Tatlı Aşkım

Tatlı Aşkım (https://www.tatliaskim.com/)
-   Güncel Haberler (https://www.tatliaskim.com/guncel-haberler/)
-   -   İstanbul'un en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından metrobüste yaşanan yoğunluğu azaltmak için saat ayarlı zam sistemi üzerinde çalışılıyor.. (https://www.tatliaskim.com/guncel-haberler/639618-istanbulun-en-cok-kullanilan-toplu-tasima-araclarindan-metrobuste-yasanan-yogunlugu-azaltmak-icin-saat-ayarli-zam-sistemi-uzerinde-calisiliyor.html)

Chn 14-07-2014 13:44

İstanbul'un en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından metrobüste yaşanan yoğunluğu azaltmak için saat ayarlı zam sistemi üzerinde çalışılıyor..
 
http://www.tatliaskim.org/resimler/2...-14/319006.jpg
Metrobüs hattında yaşanan yoğunluğu azaltmak için farklı ücret modelleri üzerinde çalışılıyor. Yoğunluğun gün içine yayılmasını sağlamak amacıyla özellikle zirve saatlerde ücretin yüksek tutulması planlanıyor.
GÜNDE 800 BİN YOLCU TAŞINIYOR
Metrobüs İstanbul trafiği için alternatif olsa da yolcu sayısının her geçen gün artması İETT'yi farklı çözümler üretmeye zorluyor. Günde yaklaşık 800 bin yolcu taşınan hatta şuana kadar belirli iyileştirmeler yapıldı. İstasyon giriş çıkışlarına bariyer eklenerek yayaların yola inişleri engellendi. Yol kenarlarında ve istasyonlarda yayaların yoldan geçişlerini engellemek için tel örgüler yapıldı. Araçlar güzergah boyunca azami hız uyarılarıyla yönlendiriliyor. Hız limitini aşan araçlar komuta kontrol merkezinden takip edilerek araç bilgisayarları vasıtasıyla şoförler tarafından uyarılıyor. Yol bakım çalışmaları periyodik olarak yapılıyor. Yoğun istasyonlarda yolcu giriş çıkışları ayrılarak merdivenler genişletiliyor. Şerit ihlalini önlemek amacıyla şeritler arasına reflektör konularak araçların çarpışma riski azaltılıyor. Kenarda olan ve yolcu inişlerini engelleyen reklam panoları istasyonların iç kısımlarına alındı.
ÇİFT KAPILI METROBÜS GELİYOR
Mevcut düzenlemeler metrobüs hattı için yeterli değil. Bu yüzden sorunlara farklı çözümler üretmek amacıyla Metrobüs Yönetim Müdürlüğü tarafından, 'Metrobüs Sisteminde Yol ve Yolcu Güvenliği' başlıklı bir rapor hazırlandı. Rapordaki bilgilere göre; Zincirlikuyu yolcu bekleme alanı genişletilecek. Tüm istasyonların tam erişilebilir olması sağlanacak. Çift kapılı araçların alınmasıyla acil durumlarda yolcuların yola inmeleri ve Metrobüs araçlarının trafiğe ters akışı önlenerek yol güvenliği artırılmış olacak. Araçların tek tip hale getirilmesiyle istasyonlarda biniş noktaları standardize edilerek emniyetli biniş sağlanacak. Zirve saatlerdeki yoğunluğun gün içine yayılmasını sağlayacak ücret modelleme sistemi kurularak istasyon ve araç içi yolcu yoğunluğunun azaltılması hedefleniyor. Yenibosna ve Darülaceze dönüş rampalarının oluşturulması ile alternatif hatlar devreye alınacak ve yoğun istasyonlardaki yolculuk talebi karşılanacak.
GÜNDE YAKLAŞIK 9 BİN SEFER YAPIYORLAR
Pik saat / yön yolculuk 42.500
Günlük yolculuk 800.000
Günlük sefer sayısı 8906
Pik saat frekans (saniye) 15-20
Ara saat frekans (saniye) 45-60
B.düzü-S.çeşme seyahat süresi (dk) 83
Toplam hat sayısı 8 (34, 34A, 34B, 34C, 34Z, 34T, 34U, 34G)
Toplam hat uzunluğu (km) 52
Toplam servis sayısı 460
Toplam istasyon sayısı
45 Servis süresi (saat) 24
Metrobüs ekibi (adet) 1.606
http://www.yurtgundemi.com/metrobuse...ri-7859185.htm

Pati.Pati 14-07-2014 14:35

'Havasız insan sahası'

Chn 14-07-2014 15:42

Zincirlikuyu da o durakta hava yok :p


Tapatalk'tan gönderdim


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:58 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.

-

2005-2020 Tatliaskim.com