İstanbul'un en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından metrobüste yaşanan yoğunluğu azaltmak için saat ayarlı zam sistemi üzerinde çalışılıyor..
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 14-07-2014, 13:44 #1

Chn

#

İstanbul'un en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından metrobüste yaşanan yoğunluğu azaltmak için saat ayarlı zam sistemi üzerinde çalışılıyor..


İstanbul'un en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından metrobüste yaşanan yoğunluğu azaltmak için saat ayarlı zam sistemi üzerinde çalışılıyor..
Metrobüs hattında yaşanan yoğunluğu azaltmak için farklı ücret modelleri üzerinde çalışılıyor. Yoğunluğun gün içine yayılmasını sağlamak amacıyla özellikle zirve saatlerde ücretin yüksek tutulması planlanıyor.
GÜNDE 800 BİN YOLCU TAŞINIYOR
Metrobüs İstanbul trafiği için alternatif olsa da yolcu sayısının her geçen gün artması İETT'yi farklı çözümler üretmeye zorluyor. Günde yaklaşık 800 bin yolcu taşınan hatta şuana kadar belirli iyileştirmeler yapıldı. İstasyon giriş çıkışlarına bariyer eklenerek yayaların yola inişleri engellendi. Yol kenarlarında ve istasyonlarda yayaların yoldan geçişlerini engellemek için tel örgüler yapıldı. Araçlar güzergah boyunca azami hız uyarılarıyla yönlendiriliyor. Hız limitini aşan araçlar komuta kontrol merkezinden takip edilerek araç bilgisayarları vasıtasıyla şoförler tarafından uyarılıyor. Yol bakım çalışmaları periyodik olarak yapılıyor. Yoğun istasyonlarda yolcu giriş çıkışları ayrılarak merdivenler genişletiliyor. Şerit ihlalini önlemek amacıyla şeritler arasına reflektör konularak araçların çarpışma riski azaltılıyor. Kenarda olan ve yolcu inişlerini engelleyen reklam panoları istasyonların iç kısımlarına alındı.
ÇİFT KAPILI METROBÜS GELİYOR
Mevcut düzenlemeler metrobüs hattı için yeterli değil. Bu yüzden sorunlara farklı çözümler üretmek amacıyla Metrobüs Yönetim Müdürlüğü tarafından, 'Metrobüs Sisteminde Yol ve Yolcu Güvenliği' başlıklı bir rapor hazırlandı. Rapordaki bilgilere göre; Zincirlikuyu yolcu bekleme alanı genişletilecek. Tüm istasyonların tam erişilebilir olması sağlanacak. Çift kapılı araçların alınmasıyla acil durumlarda yolcuların yola inmeleri ve Metrobüs araçlarının trafiğe ters akışı önlenerek yol güvenliği artırılmış olacak. Araçların tek tip hale getirilmesiyle istasyonlarda biniş noktaları standardize edilerek emniyetli biniş sağlanacak. Zirve saatlerdeki yoğunluğun gün içine yayılmasını sağlayacak ücret modelleme sistemi kurularak istasyon ve araç içi yolcu yoğunluğunun azaltılması hedefleniyor. Yenibosna ve Darülaceze dönüş rampalarının oluşturulması ile alternatif hatlar devreye alınacak ve yoğun istasyonlardaki yolculuk talebi karşılanacak.
GÜNDE YAKLAŞIK 9 BİN SEFER YAPIYORLAR
Pik saat / yön yolculuk 42.500
Günlük yolculuk 800.000
Günlük sefer sayısı 8906
Pik saat frekans (saniye) 15-20
Ara saat frekans (saniye) 45-60
B.düzü-S.çeşme seyahat süresi (dk) 83
Toplam hat sayısı 8 (34, 34A, 34B, 34C, 34Z, 34T, 34U, 34G)
Toplam hat uzunluğu (km) 52
Toplam servis sayısı 460
Toplam istasyon sayısı
45 Servis süresi (saat) 24
Metrobüs ekibi (adet) 1.606
http://www.yurtgundemi.com/metrobuse...ri-7859185.htmBenzer Konular

Görüntüleme:563, Cevaplar:2

İlginizi Çekebilir >
Alt 14-07-2014, 14:35 #2

Pati.Pati

Aktif Üye

'Havasız insan sahası'

Alt 14-07-2014, 15:42 #3

Chn

#


Zincirlikuyu da o durakta hava yok


Tapatalk'tan gönderdim

 

Etiket
metrobüs


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:14 .