Barzani Irak, Türkiye, İran ve Suriye'deki Kürtlere çağrı yaptı
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 21-07-2013, 15:55 #1

` baLım.

Beşiktaş.

Barzani Irak, Türkiye, İran ve Suriye'deki Kürtlere çağrı yaptı


Akçakale sınırısında El Nusra ve PYD arasındaki çatışmalar giderek şiddetlenirken Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani 4 ülkedeki Kürtlere çağrıda bulundu.

Bugün bir basın toplantısı yapan Devlet Bahçeli ise hükümete çıkışarak Suriye'nin kuzeyindeki bu çatışmalara ve PYD'ye neden sessiz kalındığını sordu.


0
Barzani Irak, Türkiye, İran ve Suriye'deki Kürtlere çağrı yaptı KUZEY Irak'taki Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak, Türkiye, İran ve Suriye'deki Kürt partilerine Kürt Ulusal Kongresi hazırlığı için çağrıda bulundu.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne bağlı 'Kurdistan TV'nin haberine göre, Kürdistan Bölge Başkanlığı resmi sözcüsü Dr. Umed Sebah, Barzani'nin Kürt Ulusal Kongresi hazırlık komitesinin görüşülmesi amacıyla toplantı çağrısı yaptı. Dr. Umed Sebah, "Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, Kürdistan'ın dört parçasındaki siyasi parti liderlerine gönderdiği mesaj ile Ulusal Kongre hazırlık komitesini oluşturmak amacıyla bir toplantı düzenleme çağrısı yaptı" dedi.

BARZANİ'NİN DAHA ÖNCEKİ MESAJI
Kısa süre önce Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Kürdistan Ulusal Kongresi 13'üncü Genel Kurulu'nda KCK'nın önde gelen isimlerirden Murat Karayılan, Abdullah Öcalan'ın konferansın gerçekleşmesi için harekete geçilmesini istediğini belirtirken, Mesut Barzani de gönderdiği mesajında, "Halkımızın düşmanları zayıflamış durumda ve Kürd'ü inkar sürecini geride bıraktık. Karanlıklar dolu 20'nci Yüzyılın tersine 21'inci Yüzyıl, Kürtler'in umutlarının gerçekleşeceği bir yüzyıl olacak. Bu kritik aşamada halkımızın haklı mücadelesini zafere ulaştırmak için birlik ve ortak çalışmaya ihtiyacımız var" demişti. Barzani, mesajında Türkiye'deki 'Çözüm süreci'ne de değinerek "Her iki tarafa da barış sürecinin tamamlanması için çağrı yapıyorum. Bu sürecin başarıya buluşması için Sayın Öcalan özgürlüğüne kavuşmalı ve Türkiye'deki anayasada değişiklikler yapılmalı" dediği ifade edilmişti.

ÇATIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI
Akçakale’nin karşısında bulunan Suriye’nin Rakka kentine bağlı Telabyad İlçesi’nde dün gece saatlerinde El Nusra cephesi ile PYD güçleri arasında başlayan çatışmalar, sabaha karşı yerini sessizliğe bıraktı. Akçakalelilerin tedirginliğine neden olan çatışmalar, saat 10.00 sıralarında yeniden başladı.
30 YARALIDAN 5’İ ÖLDÜ
Yer yer şiddetlenen çatışmalarda, Akçakale’de zaman zaman duyulan patlama sesleriyle güvenlik güçleri sınır hattında zırhlı araçlarla önlem aldı. İlçenin kontrolünü ele geçirmek için Aynel Arap İlçesi’nden gelen PYD güçleri, Telabyad ilçe merkezine 3 kilometre kala bir bölge konuşlandığı ve burada El Nusra’ya bağlı güçler ile çatıştıkları belirtildi. Çatışmalarda yaralanarak Akçakale Devlet Hastanesi’ne 30 yaralıdan 5’i ise yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Acil serviste tedavileri yapılan yaralılar, hayati tehlikelerinin bulunduğu gerekçesiyle çevre illere sevk edildi. Telabyad’da çatışmaların başlamasının ardından halk, sınıra yakın alanlardaki güvenli bölgelere geldi.
TELEBYAD’DAN DUMANLAR YÜKSELİYOR
Özgür Suriye Ordusu’ndaki El Nusra ile PYD yanlılarının birbiriyle çatıştığı Akçakale’nin hemen karşısındaki Suriye’nin Rakka kentine bağlı Telebyad İlçesi’nde meydana gelen patlamaların ardından bazı noktalardan dumanlar yükseldi. Dün gece başlayan ve aralıklarla devam eden çatışmalar sırasında ateşlenen silah ve patlama sesleri de Akçakale’de tedirginliğe yol açtı. Muhaliflerin ise sık sık üzerinde uçaksavar ve makinalı tüfek bulunan kamyonetler ile konvoy halinde çatışmaların sürdüğü Telebyad ilçe merkezine birkaç kilometre uzaklıktaki Türkçe karşılığı ’Yeşil Tepe’ olan ’Tel-Hadar’ bölgesine gittikleri görüldü. Akçakale’de tedirginliğe yol açan çatışmaların ardından güvenlik güçleri sınır hattındaki önlemlerini artırdı.

BAHÇELİ'DEN BAŞBAKAN NEDEN SESSİZ TEPKİSİ

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yüklendi. Bahçeli, “Başbakan Suriye’nin kuzeyindeki felakete niçin sessizdir? ‘Hıyarım var’ diyene tuz yetiştiren Başbakan, hainliği kazanç kapısı yapanlara sıra geldiğinde neden dilsiz olmayı tercih etmektedir?” diye sordu.
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, düzenlediği bir basın toplantısıyla gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasının büyük bir bölümünde Başbakan Erdoğan’a ve AK Parti’ye yüklenen Bahçeli, son gelişmelerle ilgili olarak şunları söyledi:
Terör örgütü PKK’nın hükümeti tehdit ettiğini fakat Başbakan Erdoğan’ın ise sessizliğe gömüldüğünü söyleyen Bahçeli, PKK’nın sözde asayiş birliklerinin polisle çatıştığını, militanların şehirlere indiğini, sözde üniformalı şekilde geçit törenleri düzenlendiğini belirterek “Ama Başbakan, Mursi’nin derdine düşerek dik durmaktan bahsetmektedir” diye konuştu.
Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeleri de değerlendiren Bahçeli şunları kaydetti:
“Başbakan Suriye’nin kuzeyindeki felakete niçin sessizdir? ‘Hıyarım var’ diyene tuz yetiştiren Başbakan, hainliği kazanç kapısı yapanlara sıra geldiğinde neden dilsiz olmayı tercih etmektedir? Suriye’de PKK bölgesi kurulması ve Türkiye’nin buna fazla tepki göstermeden razı olması, teröristbaşı ile yürüttüğü ihanet sürecinin bir unsuru değilse, bu kahredici derin sessizliğin sebebi ve hikmeti nedir? Türk milleti bu soruların cevaplarını beklemektedir.”
“ÇOK SAYIDA KÜRT KÖKENLİ KARDEŞİM BÖLÜNMEK İSTEMİYOR”
Bahçeli, konuşmasının son bölümünde ise Irak, Suriye, İran ve Türkiye’den koparılacak dört parçalı topraklar üzerinde yeni bir devlet inşa edildiğini söyleyerek, Kürt vatandaşların ise bölünmek istemediğini ifade etti. Bazı Kürt vatandaşların kendisine ulaştığını, mesaj gönderdiğini söyleyen Bahçeli, “Çok sayıda Kürt kökenli kardeşim, ‘biz bölünmek istemiyoruz’ kararlığında ve iradesindedir” dedi. Kürt vatandaşlar için “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından herhangi bir şikayetleri de yoktur” diyen Bahçeli, “Kürt kökenli kardeşlerimin sesi çıkmıyor diyerek bunlara potansiyel PKK’lı muamelesi yapılması tarihi bir hata olacaktır. Bu kardeşlerim, bu vatandaşlarım seslerini çıkarmalı teröre, feodal kalıntılara, millet altı yapılanmalara güçlü bir tepki göstermelidir. Biz onların samimiyetine inanıyor ve hepsini kucaklıyoruz” diye konuştu.
“Lozan Anlaşması’nın 90’ıncı yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti’ni yeniden ve sapasağlam şekilde sahiplenmeye var gücümüzle yeminliyiz” diyen Bahçeli, “Bize göre öncelikle bu ülkede yaşayan her insanız Cenab-ı Allah’ın kutsal bir emanetidir” dedi. Bahçeli konuşmasını ise “İnancım odur ki, Türk milleti yapay ayrımlara, sinsi çabalara fırsat vermeyecek, bilhassa Kürt kökenli kardeşlerim beraberlik hukukunu sonsuza kadar sadakatle sürdürecektir” diyerek bitirdi.Benzer Konular

Görüntüleme:318, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:46 .