Kosova şimdilik 'sakinleşti'
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 29-07-2011, 01:24 #1

·• ΒєşiкţĀŞК•·

Çǿκ کe√díκ طę dطí

Kosova şimdilik 'sakinleşti'


Kosova-Sırbistan sınırında dün meydana gelen olaylardan 17 saat sonra BM birliklerinin bölgeye intikaliyle durum şimdilik sakinleşti.

Kosova’da Sırp nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kuzey bölgesindeki sınır kontrol noktalarının Sırbistan ve Kosovalı Sırp nüfusun Kosova devletini tanımamasından dolayı fiili olarak işlevselliği bulunmuyordu. Görüşmeler devam ederken iç politikada sorunlarla uğraşan, organ kaçakçılığı iddialarıyla suçlanan Kosova başbakanı Haşim Taçi’nin emriyle önceki gün Kosova polisi bir operasyon düzenleyerek Kosova’nın kuzeyindeki sınır geçişlerini kontrol altına aldı. Operasyonun ardından bölgedeki Sırplar kontrol noktalarını ateşe vererek ve yolları kapayarak yanıt verdi.
Sırbistan’ın Batı yanlısı başbakanı Boris Tadiç, Kosova polisinin gayri hukukî eylemini protesto ederek BM’yi göreve çağırdı. Batı ile ters düşmemeye gayret eden dış politikasıyla bilinen Tadiç, kontrol noktalarına saldıran Sırplar’ı da “holigan” olarak tanımladı.
Kosova’daki BM Barış Gücü KFOR’un müdahalesiyle olayların durulduğu bildiriliyor. Kosova hükümetinin KFOR’un olaylara geç müdahale etmesi ya da hiç müdahale etmemesini fırsat bilerek Kosova’da bir çok anti-demokratik uygulamayı oldu-bittiye getirdiği biliniyor.

(soL–Kosova)Benzer Konular

Görüntüleme:301, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:10 .