ARM, 2. Mali-T600 GPU Serisini Duyurdu
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 09-08-2012, 03:11 #1

DarkDevilz

Forumun Tiryakisi

ARM, 2. Mali-T600 GPU Serisini Duyurdu

İşlemci tasarımının yanında grafik işlemci tasarımı da yapan ARM, Mali-T600 grafik işlemci ailesinin 2. nesil modellerini duyurdu. ARM'ın piyasada kullanılan en güçlü grafik çözümü şimdilik Mali 400 GPU'su. Galaxy S2'den beri kullanılan Mali 400 MP, Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 gibi yeni nesil akıllı telefonlarda da kullanılıyor.
Mali-T600'ün ilk nesil GPU'Ları olan T601, T604 ve T658, hiç bir ARM işlemcili cihazda kullanılmadı. Kullanılmadan ikinci nesile çıkan T-600 ailesinin yeni nesil GPU'ları, T624, T628 ve T678 olacak.
Güncel Nvidia ve AMD'nin GPU'larında kullandığı gibi Unified Shader mimarisine T600 ailesiyle geçen ARM, GPU'larını grafik ve işlem performansı odaklı iki kısımdan oluşturacak.

ARM, 2. Mali-T600 GPU Serisini Duyurdu

Bu ayırıma göre video kodek işlemleri, görüntü düzenleme, matematiksel işlemler gibi paralel işlemleri grafik bölümü üstlenecek. Bu da işlemcinin yorulmasını engelleyerek, güç tüketimini düşürecek. Yani günümüzdeki bilgisayarlardaki gibi Photoshop'taki çizimleri işlemci değil de grafik işlemci üstlenecek.
İkinci nesil T600 ailesinin giriş modeli olan T628, 4 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilecek. Bu da demek oluyor ki şimdiki amiral gemilerindeki Mali 400 MP GPU'sundan çok daha verimli ve hızlı, giriş seviyesi GPU'lar gelecek. T628'de bu rakam 8 paralel çekirdeğe kadar çıkacak. Bu grafik işlemcileri akıllı telefon, tablet, akıllı televizyon ya da ARM tabanlı Ultrabook alternatiflerinde görebileceğiz.

ARM, 2. Mali-T600 GPU Serisini Duyurdu

T678'de de 8 çekirdeğe kadar ölçeklendirebilme olacak fakat yapılan çekirdek optimizasyonlarına göre T628'den 4 kat daha güçlü performans verdiği belirtiliyor.
OpenGL ES 1.1, 2.0, 3.0, DirectX 11, Open CL 1.1 API'lerini destekleyecek olan Mali T600 GPU'ailesinin ikinci nesil üyeleri, ilk nesile göre mimari değişiklik ile gelmiyor. Mimari değişiklik yerine çeşitli güncellemelere gidilen grafik işlemciler, özellikle güç tüketimi hususunda çok daha iddialı olacaklar.

ARM, 2. Mali-T600 GPU Serisini Duyurdu

ARM'ın geliştirdiği ve GPU'larına yerleştirdiği ASTC teknolojisi, yeni GPU'larda da kullanılıcak. Yeni bir doku sıkıştırma tekniği olan bu teknoloji sayesinde, 4k x 2k çözünürlükteki görselleri ve içerikleri rahat bir şekilde görüntüleyebilecek. ARM'ın resmi duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Görüntüleme:288, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerARM, 2. Mali-T600 GPU Serisini Duyurdu Konusuna Benzer Konular

TwiLight Serisini Okudunuz mu ?


TwiLight Serisini Okudunuz mu ?

Mali ve Mali Tarihi


Batı Afrika'nın ikinci büyük yüzölçümüne sahip Afrika ülkesidir. Kuzeyde Cezayir, doğuda Nijer, güneyde Fildişi Sahilleri ve Burkina Faso,...

Hangi FiLmin Serisini Seversiniz ?


Hangi Filmin Serisini Seversiniz? Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) Matrix Terminatör Spiderman(Örümcek Adam) Bence Bu :p

TwiLight serisini nasıl buluyorsunuz ?


TwiLight serisini nasıl buluyorsunuz ?

Duman konserler serisini Bostancı ile bitiriyor


Duman 3 farklı şehirde konser vermek üzere yola koyuldu, yolculuğunu tamamladı. Şimdi de İstanbul’da son konserini vermeye hazırlanıyor. Son...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:37 .