İran ile Türkiye Arasında Ticaret Anlaşması
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 30-01-2014, 00:34 #1

ŞevaTari

Bizden Biri

İran ile Türkiye Arasında Ticaret Anlaşması


İran ile Türkiye Arasında Ticaret Anlaşması


İran Cumhurbaşkanı Ruhani Başbakan Erdoğan'ı kapıda karşıladı. Erdoğan Tahran'da son olarak İran Dini Lideri Hamaney ile görüştü.
İran ile Türkiye Arasında Ticaret Anlaşması
29 Ocak 2014 Çarşamba 15:57
Erdoğan'ın önümüzdeki aylarda Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştirmesi beklenen Ruhani'ye davetini yenilediği öğrenildi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani Başbakan Erdoğan ve heyeti onuruna öğle verdi.
İRAN TÜRKİYE ARASINDA TİCARET ANLAŞMASI
Erdoğan-Cihangiri buluşmasında iki ülke arasında ortak ticaret komitesi kurulmasına dair anlaşma, İran-Türkiye tercihli ticaret anlaşması ve Anadolu Ajansı ile İRNA arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı.
YÜKSEK DÜZEYLİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI
Anlaşmaların imzalanmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cihangiri ortak basın toplantısı düzenledi. Cihangiri'nin daveti üzerine 2 yıl aradan sonra İran'a geldiğini hatırlatan Erdoğan, ticaret anlaşmasının çok büyük önem arzettiğini ve imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Türkiye'ye yapacağı ziyarette de yüksek düzeyli işbirliği anlaşması imzalanması dileğini ifade etti.
''HEDEFİMİZ 30 MİLYAR DOLAR''
Konuşmasında İran'la yapılan ticaretin boyutlarına ilişkin bilgi veren Erdoğan, 2012'nin her iki ülke içinde başarılı bir yıl olduğunu, 21,8 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşıldığını belirtti. 2013'te ticaret hacminin 13.5 milyar dolara gerilediğini hatırlatan Erdoğan, "2015 sonu itibariyle hedefimiz 30 milyar dolardır. Fakat taraflarda bunu gerçekleştirebilecek siyasi irade mevcut. Temenni ederim ki 2014 önemli bir milat olur, 2015 sonu itibariyle 30 milyar dolar hedefini yakalarız" dedi.
''ORTAK ADIMLAR ATMAMIZ MÜMKÜNDÜR''
Başta ham petrol olmak üzere, doğalgaz gibi stratejik ithal ürünlerini İran'dan alabileceklerini belirten Erdoğan, Türkiye'nin ileri teknoloji ve sanayide hamle içinde olan bir ülke olarak doğalgaz tüketim kapasitesinin arttığına işaret etti. Erdoğan, "Kazan kazan' esasına dayalı olarak burada ortak adımlar atmamız mümkündür" diye konuştu.
EKONOMİK ANLAMDA İYİ BİR ANLAŞMA
İran Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri de İran ve Türkiye ilişkilerinin eskiye dayanan, dostça ilişkileri olduğunu belirterek, görüşmelerde iki tarafın ilgi alanına giren konuların ele alındığını kaydetti. Cihangiri, görüşmelerde özellikle ekonomik alanda iyi bir anlaşma sağlandığını ifade etti.
''İRAN'DAN HAM PETROL VE DOĞALGAZ ALABİLİRİZ''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile düzenlediği ortak basın toplantısında "İran'dan ham petrol ve doğalgaz alabiliriz" dedi. Erdoğan, şöyle konuştu: "Özellikle Türkiye ileri teknolojide, sanayide bir hamle içerisinde olduğu için doğalgazda tüketici ülke olarak artan bir kapasiteye muhtaç. 'Kazan kazan' esasına dayalı olarak burada ortak adımlar atmamız mümkündür."
''TEMENNİ EDERİM Kİ 2014 MİLAT OLUR''
Ankara ve Tahran'ın 2 saatlik uçuş uzaklığında bulunan fiziki olarak da birbirine yakın iki başkent olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "2012 ülkelerimiz açısından başarılı bir yıl oldu. 21.8 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştık, dengeli bir ticaret hacmiydi o. Maalesef 2013'te bu 13.5 milyar dolara düştü. 2015 sonu itibariyle hedefimiz 30 milyar dolardır. Fakat taraflarda bunu gerçekleştirebilecek siyasi irade mevcut. Temenni ederim ki 2014 önemli bir milat olur, 2015 sonu itibariyle 30 milyar dolar hedefini yakalarız. "Temenni ederim ki yüksek düzeyli işbirliği anlaşmasını da Sayın Ruhani'nin Türkiye ziyaretinde imzalama fırsatını buluruz."
''VERİMLİ ÇALIŞMALAR''
Türkiye'nin ileri teknolojide, sanayide hamle içerisinde olduğu için doğalgazda tüketici ülke olarak artan bir kapasiteye muhtaç olduğunu belirten Erdoğan, 'Kazan kazan' esasına dayalı olarak burada ortak adımlar atmalarının mümkün olduğunu bildirirken şöyle konuştu: "Aynı şekilde bizim de İran'a verebileceğimiz kalem itibariyle çok çeşitli mallar var. Bu konularda da bugün ekonomi bakanlarımız gayet başarılı çalışmalar yaptılar, verimli çalışmalar yaptılar. Ortak noktada buluştular kanaatindeyim. Süratle bunun da adımlarını atmamız gerekiyor."
GAZ İHRACATI ANLAŞMASI YAPILABİLİR
İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri de iki ülkenin ekonomik alanlarda iyi anlaşmalara vardığını belirterek, tercihli ticaret anlaşmasının imzalanmasının ardından Gaz ihracatı ile ilgili de anlaşmaya varılabileceğini söyledi.
ERDOĞAN'IN KONUŞMASI İPTAL OLDU
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahran temasları kapsamında İran Dış Politika Enstitüsü'nde yapması planlanan konuşma iptal edildi. İki ülke heyetleri arasındaki müzakereler uzadığı ve İran Dini Lideri Ali Hamaney'le planlanan görüşme saati yaklaştığı için Başbakan Erdoğan'ın İran Dış Politika Enstitüsü'nde yapması planlanan konuşma iptal edildi. Erdoğan'ı dinlemek için gelenler salon görevlilerinin ikazı sonrası salondan yarıldı.
İRAN'DA "TERCİHLİ" SON DAKİKA ANLAŞMASI

Türkiye ve İran arasındaki heyetler arası görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri'nin ortak basın toplantısı vardı. Toplantı öncesi iki liderin önünde anlaşmalar imzalandı. İlk olarak Ortak ticaret komitesi kurulmasına dair anlaşmaya imzalar atıldı.Anlaşmayı İran Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi imzaladı. Ardından İran Resmi Haber Ajansı İrna ile AA işbirliği anlaşması imzalandı. Bu kez Türkiye tarafında imzayı atan AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'tü.İmzaların atılmasının ardından Başbakan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri yaptıkları görüşmelerle ilgili basın açıklaması yaptı.
YENİDEN MASAYA OTURDULAR
Tam açıklama bitmişti ki, yeni bir son dakika anlaşmasının yapılacağı duyuruldu. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun yanına gelerek bilgi verdi. Davutoğlu da bu bilgiyi Türk heyetine aktardı. Ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yeniden masaya oturdu. Bu kez Tercihli Ticaret anlaşmasına İranlı mevkidaşıyla birlikte imza koydu.
Erdoğan İran Dini Lideri Hamaney ile görüştü
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya geldi.
Hamaney'in konutunda gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü.
Görüşmede Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik etti. Görüşmede ayrıca İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de hazır bulundu.

İran ile Türkiye Arasında Ticaret AnlaşmasıBenzer Konular

Görüntüleme:541, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:21 .