olma başarısını gösteren Necmettin ERBAKAN, araştırmalar yapmak üzere tekrar Almanya'nın DEUTZ fabrikalarına gitti. Burada 6 ay süreyle motor araştırmaları başmühendisi olarak, Alman ordusu için yapılan araştırma çalışmalarına katıldı.
1953'ün Kasım ayında İstanbul Teknik Üniversitesi'ne dönen ERBAKAN, Mayıs 1954 - Ekim 1955 yılları arasında askerlik görevini ifa etti. İstanbul Kağıthane'deki 6 aylık yedek subay öğreniminden sonra Halıcıoğlu'ndaki istihkam bakım bölüğünde 6 ay asteğmen, 6 ay da teğmen olarak makinelerin bakım ve tamiratları kısmında görev yaptı.
Askerlik görevinden sonra tekrar üniversiteye dönen Necmettin ERBAKAN 1956 yılında Türkiye'de ilk yerli motoru imal edecek olan, 200 ortaklı Gümüş Motor A.Ş.'yi kurdu. ERBAKAN da böyle bir fabrika kurma fikri Almanya'da çalışmaları esnasında, Türkiye Zirai Donatım Kurumu'nun sipariş verdiği motorları görünce iyice uyanmıştı.
Yurda dönünce bu çalışmayı başlattı. Ve bugün Pancar Motor adı altında çalışan fabrikanın temelini 1 Temmuz 1956'da attı. Gümüş Motor fabrikasında seri imalat 1 Mart 1960 tarihinde başlamıştır. 1960 yılında Ankara'da yapılan Sanayi Kongresi'nde Gümüş Motor'un yaptığı imalatları sunan ERBAKAN "Yeni hedef otomobillerin Türkiye'de yapılmasıdır" fikrini ortaya atmış, o zaman yönetimde olan askerler tarafından revac bulan bu fikir üzerine Eskişehir Demiryolları CER atölyesinde "DEVRİM OTOMOBİLİ" adıyla ilk yerli otomobil ERBAKAN tarafından imal edilmiştir. Askeri yönetim Gümüş Motor fabrikasını gezmiş, büyük ilgi ve heyecan duymuşlar, bunun üzerine 200'e yakın General ve üst rütbeli subaya ERBAKAN tarafından bir Sanayi Konferansı verilmiştir.
1965 yılında profesör olan ERBAKAN, Şubat 1966'da Odalar Birliği Sanayi Dairesi Başkanlığına getirildi. Daha sonra Genel Sekreter olan ERBAKAN, 1968 Mayıs'ında Odalar Birliği İdare Heyeti Üyesi, Mayıs 1969'da da Odalar Birliği Başkanı oldu.
Necmettin ERBAKAN 1967 yılında evlendi. Sanayiye gerekli ilginin gösterilmemesi üzerine siyasete atılmaya karar verdi. ERBAKAN, 1969 seçimlerinde Konya'dan bağımsız olarak adaylığını koydu ve seçilerek Meclis'e girdi.
24 Ocak 1970 yılında Milli Görüş'ün ilk partisi olan Milli Nizam Partisi'ni kuran ERBAKAN, 1971 Nisan'ında ihtilal yönetiminin de baskısıyla, Milli Nizam Partisi kapatıldı. Daha sonra 11 Ekim 1972 tarihinde kurulan Milli Selamet Partisi, ERBAKAN liderliğinde girdiği 1973 seçimlerinde % 12 oyla 48 Milletvekilliği ve 3 Senatörlük kazanarak 51 parlamenterle Meclis'e girdi.
1974 yılı başında kurulan MSP-Cumhuriyet Halk Partisi koalisyonunun bozdurulmasından sonra kurulan dörtlü koalisyonda da yer alan MSP'nin Genel Başkanı yine Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomik Kurul Başkanlığı görevlerini üstlendi. 5 Haziran 1977 seçimlerinden sonra kurulan 3'lü koalisyonda da bu görevini devam ettiren ERBAKAN liderliğindeki MSP, böylece toplam 4 yıl süreyle hükümet ortağı oldu.
1978 yılı başında 12 Eylül 1980'e kadar muhalefette kalan MSP'nin Genel Başkanlığını yürüten Necmettin ERBAKAN, 12 Eylül İhtilali'nin getirdiği yasaklarla Eylül 1987 yılına kadar politikadan uzak kaldı. Eylül 1987'deki referandumla yeniden siyasi haklarını elde eden ERBAKAN, 19 Temmuz 1983 tarihinde kurulmuş olan Refah Partisi'nin, 11 Ekim 1987 tarihinde yapılan kongresinde oy birliği ile Genel Başkanlığa seçilen Necmettin ERBAKAN 20 Ekim 1991 seçimlerinde Konya'dan yeniden Milletvekili seçildi
1995 genel seçimlerinde tekrar Konya'dan Milletvekili seçilerek meclise girdi. Bu seçimlerde Refah Partisi %21.7 ile birinci olmuştur. Bunun üzerine 28 Haziran da hükümeti kurma görevini alarak 7 Temmuz da güvenoyuyla Türkiye'nin Başbakanı olmuştur. Koalisyon hükümeti sırasında halkın desteğini alan bir çok önemli başarının yanında uluslararası alanda gelişmekte olan 8 ülkenin işbirliğine öncülük yaparak büyük bir gayretle bir yıl gibi kısa bir sürede D-8 (Development-8) oluşumunu meydana getirmesi önemli bir olaydır.
1998 yılı Şubat ayında Genel Başkanı olduğu Refah Partisi’nin kapanmasıyla 5 yıl siyasi yasaklı hale gelen Erbakan 11 Mayıs 2003'te Saadet Partisi'ne Genel Başkan seçilmiştir.
Erbakan 2010 yılında yeniden Saadet Partisi Genel Başkanlığına seçilmişti.
Evli ve 3 çocuk babasıdı
habervaktim

Alt 27-02-2011, 20:30 #27

ŞevaTari

Bizden Biri

Erbakan Vefat etti!


Erbakan Vefat etti!

Eski Başbakanlardan Milli Görüş Lideri ve ve Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan tedavi gördüğü Ankara'da Güven Hastanesi'nde vefat etti.
Necmettin Erbakan vefat etti.
Alınan bilgiye göre, sol ayak damarlarındaki iltihaplanma nedeniyle uzun zamandan beri özel Güven Hastanesinde tedavi gören Milli Görüş lideri 54. Hükümet Başbakanı ve Saadet Partisi Genel Başkanı Erbakan, öğle saatlerinde yaşamını yitirdi.

Erbakan'ın cenazesi 1 Mart 2011 Salı günü İstanbul Fatih Camiinde öğle namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından İstanbul Merkez Efendi'deki aile kabristanlığına defnedilecek.


Erbakan'ın ölüm nedeni kalp yetmezliği
Ankara Güven Hastanesi Başhekimi Dr. Tevfik Ali Küçükbaş, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın kalp yetmezliği yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı. Küçükbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Necmettin Erbakan'ın, 19 Ocak 2011 tarihinde kalp rahatsızlığı sebebiyle hastanelerine yatırıldığını, uygulanan tüm tedavilere rağmen kalp hastalığının ilerlediğini kaydetti.


Küçükbaş, pazar sabahında vücut fonksiyonlarının tam desteğe alınması gerektiğini, tüm yaşam desteklerinin uygulanmasına rağmen saat 11.40'da kroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade etti.


Hamidiye Camii'nde sela okutuldu
Vefat eden eski başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın başkanlığını yaptığı Saadet Partisi Genel Merkezi'nin yanındaki Hamidiye Camii'nde sela okutuldu.


Öğle namazının hemen ardından sela okunan cami, kamuoyunda Erbakan Hoca'nın Camii olarak tanımlanıyordu. Hamidiye Camii, Necmettin Erbakan'ın özellikle her cuma namazlarını kıldığı camiydi.


SP İstanbul İl Başkanlığı'nda hüzün hakim
SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın ölüm haberi ile birlikte İstanbul il başkanlığına hüzün çöktü.


Cevizlibağ'da bulunan İstanbul il teşkilatında bir araya gelen partililerin gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi. Televizyondan Milli Görüş'ün lideri Erbakan için okunan Kur'an-ı Kerim dinleyen partililerin oldukça üzgün oldukları gözlendi.


İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, Milli Görüş'ün 42 yıllık liderini kaybettik. Çok üzgünüz. Kendi içlerinden çıkanlar lider oldu ancak o bir türlü anlaşılamadı." diye konuştu.


ERBAKAN'IN CENAZESİ EVİNE GÖTÜRÜLECEK
Eski RP Milletvekillerinden Hasan Hüseyin Ceylan, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenazesinin bugün hastaneden alınarak evine götürüleceğini söyledi.


Ceylan, Güven Hastanesi'nin önünde yaptığı açıklamada, Erbakan'ın cenazesinin bugün hastaneden alınacağını ve Balgat'taki evine götürüleceğini bildirdi.


-SİVAS İL DİVAN TOPLANTISI İPTAL EDİLDİ
Sivas'ta, Saadet Partisi İl Divan Toplantısı bir araya geldikleri sırada, Genel Başkan Necmettin Erbakan'ın vefat haberini alan partililer, gözyaşlarına boğuldu.


İl Divan Toplantısı için merkez ve ilçe teşkilatından partililer, İl Başkanlığı binasında bir araya geldi. Toplantı başlayacağı sırada, Erbakan'ın vefat ettiği haberi basın yayın organları aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu. Saadet Partisi İl Başkanı Cemil Laçiner, vefat haberini partililerle paylaştı. Partililer, Erbakan için uzun süre gözyaşı döktü.


Erbakan'ın hak gördüğü davası için son nefesine kadar mücadele ettiğini belirten Laçiner, ''Onun dediği yolda, onun gösterdiği ilkeler doğrultusunda biz bu davayı iktidar edeceğiz inşallah. Hepimizin başı sağ olsun. Sivas'ın, Türkiye'nin ve 1,5 milyar İslam aleminin başı sağ olsun'' ifadesini kullandı.


Necmettin Erbakan'ın cenaze namazının, salı günü İstanbul Fatih Camisinde kılınacağını hatırlatan Laçiner, bu cenazeye katılmak isteyenlerden isimlerini Parti İl Sekreterliğine isimlerini yazdırmalarını istedi.


Laçiner, genel başkanları Erbakan'ın vefatı dolayısıyla, ilçe başkanlarının katılımıyla düzenledikleri İl Divan Toplantısını iptal ettiklerini bildirdi.


Eski Sivas Belediye Başkanı ve parti yöneticisi Osman Seçilmiş ise ''Allah ne derse o olur, takdir böyleymiş, Hocamız bizim canımız ciğerimizdi, kimsenin yapacağı bir şey yok, Allah ne derse o oluyor'' dedi.


-''ANKARA'DA RESMİ TÖREN YAPILMAYACAK''
Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Recai Kutan, Güven Hastanesi önünde yaptığı açıklamada, Erbakan'ın bugün vefat ettiğini belirterek, ailesi ile yapılan görüşmeler neticesinde cenazenin 1 Mart Salı günü öğle namazından sonra İstanbul Fatih Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından İstanbul Merkez Efendi Mezarlığı'na defnedileceğini bildirdi.


Bütün İslam alemine başsağlığı dileyen Kutan, ''Allah gani gani rahmet eylesin. Hocamızın mekanı cennet olsun'' dedi.


Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kutan, en son neler konuştuklarının sorulması üzerine hayatın her döneminde ülke ve İslam alemi için ne yapılacağını anlattığını söyledi.


Erbakan'ın yoğun bakımda olması nedeniyle ziyaretine izin verilmediğini, aile fertlerinin kısa da olsa kendisini görerek, bilgi aktardıklarını ifade eden Kutan, vefatı sırasında da çocuklarının yanında olduğunu kaydetti.


Bir başka soru üzerine de Kutan, ''Ankara'da resmi tören yapılmayacak'' dedi.


Oğuz Asiltürk ise hastaneden ayrılırken yaptığı açıklamada, Erbakan'ın son 50 yıla damgasını vurduğunu, sadece milletin iyiliğini, güzelliğini, daha refah içinde yaşamasını istediğin söyledi.


Gazetecilerin, ''Son mesajı neydi?'' sorusu üzerine Asiltürk, ''Son mesajı 'çalışın, bu milleti sizin çalışmazın kurtarır' diyordu. Bir gün evvelki sözü de böyle, 'Siz çalışırsanız bu millet kurtulur' diyerek hep gayret etti'' diye konuştu.


Başka bir gazetecinin ''Sayın Kutan 'resmi tören yapılmayacak' dedi. Sayın Erbakan resmi tören istemedi mi?'' sorusuna ise Asiltürk, ''Kendisi istemediği gibi ailesi de istemedi'' yanıtını verdi. ''Vasiyeti böyle miydi?'' sorusunu da yanıtlayan Asiltürk, ''Evet. Gösterişli şeyler istemedi, sade bir şey arzu ediyordu. Bu da takdir edilecek bir şey'' diye konuştu.


-''TAZİYELERİN SAADET PARTİSİ'NE ALINACAĞI İFADE EDİLDİ''
Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Saadet Partisi Genel Başkanı merhum Necmettin Erbakan'ın, siyasette başlı başına bir ekol olduğunu söyledi.


Şener, Güven Hastanesinde yaşamını yitiren Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan için yaptığı başsağlığı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Türk siyasi hayatının en önemli isimlerinden birinin hakkın rahmetine kavuştuğunu söyledi.


Tüm sevenlerine başsağlığı dileyen Şener, şöyle konuştu:


''Bütün yakınlarının, sevenlerinin ve milletimizin başı sağolsun. Kendileri güzel şeylerin olmasını arzu etmiştir hep iyiden, güzelden yana olmuştur, hep hakkın mücadelesini vermiştir. Ülkemizin güçlü, büyük bir ülke olması için siyasi mücadelesini vermiştir.


Siyasette başlı başına bir ekol olduğunu hep göstermiştir, ortaya koymuştur. Ben, siyasi hayata kendisinin genel başkanı olduğu Refah Partisi'nde başladım. 1991'de milletvekili oldum, daha sonra grup başkanvekillikleri, genel başkan yardımcılıkları yaptım, 54. Hükümette kendisi başbakan iken ben maliye bakanıydım.


Daha sonraki siyasi hayatımızda hep gönlümüz ve duygularımız kendisiyle olmuştur. Bundan sonra da gönlümüz ve duygularımız kendisiyle azmiyle birlikte olacaktır. Allah'tan rahmet diliyorum.


Hastanede taziyede bulunduk. Ancak hastanedeki bu izdihamın devam etmemesi açısından taziyeleri Saadet Partisi Genel Merkezi'ne alacaklarını ifade ettiler.''


Bir soru üzerine, kendisiyle son dönemde görüştüğünü belirten Şener, ''Birkaç kez ziyaretine geldik. En son görüşmemizde ittifaklar üzerine, Türk siyaset hayatında yenilik ve güçlü bir çıkışın gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etmişlerdi, biz de onun görüşlerini saygıyla, bağlılıkla sürdürüyoruz'' diye konuştu.


Erbakan ile yaptığı görüşmelerde ''Kendisine hiçbir zaman saygıda kusur etmediklerini'' dile getiren Şener, bir gazetecinin, ''İttifak konusu son arzusu gibi görünüyor'' sözleri üzerine, ''Arzusu ne ise yerine getireceğiz'' dedi.


-ERBAKAN'IN VEFAT NEDENİ-
Ankara Güven Hastanesi Başhekimi Tevfik Ali Küçükbaş da Erbakan'ın 19 Ocak 2011'de kalp rahatsızlığı ve Tromboflebit hastalıkları sebebiyle hastanelerine yatırıldığını, uygulanan tüm tedavilere rağmen kalp hastalığında ilerleme yaşandığını ifade etti.


Küçükbaş, ''Neticesinde bugün sabah durumu daha da ağırlaşmıştır. Bugün sabahtan itibaren uygulanan tüm yaşam desteklerine rağmen kendilerini saat 11.40'da bütün desteklerde cevap alamayarak kaybetmiş bulunuyoruz. kendilerine Allah'tan rahmet diliyoruz'' diye konuştu.

Alt 27-02-2011, 20:36 #28

ŞevaTari

Bizden Biri


Küçükbaş, gazetecilerin soruları üzerine Erbakan'ın sabah 08.50'ye kadar şuurunun yerinde olduğunu, aniden kalp ritminde bozulma olduğunu anlattı.

''Başında oldukları için saniyesinde müdahale ettiklerini, o andan itibaren şuurunun tam yerinde olmadığını, kalbin pompalamasında ciddi problemler yaşandığını'' ifade eden Küçükbaş, ''O andan itibaren herhangi bir acı, rahatsızlık hissetmediler. Tüm tedaviler saat 11.40'a kadar devam etti. Tüm yaşam fonksiyonlarını destekledik ancak maalesef bir sonuç alamadık'' dedi.


Başhekim Küçükbaş'ın konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama ise şöyle:


''Eski Başbakanımız Sayın Necmettin Erbakan 19 Ocak 2011 tarihinde kalp rahatsızlığı ve Tromboflebit sebebiyle hastanemize yatırılmış ve uygulanan tüm tedavilere rağmen kalp hastalığı ilerlemiştir. 27 Şubat 2011 Pazar günü sabahında vücut fonksiyonlarının tam desteğe alınması gerekmiş, tüm yaşam desteklerinin uygulanmasına rağmen saat 11.40'da kroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği sebebiyle vefat etmiştir.''


Bu arada Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Güven Hastanesi'ne gelerek, Erbakan'ın yakınlarına başsağlığı diledi.


Erbakan'ın vefatının ardından çok sayıda partili de Ankara Güven Hastanesi önüne geldi. Bazı partililerin ağladıkları görüldü.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da hastaneye gelerek, başsağlığı dileğinde bulundu.


ERBAKAN İÇİN KİM NE SÖYLEDİ?


OĞUZHAN ASİLTÜRK

Konu ile ilgili ilk açıklama Oğuzhan Asiltürk'ten geldi:

Türkiye'nin çok büyük bir değiri kaybedilmiş oldu. Bütün ömrünü bu milletin daha iyi yerlere gelmesi için mücadele verdi. Ölümüne kadar da bu mücadeleden ayrılmadı. Şükranla yad ediyoruz. Erbakan Hoca bu politik mücadelede her şeyini kaybetti. Bu mücadeleyi yaptı. Allah rahmet eylesin.


Bir hasta gibi davranmadı. Partisinin çalışmalarını yürüttü. Sağlığı açısından uygun değildi ama sonuna kadar bu çalışmaları yaptı. Takdir edilecek bir liderdi. Her anında fazla rahatsız etmemek için kısa bir süre yanına gidip görüştük.


YASİN HATİPOĞLU

Yasin Hatipoğlu: İslam aleminin başı sağolsun. Türkiye'nin, dünyanın, İslam aleminin muhtaç olduğu büyük bir liderdi. Haberiniz olsa da olmasa da sizin de hizmetindeydi. Yeniden büyük Türkiye ve yeni bir dünya düzeni. Son olaylar çok üzüyordu onu, çünkü insanlığı ve dünyayı düşünüyordu.

NUMAN KURTULMUŞ
Numan Kurtulmuş: Sabırla, kararlılıkla, inançla mücadelesini sürdürmüştür. Kendisi ile yakın çalışmaktan büyük memnuniyet duydum. İslam alemi için büyük kayıptır. Çok büyük haksızlıklara uğramıştır. Küresel güçlerin oyunları, sürekli partilerinin kapatılmasıyla hakerete uğramış olan bir hareketin lideriydi.


RECAİ KUTAN

Recai Kutan: Erbakan hocamızın bir özelliği, hayatının her döneminde ülkeye ve İslam alemine hizmet düşünüyor idi. Dolayısıyla da seçimde ne yapılacak, insanlık aleminin en kısa zamanda kurtuluşuna vesile olacak meseleleri konuşuyordu. Ailesi fevkalade üzgün ama tevekkülle karşılıyorlar. Ankara'da her hangi bir töner düzenlenmeyecek.

SALİH KAPUSUZ:

Cenab-ı Hak'tan mağfiret diliyorum. Ülkemiz için büyük bir kayıptır. Akademiz ve siyasi çalışmaları ile herkes tarafından bilinen çok önemli bir büyüğümüzü kaybettik. Yakınlarına ve İslam alemine başsağlığı diliyorum. Hem insan yetiştirmede hem de hizmet etmede önemli katkıları olmuş büyük bir devlet adamıdır. İnanıyorum ki daha kıymeti anlaşılacak.

ABDÜLLATİF ŞENER

Abdüllatif Şener: Türk siyasi hayatının en önemli isimlerinden biri olan Sayın Hocamız Prof. Dr. Erbakan Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Sevenlerinin ve milletimizin başı sağolsun. Kendisi hep hakkın mücadelesini vermiştir. Ülkemizin büyük bir ülke olması için mücadele vermiştir. Ben siyasi hayata kendisinin Genel Başkanı olduğu Refah Partisi'nde başladım, görevler yaptım. Onun hükümetinde Maliye Bakanlığı yaptım, gönlümüz ve duygularımız hep onunla oldu. Bundan sonra da olacaktır. Son zamanlarda devamlı görüşüyorduk. Bir kaç kez bu hastanede ziyaretine geldim ve en son görüşmemizde de ittifaklar üzerinde Türk siyasi hayatına bir yenilik ve güçlü bir çıkışın gerçekleşmesi gerektiğini ifade etmişti. Bugün itibari ile bu konuları konuşmak doğru değil. Hiçbir zaman aramızda bir kırgınlık ve ayrışma olmamıştır. Arzusu ne ise gerekenler yerine getirilecek.

BÜLENT ARINÇ

Bülent Arınç: Biz ondan razıyız. İnanıyoruz ki Allah da ondan razıdır. üzüntümüz vardır ama biz inanan insanlarız. Nermin Hanımı çok seviyordu ve sanıyorum onun yokluğunu çok fazla hissetti. Rahatsızlıkları arttı. Allah rahmet eylesin. 35 yıl Hoca ile birlikteydim. O bizi seviyordu, defalarca ifade etti. Mükemmel bir insandı. Biz de onu seviyorduk. İnsan olarak çok güçlü idi. Onun çok daha az kusuru vardı. İnançlıydı ve inancını yaşıyordu. O doğrularının peşindeydi. Ben şahsen onu çok seven ve bağlı kalan biri olarak Allah'ın takdiri olarak karşılıyorum. Bize istikamet veren bir insandı. Onunla birlikte hayatlarının sonuna kadar birlikte olmaya azmetmiş çok güzel bir kitle var. Hoca'yı beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz, o inandığı yolda yürür. Hoca siyaseti cihad olarak gören ve cihadın tarifini yapan bir insandır. İyinin, doğrunun hakimiyetini korumak için çalıştı. Kaç siyasetçi var bilmiyorum ama Hoca doğumundan ölümüne kadar siyaseti Allah rızası için yapmıştır.

YALÇIN TOPÇU
BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle bir mesaj yayınladı.


Topçu mesajında şöyle dedi: ''Siyasi hayatımızın en önemli simalarından, milli ve manevi fikir hayatımızın sembol isimlerinden, Milli Görüş lideri Erbakan Hoca'yı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ömrü boyunca ülkesine kendini adayan Erbakan Hoca'mızın vefatı bizleri derinden üzmüştür. Allah'tan rahmet diliyor, cenneti mekan olsun diyorum.''

DEVLET BAHÇELİ


Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a Allah'tan rahmet, Türk Milleti ve Milli Görüş mensuplarına baş sağlığı diledi.Aydın'ın Ortaklar ilçesinde belediyenin toplu açılış törenine katılan Bahçeli, Ortaklar'ın Milliyetçi Hareket Partisi'yi uzun yıllardır bağrına bastığını ifade etti.


Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisi'nin kazandığı belediyelere ziyaretlerini sürdürdüklerini belirterek, ''Bu geziler sırasında görülmekte ki kıt imkanlarla, azim ve kararlılıkla, halkına neyi vaat etmişse onu yerine getiren yöneticilik anlayışıyla Milliyetçi Hareket Partisi'nin kazandığı belediyelerde üstün başarılar gözlemlenmekte''dedi.


-DAVUTOĞLU: TÜRKİYE BÜYÜK BİR DEVLET ADAMINI KAYBETT
İ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Necmettin Erbakan'ın evine yaptığı taziye ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.


Davutoğlu, Türkiye'nin çok büyük bir devlet ad****** yakın siyasi ve demokrasi tarihine büyük katkılarda bulunan bir şahsiyeti kaybettiğini belirtti.


''Hepimiz çok üzüntülüyüz'' diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:


''Böylesine bir mirası bırakmış olması onun ne derece büyük katkılar yaptığının bir işareti. Hem ülkemizde hem İslam dünyasında hem uluslararası alanda yaptığı hizmetlerle, getirdiği yaklaşımlarla önemli etkilerde bulunmuş, büyük bir miras bırakmış liderdi... Allah rahmet eylesin. Ben ülkemize, sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Allah mekanını cennet eylesin.''


Davutoğlu, bir gazetecinin, ailesinin devlet töreni istemediği yönündeki haberleri sorması üzerine, ''kendisi nasıl uygun görmüşse sağlığında, onu herhalde en iyi ailesi bilir. Önemli olan onun mirasının, vasiyetinin yerine getirilmesi...'' dedi.


Bu yönde bir vasiyeti olup olmadığı sorusuna da ''Bilmiyorum. Şimdi taziye ziyaretinde bulunduk detayına vakıf olamadım. Ailesi nasıl uygun görüyorsa onu öyle yapmak lazım. Zaten dinimizde bu anlamda cenaze merasimi belli. Belli usuller var, o çerçevede yapılır'' yanıtını verdi.


Davutoğlu, ''En son Erbakan ile ne zaman görüştünüz?'' sorusu üzerine ''bir çok kez telefonla görüştüğünü'' söyledi.


-ATALAY


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın ailesine ve parti camiasına başsağlığı diledi.


Bazı açılış törenlerine katılmak üzere Bingöl'e gelen Bakan Atalay, Belediye Başkanı Serdar Atalay'ı makamında ziyaret ettikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Erbakan'ın ölüm haberini belediye binasında aldığını söyledi.


Atalay, ''Allah'tan rahmet diliyorum. Erbakan Hoca, Türkiye'de uzun dönem siyaset yapmış, başbakanlık yapmış kişidir. Ailesine, çocuklarına, parti camiasına başsağlığı diliyoruz'' dedi.


-EROĞLU'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı dönemi Başbakan Yardımcısı, eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.


KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu mesajında şunları kaydetti:


''Türkiye Cumhuriyeti eski başbakanlarından, 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı'na karar veren hükümetin Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan'ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.


Erbakan, şahsen tanıdığımız birlikte çalışma olanağı bulduğumuz, Türk siyasi yaşamına damgasını vuran, daima Ulusal Kıbrıs Davasına sahip çıkan, halkımızın verdiği ekonomik ve siyasi mücadeleye destek veren, 'kalkınan büyük Türkiye' sevdalısı değerli bir şahsiyet olarak hafızalarda yaşayacaktır.


Kıbrıs Türk Halkı adına merhuma Allah'tan rahmet, ulusumuza, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilerim.


-BOZDAĞ: BÜYÜK BİR İNSANI KAYBETTİK


AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek'le Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde AK Parti teşkilatını ziyaret eden AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, farklı konuları konuşmak, görüşmek üzere ilçeye geldiklerini, ancak üzücü bir haber aldıklarını söyledi.


Partililerle Necmettin Erbakan'ın vefat ettiği bilgisini paylaşan Bozdağ, şunları kaydetti:


''Bugün Türkiye'ye çok önemli hizmetleri geçmiş, Türk siyasetine önemli katkıları olmuş, önemli kadrolar yetiştirmiş, yani ülkenin dört bir yanından çok değerli insanları bulup çıkarmış büyük bir insanı kaybettik. Cenab-ı Allah, bize de Erbakan Hocamızla beraber aynı çatı altında olmayı, ona talebe olmayı nasip etti. Onun için de şükrediyorum. Çünkü o okulda biz çok şey öğrendik. Ülkemize daha iyi hizmet etmenin, daha iyi siyaset yapmanın alfabesini biz oralarda öğrendik. Biz önemli noktada Türk siyasetinde önemli bir öğretmeni kaybettik. Allah rahmet eylesin.


Sonuç olarak hepimiz öleceğiz, öldüğümüzde de geride bıraktığımız eserlerimizle anılacağız. Türkiye'nin dörtbir yanında sağdan soldan, ortadan kıyıdan, hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun herkesin Sayın Erbakan'ı saygıyla anacağına inanıyorum.''


AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek ise ''bilim hayatında da ekol olmuş bir lideri'' kaybetmenin üzüntüsü içerisinde olduklarını söyledi.


Siyaset hayatına Necmettin Erbakan ile başladığını dile getiren Çiçek, ''Beraberliğimiz daha da eskilere dayanır. Yollarımız ayrılmış olsa bile siyaset noktasında başta Sayın Başbakanımız olmak üzere bizler hürmette hiçbir zaman kusur etmedik. Siyaset hayatında hiçbir zaman aleyhte söz edilmedi. İnşallah Rabbimiz kendilerini rahmetine gark eyler'' dedi.


-DEMİRTAŞ, BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.


Demirtaş, mesajında Türk siyasal hayatının önemli şahsiyetlerinden biri olan ve siyasal yaşamında önemli hizmetleri, katkıları bulunan Necmettin Erbakan'ın acı kaybının herkesi derinden üzdüğünü bildirdi.


Selahattin Demirtaş, Necmettin Erbakan'a Allah'tan rahmet, ailesine, Saadet Partisi camiasına ve İslam alemine başsağlığı dileğinde bulundu.


BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak da Necmettin Erbakan'ın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.


-DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER


DSP Genel Başkanı Masum Türker, Erbakan'ın vefatı nedeniyle bir başsağılı mesajı yayımladı.


Erbakan'ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini bildiren Türker, mesajında, ''Türk siyasetinde önemli bir yere sahip olan Erbakan, her zaman sevgi ve saygıyla anılacaktır. Yaşamını siyasete adamış olan Necmettin Erbakan'a Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz'' ifadelerine yer verdi.


-HİSARCIKLIOĞLU: TÜRKİYE, ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞERİNİ KAYBETMİŞTİR


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yazılı açıklamasında, 54. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde Başbakanlık görevini yürüten Erbakan'ın, geçmişte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı yaptığını ve üyesi olduğu TOBB Yüksek İstişare Kurulu'nda değerli fikirlerinden her zaman yararlandıklarını kaydetti.


Hisarcıklıoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


''Büyük devlet ve ilim adamı, Türk siyasi yaşamının değerli ismi, 54. Hükümetimizin Başbakanı ve Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Necmettin Erbakan?ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.


Uzun ve başarılı çalışma hayatı içerisinde Türk iş dünyasının çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı görevinde bulunan, TOBB Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Sayın Prof. Dr. Erbakan, ülkemiz için birçok alanda hizmetlerde bulunmuş ve Türk siyasi hayatına büyük katkılar sağlamış mümtaz bir şahsiyettir.


Türk iş dünyası adına, Sayın Erbakan?ı kaybetmekten duyduğumuz üzüntüyü yüce milletimizle paylaşır, merhuma Allah?tan rahmet, başta ailesi olmak üzere bütün siyaset camiamıza ve milletimize başsağlığı dilerim.''


-VARDAN: TÜRK SİYASETİ İÇİN ÖRNEK


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, yazılı açıklamasında, Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın vefatının, MÜSİAD camiasında büyük üzüntü ile karşılandığını ifade etti.


Erbakan'ın Türkiye siyasetine ve ekonomisine büyük katkı sağlamış duayen isimlerden biri olduğuna işaret eden Vardan, şunları kaydetti:


''Türk siyaseti ve İslam dünyası, çok önemli bir değerini kaybetmiştir. Prof. Dr. Necmettin Erbakan, ülkede milli değerleri ve ağır sanayinin tesisi anlamında inandığı değerleri ve davasını hayatının son anına kadar savunarak, Türk siyaseti için bir örnek teşkil etmiştir. Erbakan, başbakanlık yaptığı kısa dönemde dahi ülkeye son derece önemli katkılar sağlamış, İslam ülkeleri arasında ticaretin gelişmesi adına ciddi adımlar atılmasına vesile olmuştur. Aynı zamanda hizmetleri tüm İslam dünyasında takdirle karşılanmış, örnek alınmıştır.


Mümtaz kişiliği, önemli projeleri, hem ülkesine, hem milletine, hem de İslam alemine hizmet aşkıyla hatırlanacak olan Sayın Erbakan Hoca'ya Allah'tan rahmet diliyoruz. Başta aile fertleri, yakınları olmak üzere, tüm Türk milletinin başı sağ olsun, hocamızın mekanı cennet olsun.''


-USLU: ÜLKEMİZ İÇİN ACI BİR KAYIP


HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayımladı.


Erbakan'ın vefatını HAK-İŞ camiası olarak derin bir üzüntüyle öğrendiklerini belirten Uslu, şunları kaydetti:


''Yaptığı icraatlar ve geliştirdiği projelerle Türk siyasi hayatına damga vuran, önemli kadroların yetişmesine katkısı bulunan, ülkemiz çalışanları, işçi hareketi için katkıları nedeniyle önemli bir yere sahip, ilkeli ve saygın bir politikacı ve bilim adamı Sayın Erbakan'ın aramızdan ayrılışı, ülkemiz için çok acı bir kayıptır.''


-ANKARAGÜCÜ


Ankaragücü Kulübü, eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.


Kulübün resmi internet sitesinde yayımlanan mesajda, Necmettin Erbakan'ın 85 yaşında hayata veda ettiği duyurulurken, ''Eski Başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, bir süredir tedavi gördüğü Güven Hastanesi'nde kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz'' ifadelerine yer verildi.

HABERVAKTİM.COM

Alt 28-02-2011, 10:52 #29

Yine_Mi_BaMYa

Foruma Isınan Üye


En zeki bilimadamlarımızdan biriydi

Alt 01-03-2011, 09:35 #30

'' Susqun ''

Forumun Tiryakisi


Allah Rahmet Eylesinn..

Alt 01-03-2011, 11:51 #31

Aѕα

`


Allah Rahmet Eylesin.

Alt 01-03-2011, 15:16 #32

"E-K"

"Küçük Meleğim"


allah rahmet eylesin
mekanı cennet olsun

Alt 01-03-2011, 15:19 #33

Saвʀєт Yüʀєĝiм

Önce Haddini Bilicen


Allah Rahmet Eylesin.

Alt 02-03-2011, 10:39 #34

Ezan`Sesi

Bizden Biri


Hocamız hakkında ne kadar söleyiş yapsam/k azdır. Bu ülkenin herzaman iyi yerlerde olmasını isteyen bir insan olmakle beraber, terbiye uslubu her zaman örnek alıncak kişilikti kendisi. Ama malesefki, ne zaman ülke geleceğini aydınlık hale getirmeye çalışsada darbe üstüne darbe yemiş ve insafsızca gaddarca davranılmış, cezaevine atılmıştır. Malum Türkiye burası..Şerefsizlere yer çok Dürüste yer yok.
Hocam, Kürsi alada Melekler mağfiret dilensin sana İnşaAllah.Allahın rahmetinde, Ve hidayetınde olursun.İnşaAllah..
Ya ilahi rabbel alemin ene enti biyubih..

Alt 02-03-2011, 14:42 #35

mhmtbydll

Foruma Isınan Üye

Ülkemizdeki en dürüst,efendi ve zeki siyasetciydi.O aslında genel başkan değil,bir liderdi benim gözümde.Ben sağcı yada solcu değilim,ancak siyasetcileri kıyaslayacak olursak,Her bakımdan üstünü Necmettin Erbakandır...Ayrıca mükemmel bir ekonomist idi.Gelecek krizleri,enflasyon durumlarını önceden sezerdi.Tansu Çiller hanım efendininde dediği gibi ''Hocamız tam bir Beyfendi'' idi...Allah rahmet eylesin,mekanı Cennet olsun...

Sebep: ..

Alt 02-03-2011, 21:01 #36

Ahfâ

Bizden BiriBüyük bir ilim adamıydı..
çok üzüldüm...
Allah rahmet eylesin.
Mekanı cennet olsun..

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:05 .