‘Amaçları insani kriz yaratmak!’
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 14-02-2013, 09:38 #1

Forsaken.

eyvallah.

‘Amaçları insani kriz yaratmak!’


‘Amaçları insani kriz yaratmak!’

Suriye Sivil İdare Konseyi Koordinatörü Ömer Şavaf’a göre, Cilvegözü’ndeki bombalı saldırının amacı:Kapılar kapanacak. Mamadan una kadar bu kapılar sayesinde sağlanan insani yardım da kesilecek


‘Amaçları insani kriz yaratmak!’

BURCU ÜNAL
Hatay’ın Cilvegözü Gümrük Kapısı’nın tampon bölge çıkışında pazartesi günü meydana gelen patlamanın ardından saldırının kim tarafından gerçekleştirildiğine dair Türk tarafında soruşturma devam ederken Suriye Sivil İdare Konseyi Koordinatörü Ömer Şavaf, çarpıcı iddialarda bulundu.
İŞTE PATLAMA SONRASI İLK GÖRÜNTÜLER
‘Amaçları insani kriz yaratmak!’ ‘Amaçları insani kriz yaratmak!’
Patlamadan bir gün önce o kapıdan geçtiğini söyleyen Şavaf, “Geçerken de aklıma geldi, ‘Buraya bir saldırı olabilir ve eğer bir saldırı olursa ciddi bir hasara neden olur’ diye... Aslında biz uzun süredir böyle bir şeyin olabileceğinden endişeleniyorduk. Çünkü bazı kapılarda Suriye tarafından gelişte ciddi bir kontrol eksikliği var.
Hiçbir araba hiçbir şekilde kontrol edilmiyor. Biz de bu endişemizle Avrupa Birliği’ne başvurduk geçen sene Mart-Nisan aylarında, Suriye tarafında kapılarda kontorlün zayıf olduğu hususunda... Fakat bir dönüş alamadık ve maalesef bu üzücü olay yaşandı. Bu kapılar gerçekten de güvenli değil. Fakat kapılar kapanırsa mamadan una kadar bu kapılar sayesinde sağlanan insani yardım da kesilecek ve oradaki insanlar bunlardan mahrum kalacak” dedi.

‘Hedef onlar değildi’
Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra’nın, “Patlamanın hedefi bizdik” açıklamasına değinen Şavaf, “Hedef onlar değildi” dedi. Şavaf’a göre “Eğer Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad konseyi ve toplantıyı hedef alacak olsaydı kolayca yer tesbiti yaparak, bir uçak bombardımanı ile bu saldırıyı gerçekleştirirdi.”
“Peki bu saldırıyı kim düzenledi?” diye sorduğumuzda Şavaf, “Suriye rejiminin istihbaratı ya da Suriye’deki terör örgütlerinden biri düzenlemiş olabilir. Suriye’de şu anda büyük bir sefalet var. Bu nedenle oradaki insanları kendi safınıza çekmek o kadar kolay ki... Bu insanlara para verdirilerek taşeronlukla da bu saldırı düzenlenmiş olabilir” yanıtını verdi.

‘Suriyeliler mağdur’
Şavaf’a göre saldırının iki amacı vardı. Biri Suriye’de insani krize yol açmak, diğeri de Türkiye hükümetini zor durumda bırakmak. Saldırının üzerinden bir gün geçmesine karşın Suriye’de insani durumun ağırlaştığını vurgulayan Şavaf, “Oradaki sivil toplum kuruluşları ile görüştük, 1 gün içerisinde insanlar zor durumda kalmışlar” dedi.
Suriye halkının özellikle Türkiye üzerinden gelen bebek maması, bebek battaniyesi gibi bebeklere yönelik yardım malzemelerine ihtiyacı olduğunu belirten Şavaf, “Biz de bugün 2-3 TIR bebek maması ve battaniyesi gönderecektik ama şimdi gemide limanda bekletiyoruz, Cilvegözü kapatıldığı ve ne zaman açılacağı da belli olmadığı için ürünler bekliyor” dedi. Türk hükümeti açısından ise saldırının doğuracağı sonuçları Şavaf şöyle yorumladı:
“Bu saldırıda amaç Türk hükümetini zor durumda bırakmaktır. Çünkü Türk vatandaşlarının da ölmesi ile birlikte kamuoyundan, hükümete yönelik bu kapıların kapanması için bir baskı oluşacak. Fakat kapıların kapanması Suriye’de insani bir krize neden olur.”

‘Güvenlik sağlansın’
Şavaf, sınırları kapatmanın bir çözüm olmadığını bunun yerine güvenliğin artırılması ile bu tür olayların önünün alınabileceğini dile getirdi. Suriye’de şu anda bu güvenliği sağlayacak hiçbir şey olmadığını söyleyen Şavaf, “Kim kontrol edecek? Suriye’de şu anda bunu sağlayacak kapasite yok. Fakat bu saldırı insanların haklarına yönelik büyük bir gasptır. Fakat şu yapılabilir: Türkiye sınırı kontrolün sağlanması şartı ile açık tutabilir. O zaman Suriye tarafından araçların girdiği noktalara eğitimli elemanlar konulur, gerekli gözlemler yapılır ve böylece güvenlik sağlanabilir” önerisinde bulundu.


‘Amaçları insani kriz yaratmak!’

Fotoğraf: MURAT KİBRİTOĞLU Doğan Haber Ajansı

Taksiciler endişeli
Patlamanın ardından Türkiye tarafına kaçan saldırganın bir taksici tarafından Yayladağı’na götürüldüğü ve takscinin daha sonra gözaltına alındığı bilgisinin kulaktan kulağa yayılmasının ardından isimlerini açıklamaktan korkan taksiciler, “Şimdi bizi kısıtlayacaklar” endişesinde. Gümrük kapısının açılmasını bekleyen taksiciler, “Buraya günde neredeyse bin Suriyeli geliyordu, buradan alıp onları Hatay’a götürünce bizim günlük hasılatımız çıkıyordu. Şimdi olay üzerine eğer bize izin vermezlerse ne yapacağız?” diye soruyorlar. 3-4 ay öncesine kadar tampon bölgeye kadar gitmelerine ve oradan müşteri almalarına izin verildiğini söyleyen taksicilerden biri, “3-4 ay önce sadece çıkıştan müşteri alabileceğimiz söylenerek girişimiz yasaklandı.
Biz o zaman Gümrük Müdürlüğü’ne şöyle bir öneride bulunduk, ‘İçeri girişlerde kayıt yapın ve karşılığında cüzi bir ücret alın. Böylece hem güvenlik sağlanmış olur hem de bizim işlerimiz etkilenmez’ diye fakat kabul edilmedi” dedi.

‘Amaçları insani kriz yaratmak!’
Güvenlik kamerası görüntülerinde saldırganlar patlayıcı yerleştirilmiş otomobil bu şekilde bırakıp gidiyor.

Araçların DNA’sını çeken aygıt gidecek
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı’na tarayıcı özelliği olan, “araçların DNA’sını çeken” bir araç gönderileceğini açıkladı. 2007’de ABD’den temin edilen “hayalet” adlı araçla, otomobiller içine saklanmış patlayıcı, uyuşturucu ve kaçak göçmenler tespit edilebiliyor. Söz konusu araçtan 5 ya da 10 tane daha temin edilmesiyle tüm kritik sınır kapılarının takviye edilmesinin amaçlandığı öğrenildi. 847 bin dolarlık x-ray aracı, sınırdan geçen araçların rontgen görüntüsünü resim kalitesinde alabiliyor. Yazıcı, “Tamamen patlayıcı madde ve x-ray’in de işlevini görecek, seyyar araç içerisinde, elektronik aygıtlarla donatılmış bir aracımız var. İskenderun’dan onu kaydırdık. Önemli bir araç. Yanından geçen bütün araçların içinde var olanların DNA’sını çeken bir aygıt, onu orada çalıştıracağız. Suriye halkı ile Türkiye tüccarları arasında sürdürülmekte olan ticari aktivite sanırım bugün (dün) akşam veya yarın (bugün) sabah başlar” dedi.Benzer Konular

Görüntüleme:254, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:43 .