‘Formasyon’ müjdesi 'atama'yı çözmüyor
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 20-04-2013, 09:21 #1

Mavi Düşler.

Forumun Tiryakisi

‘Formasyon’ müjdesi 'atama'yı çözmüyor


YÖK’ün geçen yıl kaldırdığı Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarına ‘pedagojik formasyon’ uygulamasını hayata geçirmesi mezun olacakları sevindirdi ama atama sorunu devam ediyor.

YÖK’ün geçen sene kaldırdığı fen edebiyat fakültesi mezunlarına pedagojik formasyon uygulamasını yeniden hayata geçirmesi, 4 yıl içinde bu fakülteleri bitirecek yaklaşık 350 bin mezunun öğretmen olabilmesinin önünü açacak. Ancak 130 bin öğretmen açığının bulunduğu Türkiye’de YÖK’ün bu kararı, ne eğitim fakültelerinde okuyan 300 bin öğretmen adayının, ne 360 bin atanamayan öğretmenin, ne de 350 bin pedagojik formasyonlu fen edebiyat fakültesi mezununun “iş bulabilme” sorununa çare olmayacak. Onbinlerce gence umut veren kararla, fen edebiyat mezunlarının bir bölümü atanabilecek ancak rakamlara göre asıl olarak atanamayan öğretmen sayısının yükselmesi bekleniyor.
YÖK, geçen sene nisan ayında yaptığı Genel Kurul toplantısında, fen ve edebiyat başta olmak üzere eğitim fakülteleri dışındaki bölümlerde öğrenim gören adayların öğretmenlik yapamayacaklarına ilişkin bir karara imza atmıştı.

Çözüm bulunamadı

Karara göre o tarihte ilgili bölümlerin öğrencisi ya da mezunu olanlar hariç, formasyon uygulaması kaldırılmıştı. YÖK’ün formasyonu kaldırdığını açıklamasının ardından geçen yıl üniversite sınavında özellikle fen fakültesini tercih eden öğrencilerin sayısında yüzde 50’den fazla düşüş yaşanmış, YÖK bu nedenle fen edebiyatçılar için bir “ara çözüm” arayışına girmişti. YÖK, bu kapsamda geçen 1 yıl içinde birçok defa eğitim, fen edebiyat fakültesi dekanları ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelmişti.
YÖK, önceki gün
Milli Eğitim Bakanı Avcı başkanlığında yaptığı Genel Kurul toplantısında, başta fen ve edebiyat fakültesi öğrenci ve mezunları olmak üzere, bakanlığın “öğretmen olarak atanabilecek bölümler” listesindeki bölümlerden mezun olan öğrencilere pedagojik formasyon hakkını yeniden tanıdı.

Avcı etkili oldu

YÖK’ün son kararından önümüzdeki yıllarda fen edebiyat fakültelerinden mezun olacak yaklaşık 350 bin öğrenci etkilenecek. Ancak 130 bin öğretmen açığının bulunduğu Türkiye’de YÖK’ün bu kararı, ne eğitim fakültelerinde okuyan 300 bin öğretmen adayının, ne 360 bin atanamayan öğretmenin, ne de 350 bin pedagojik formasyonlu fen edebiyat fakültesi mezununun “iş bulabilme” sorununa çare olmayacak. YÖK’ün kararında ise önceki günkü Genel Kurul’a da başkanlık eden Avcı’nın etkisinin olduğu öğrenildi.Her yıl 50 binden fazla mezun

YÖK’ün 2011-2012 istatistiklerine göre, matematik ve fen bilimleri bölümlerinde 125 bin 566, dil ve edebiyat bölümlerinde 67 bin 66 ve sosyal bilimler bölümlerinde 158 bin 375 öğrenci okuyor. Fen edebiyat fakültelerinden her yıl mezun olan 50 binden fazla öğrenci, YÖK’ün pedagojik formasyon uygulaması sayesinde mezun oldukları bölümlere göre, Türk dili ve edebiyatı , coğrafya, matematik, tarih, fizik, kimya, biyoloji, felsefe öğretmenliği yapabiliyor.Benzer Konular

Görüntüleme:510, Cevaplar:5

İlginizi Çekebilir >
Alt 20-04-2013, 09:24 #2

a.(e)MiN

Forum Heveslisi

abi tamam da bu bolumun ismi ogretmenlik degil zaten senin ulkende bir dunya acikta ogretmenin var sen bide gidip cogu bolume formasyon verirsen ogretmenlik okuyanlarin haklarini yersin zaten zor olan sinavlari dahada zor edersin bizim millette artik hangi bolum ne ise yariyor onu bilmeli ona gore gitmeli gidiyim sonunda ne olursa diye dusunmek yanlis. Fen edebiyata bizimde puan yetiyordu ama gidip 4 yil okuyup acikta kalacama o bolume hic gitmedim daha iyi oldu sukur
Mavi Dü?ler. Bunu beğendi.

Alt 20-04-2013, 09:46 #3

Mavi Düşler.

Forumun Tiryakisi


Atanamayan açıkta bekleyen o kadar öğretmen adayı varken, yeniden formasyonu gündeme getirmeleri kötü oldu.
a.(e)MiN Bunu beğendi.

Alt 20-04-2013, 10:01 #4

Beyaban

Deneyimli


Fen-Edebiyat Fakülteleri'nin işi öğrenciyi daha aza indirip,kaliteli bilim adamları yetiştirmektir. Ama sen gidip 2.öğretime 250 binlerde olan adamı alırsan bunun kalitesini sorgularım ben,ki iki sene önce 2.öğretimi 25 binlerde kapatan bir bölüm ise... Öğrenciler bırak 2.50 formasyon sınırını 2.00'yi bile zor buluyor. Ben de bir Fen-Edebiyatlı olarak formasyonu tam olarak savunamıyorum ancak şu nokta var; ortaöğretim öğretmenlikleri çok üniversitede yok. Bunun eksiğini tamamlamak adına Fen-Edebiyat'tan takviye yapılabilir. Bunu da sisteme oturtmasını tabii ki de beklemiyorum,her sene sınav sistemini,ders sistemini değiştiren bir eğitim sistemi kuramayan devletten.

Alt 20-04-2013, 19:49 #5

sinpalabras.

bak yazıyorum beni baştan


İşiniz gücünüz son aylarda değişiklik yapmak zaten.

Alt 21-04-2013, 00:13 #6

Melodram

we'll all become stories.


Ülkenin en büyük sorunu bu zaten, binlerce öğrenciyi fakülteye alıyorlar, sonra eskiler mezun oluyor, senelerce açıkta geziyor, daha onlar atanamadan yeniler mezun oluyor ve atama için içlerinde umut besliyorlar. Bu kadar mı kıt bir eğitim anlayışı var ben anlayamadım ki. Baktın bu kadar atanamayan var, millet meydanlara dökülüyor, mezunların yarısından fazlası işsiz, o zaman önce mezunlara iş imkânı sağlayacaksın, ondan sonra bu fakültenin kontenjanını azaltacaksın, eğitimi eşit şartlara getireceksin, 360 bin öğretmen adayını nasıl yerleştireceksin işe, nasıl bir mantık bu? Daha 300 bin arkasından geliyor ve her sene katlanarak artıyor. Yazık o kadar emek veren gence, formasyonu getiriyor bir de pişkin pişkin '' atamaya çözüm bulunamadı '' diyorlar, adamın zekâsından şüphe ederim ben, tabii o da varsa. Bu böyle devam eder, Matematikçiler özel ders kovalar, Edebiyatçılar kendi çapında soru hazırlayıp dergi çıkarmaya çalışır, Coğrafyacılar hangi dershane de '' meridyen sayısını bilmeyen çocuk var, ona kapak atsam '' diye kendini paralar, Kimyacılar evde parfüm yapar, Tarihciler rakı sofralarında Osmanlı'dan girip Cumhuriyet'ten çıkar, sonra bunun hepsine '' eğitim '' denir, bu virgülden sonrası küfür.

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:37 .