O teröristin kimliği belirlendi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 12-11-2011, 13:44 #1

Fuchs

La vita é bélla.

O teröristin kimliği belirlendi


O teröristin kimliği belirlendi


Teröristin kimliği daha önce 1986 doğumlu Emrah Kaplan olarak açıklanmıştı. Ancak karışıklığın nedeninin teröristin üzerinden çıkan çok sayıda sahte kimlik olduğu belirtildi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, içindeki yolcularla birlikte İzmit-Karamürsel seferini yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait “Kartepe” adlı deniz otobüsünü kaçıran teröristin kimliği ve sabaha karşı düzenlenen operasyonla ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Şahin şunları söyledi:
ASKER FİRARİSİ VE DİYARBAKIR DOĞUMLU
Terörist sahte kimlikle hareket ettiği tespit edildi. Gerçek adı Mensur Güzel. 1984 Diyarbakır'ın Kulp İlçesi doğumlu. Terör örgütünün gençlik yapılanmasında Kocaeli gençlik sorumlusu olarak çalıştığı tespit edildi. Askerlikten firar edip terör örgütü için çalıştığı belirlendi.
TERÖRİSTİN PSİKOLOJİSİNİ İYİ TAKİP ETTİK
Kaçırma olayının ardından deniz otobüsü İstanbul’un batısına yönlendirildi. Bu uzaklaştırma stratejisi işe yaradı. Olay boyunca kurduğumuz irtibatla teröristin hali ve psikolojisini yakından takip ettik. Gece Deniz Kuvvetleri Komutanımız ve Sayın Genelkurmay Başkanımızla görüşmelerimizi yapmak suretiyle operasyonun müşterek yapılması noktasında bir birlik sağlandı. Olayın yönetimi doğal olarak İstanbul Valiliğimizin yönetiminde gerçekleşti.
YORGUNLUĞU DİKKATE ALDIK

Öngördüğümüz şekilde de olayın gelişmesini doğru bir şekilde yönlendirdik ve yönettik ve sabaha karşı operasyon gerçekleşti. Teröristin psikolojisini çok iyi takip ettik. Psikolojik ve fiziksel yorgunluğu dikkate aldık ve sonuç itibarıyla İstanbul sabaha gün ağırırken nefes alarak rahatlık hissiyle girmeliydi. O nedenle saat doğru bir saatti.
TERÖRİST İKNA OLMAMAKTA DİRENDİ
İkna yolu çok denendi ama maalesef terörist ikna olmamakta çok direndi. Komandolarımız çoktan deniz otobüsünde yerlerini almışlardı yolcu görünümünde. İknanın da netice vermediği anlaşılınca saat 05.45 itibarıyla operasyon gerçekleşti.
ÜZERİNDE 3 ADET PATLAYICI BULUNDU
Terörist acaba bir bomba düzeneğiyle meşgul mu ediyordu, propaganda mı yapmak istiyordu şeklinde bir kanaat da belirmişti ama üzerinde yapılan arama neticesinde 3 adet 450 gram A4 patlayıcı olduğu belirlendi.
Çok ciddi bir eylemdi ama eylem çok teknik bir şekilde yürütüldü. İzmit’ten itibaren çok dikkatli bir şekilde takip edildi. Burada güvenlik kuvvetlerimizin ortak aklı , ortak tecrübesi ve ortak risk alma yönü kendisini gösterdi.
TERÖRİST EĞİTİMLİ BİRİYDİ
Keşke olmasaydı. Kandırılmış bir fakir bir halk çocuğu. Bir şekilde dağa çıkarılıp bu eylemi yapma teşebbüsünde bulunmaya zorlanmış. Kendisiyle sürekli ikna amacıyla telefon teması halindeydik. Konuşması düzgündü yüksek eğitim aldığını tahmin ediyoruz.

AĞUSTOS'TA EV TUTMUŞ
1 Ağustos'ta ev tutmuş. Bir de ev arkadaşı varmış. Belli bir eğitimi almış ama inandırılmış kandırılmış. Kaybolan hayatlardan biri olarak kendi hayatını kaybetmek suretiyle bir operasyona konu oldu. Bizi mutlu eden yolcu ve mürettebatın burnunun bile kanamadan kurtarılmış olması.
1 KASIM'DA VAN'DA OPERASYON OLDU
Kamuoyunun dikkatinden kaçan bir operasyonu 1 Kasım’da Van’da, o deprem telaşının içinde, yaşadık. 4 eli silahlı yönetici sıfatındaki teröristi sağ yakaladık. Bu olay çatışmaya dönüşmediği için çoğu halkımızın dikkatinden kaçtı. Terör elebaşılarının 4 tanesi ele geçti. Bu tür operasyonları güvenlik kuvvetlerimiz yapıyorlar yapmaya devam edecekler.
EVİNE BASKIN
Sahte kimlik kullanan teröristin İzmit'teki evine, Kocaeli Terörle Mücadele Ekipleri operasyon düzenledi. Erenler Mahallesi Nihan sokakta bulunan evdeki bir kişi gözaltına alındı. Teröristin ev arkadaşı olduğu öğrenilen bu kişinin Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgusu sürüyor. Polisin evde yaptığı aramada ise örgütsel döküman ele geçirildi. Komşuları evde bir yıldır iki kişinin yaşadığını ancak bu kişileri tanımadıklarını belirtti.Benzer Konular

Görüntüleme:311, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:58 .