Yassıada için tarihî karar

#1
Yassıada için tarihî karar

Türk demokrasisine ilk askeri müdahalenin sembolü olarak kabul edilen Yassıada’nın karanlık tarihi görüntüsünden kurtularak, demokrasi adası yapılması için bakanlık harekete geçti.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla çalışma yürüten Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi bir adım atıyor. Yassıada ‘tarihi sit alanı’ndan çıkarılıyor. 2001 yılında alınan bu kararla adaya çivi dahi çakılamazken, izbe, yıkılmaya yüz tutmuş ve terk edilmiş görüntüsü, ziyaret edenlere tarihin o karanlık görüntüsünü yeniden yaşatıyordu. Bu sıkıntılardan dolayı alınan tarihi kararla, Yassıada hem yapılacak müze ile hem de yeni turizm tesisleri ve ziyaretçi alanlarıyla vatandaşlar için önemli bir çekim merkezi haline gelecek. Yetkililerden edinilen bilgiye göre, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul’daki ilgili Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu yetkilileri önümüzdeki hafta Yassıada’da incelemelerde bulunacak. İncelemelerin ardından verilecek raporla, son adım da atılmış olacak.

DEVLET GÖREVLİLERİ ZİNDANLARDA ÇÜRÜMEYE MAHKÛM EDİLMİŞTİ

Çok sayıda kitap ve şiire konu olmuş olan tarihi çok eskilere dayanan Yassıada, günümüzde hep 27 Mayıs darbesinden sonra kurulan mahkeme ile anıldı. Mahkemede, Demokrat Partililer yargılanmış ve merhum Başbakan Adnan Menderes, dönemin Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu idama mahkûm edilmişti. Birçok Demokrat Partili vekil ile devlet görevlisi Yassıada zindanlarına atılarak çürümeye mahkûm edilmişti. Ada, tarihe kara bir leke olarak geçen yargılamaların ardından yeniden teslim edilen Deniz Kuvvetleri buradaki eğitim faaliyetlerini 1978’e kadar sürdürdü. Deniz Kuvvetleri de burayı boşalttıktan sonra ada yeniden ıssızlığa gömülür. 1993’te İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi için uygun bir çalışma yeri olarak görüldüğünden, enstitü buraya taşınır. Günde iki kez şehir hatları vapurları, hoca ve öğrencileri getirip götürürdü. Fakat uzaklık, gerekli ihtiyaçların karşılanmasını zorlaştırdığı için su ürünleri fakültesi de 1995’te adayı terk etmişti. Yassıada, 2001 yılından beri ‘tarihi sit alanı’ ilan edilmiş durumda.

İlginizi Çekebilir


 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:28 .