‘Yüksek kurdan değil, değerli TL’den korkarım’
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 08-10-2011, 12:30 #1

**Aşk_Meleği**

Bizden Biri

‘Yüksek kurdan değil, değerli TL’den korkarım’


Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi Kemal Derviş, son günlerde artan doların ateşini düşürmek için yüksek miktarlı döviz satış ihalesi düzenleyen Merkez Bankası’nın müdahalesini “Yüksek kurdan korkulmamalı, aşırı değerli TL’den daha fazla korkarım” sözleriyle değerlendirdi. Bloomberg HT’nin canlı yayınında soruları yanıtlayan Kemal Derviş, aşırı değerli TL’nin uzun vadeli büyümenin, istihdamın asıl düşmanı olduğunu kaydetti. Bu çok sert düşüşlerin, tüm dünyadaki likidite sorunlarından kaynaklandığını vurgulayan Kemal Derviş, bu sebeple ‘olağanüstü’ bir kur değişikliği görülebileceğini ve bunun biraz yumuşatılmasının gerektiğini söyledi. Derviş, “Sanıyorum Merkez Bankası’nın hem döviz politikaları hem de arada bir döviz satışları bu yumuşak geçişi amaçlıyor” diye konuştu.

2007’DE FIRSAT KAÇIRDIK
Merkez’in politikalarını başarılı bulan Kemal Derviş, 2007’de yüksek faiz-düşük kur seviyesinin bozulabileceğini, ancak bu fırsatın kaçırıldığını söyledi. 2007’de fırsat kaçırdık

"9 AY ÇOK ZOR OLACAK"
Küresel ekonomide çok ciddi bir yavaşlama sürecine girildiğini ve önümüzdeki 9 ayın zor olacağını öngören Derviş, krizin artık gelişmekte olan ülkelere de yansımaya başladığına dikkat çekti. Hiçbir ülkenin “biz etkilenmeyiz diyemeyeceğine” dikkat çeken Kemal Derviş, ancak gelişen ülkelerde yavaşlamanın göreceli olarak daha az olduğunu, küresel yavaşlamanın gelişmekte olan ülkeleri de etkilediğini ifade etti.
Benzer Konular

Görüntüleme:307, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:36 .