Suriyeliler'den 20 Bini Ülkesine Döndü
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 18-05-2012, 18:08 #1

HaYaLeT"

Deneyimli

Suriyeliler'den 20 Bini Ülkesine Döndü
Geçen yıl Suriye'de meydana gelen olayların ardından Türkiye'ye sığınan 42 bin 560 Suriye vatandaşından 19 bin 782'si ülkesine geri döndü.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD)'ndan yapılan yazılı açıklamada Türkiye'de bulunan Suriye vatandaşlarına yönelik yardımların kesintisiz sürdüğünü bildirdi. Başbakanlık AFAD tarafından, Suriye'den gelenler için kurulan 9 çadırkent ve 1 konteynerkentte bugün itibariyle 22 bin 778 Suriye vatandaşı bulunduğuna dikkat çekilerek, "Başkanlığımızca Hatay ili Altınözü ve Yayladağı ilçelerinde 2'şer, Reyhanlı, Apaydın, Karbeyaz'da birer, Şanlıurfa-Ceylanpınar ve Gaziantep - İslahiye'de birer olmak üzere toplam 9 çadırkent ve Kilis'de 12 bin kişilik 1adet konteynerkent kurulmuştur. 2011 yılı Nisan ayı içerisinde Suriye'de başlayan iç karışıklıklar nedeniyle, nüfus hareketlerine yönelik olarak bugüne kadar ülkemize gelen 40 binden fazla Suriye vatandaşı için, Başbakanlık AFAD tarafından 4 ilimizde kurulan kamplarda bir yılı aşkın süredir, her türlü insani yardım ihtiyacı karşılanmaktadır. Başkanlığımızın koordinasyonunda; ilgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde ve konteynerkentte barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetler verilmektedir." ifarelerine yer verildi.
Kamplarda, okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar da yer aldığı aktarılan açıklamada, konteynerkent ve çadırkentlerde; Türkiye'ye giriş yapan Suriye vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verildiği bildirildi. 17-18 Mayıs tarihlerinde, 262 Suriye vatandaşının Türkiye'ye giriş yaptığı, 64 kişinin ise kendi istekleri ile geri döndüğü aktarılan açıklamada, "Bugüne kadar ülkemize toplam 42 bin 560 Suriye vatandaşı giriş yapmıştır. Bugüne kadar toplam 19 bin 782 Suriye vatandaşı ülkesine dönmüştür. Bugün itibariyle; Hatay'da 6 bin 518, Gaziantep'te (Nurdağı-İslahiye) 6 bin 345, Kilis'te 9 bin 208 ve Şanlıurfa'da (Ceylanpınar) 668 olmak üzere toplam 22 bin 739 Suriye vatandaşı ülkemizde barındırılmaktadır. Ayrıca, 12'si refakatçi, 27'si hasta ve yaralı olmak üzere toplam 39 kişi hastanede bulunmaktadır. Hastanedekilerle birlikte ülkemizde toplam 22 bin 778 Suriye vatandaşı bulunmaktadır." denildi.
Hatay'daki çadırkentlerde oluşturulan 35 sınıfta okul çağındaki 420'si kız, 385'i erkek olmak üzere toplam 805 Suriye vatandaşına okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitimi verilmeye devam edildiği aktarılan açıklamada Kilis'te bulunan 4 bin 251 Suriyeli çocuk ve gencin eğitim ve öğretime başlatıldığı kaydedildi.
Benzer Konular

Görüntüleme:280, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:33 .