“Çılgın projeyi” 1994’te Ecevit önermiş
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 27-04-2011, 20:17 #1

For Answers

ÖZEL ÜYE

“Çılgın projeyi” 1994’te Ecevit önermiş


“Çılgın projeyi” 1994’te Ecevit önermiş


Ecevit, o dönemde Boğaz’da artan deniz trafiğinin İstanbul’u tehdit ettiğini belirtmiş, buna çözüm olarak İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz’le Marmara arasında bir kanal açılmasını önermişti.
ERDOĞAN'IN ÇILGIN PROJESİ: KANAL İSTANBUL
İŞTE ÇILGIN PROJEDEN İLK KARELER - FOTO GALERİ
ARSA FİYATLARI UÇACAK
İŞTE ADADA KALACAK BEŞ İLÇE
İSTANBUL "KABUS ŞEHİR" OLUR
ÇILGIN PROJEYİ BİLEN BİLİYORMUŞ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aylardan bu yana merak edilen “çılgın projesini” bugün açıkladı. Ancak Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı “Kanal İstanbul” projesinin, neredeyse aynı isimle bundan 17 yıl önce merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit tarafından da önerildiği anlaşıldı.
Konuya ilişkin ANKA’ya bilgi veren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, Bülent Ecevit’in 17 Ocak 1994 tarihinde “İstanbul Kanalı Projesi” adıyla Karadeniz’den Marmara’ya kanal açılması konusundaki projesini açıkladığını belirterek “Boğazda artan deniz trafiğinin İstanbul’u tehdit ettiğini belirtiyor Ecevit. Buradan geçen tankerlerin, Boğaziçi trafiğini tıkanma noktasına getirdiğini söylüyor. Buna çözüm olarak da bu kanalı öneriyor. Bu kanalla Haliç arasında bağlantı kurulabileceğini de belirtiyor. Kanal çevresinde bir çekim merkezi oluşacağından bahsediyor” dedi.

“Çılgın projeyi” 1994’te Ecevit önermiş

-“BAŞBAKAN KEŞKE FİKRİN ECEVİT’E AİT OLDUĞUNU SÖYLESEYDİ”-

Ecevit’in projeyi açıkladığında “Melen projesiyle İstanbul’un su sorunu temelinden çözülebilir, Batı yakasındaki bazı göllere gereksinim kalmazsa bu göller de kanal için alınabilir, o zaman açılacak kanal için yapılacak hafriyat miktarı ve masrafı azalır” şeklinde detay da sunduğunu kaydeden Halıcı, “Dolayısıyla bu, Ecevit’in 1994’te ortaya attığı bir fikirdir. Başbakan konuşmasında keşke bu fikrin Ecevit’e ait olduğunu, ondan aldığını söyleseydi, çok daha uygun olurdu” diye konuştu.
-ECEVİT, PROJEYİ YEREL SEÇİM KAMPANYASINDA AÇIKLAMIŞTI-
Milliyet gazetesinin internet üzerinden ulaşılabilen arşivindeki 18 Ocak 1994 tarihli sayısının 11. sayfasında Ecevit’in İstanbul’a kanal önerisinin haberi yer alıyor. Habere göre dönemin DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Özkan’la birlikte düzenlediği basın toplantısında Boğaz’da artan deniz trafiğinin İstanbul’u tehdit ettiğini, buna çözüm olarak İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz’le Marmara arasında bir kanal açılmasını öneriyor. Ecevit, kanalın açılması durumunda tanker ve şilep trafiğinin kanala aktarılarak Boğaz trafiğinin rahatlatılacağını, kanalla Haliç arasında bir bağlantı da kurulabileceğini belirtiyor.
ANKABenzer Konular

Görüntüleme:355, Cevaplar:2

İlginizi Çekebilir >
Alt 27-04-2011, 22:51 #2

nesrin63

....


keşke söyleseydi.....
keşke söyleseydi...
ama söylemedi..........

Alt 27-04-2011, 22:57 #3

çikolata_

Forum Üstadı

kimin önerdigi degil kimin yaptirdigi önemli
photoshopfon Bunu beğendi.

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:34 .