Skandal !!! Diyanet’ten sapkın soruya sapkın yanıt
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 08-01-2016, 23:19 #1

sirkan_

Azimli Üye

Skandal !!! Diyanet’ten sapkın soruya sapkın yanıt


Diyanet'e bağlı fetva hattının internet sitesine yöneltilen sapkın soruya "Dini referanslarla" en az onun kadar sapkın bir yanıt verildi.
Din İşleri Yüksek Kurulu’nun internet üzerinden vatandaşlara dini konularda hizmet verdiği Dini Bilgilendirme Platformu’na yöneltilen bir soruya verilen cevap ‘yok artık’ dedirtti.

Fetva hattına gönderilen metinde “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikahını düşürür mü?” diye soruldu. Diyanetin Fetva birimi, bu soruyu cevapsız bırakmak ya da soranla ilgili suç duyurusunda bulunmak gibi bir yol izlemek yerine, soruyu dini açıdan cevaplamaya çalıştı. Ortaya ise sapkın bir soru-cevap alışverişi çıktı.

Birgün gazetesinin gündeme getirdiği ve internet sitesi üzerinden herkese açık olan yazışmada; “Babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur” diye soruldu. Yanıt olarak ise “Babanın kızını kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duyması, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir” ifadelerine yer verildi.

İşte o, “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşür mü?” sorusuna verilen yanıtın tamamı;

“Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikâhın ne olacağı hususunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Mücdehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el- Kavaninü’l Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır.”

SİTEDEN KALDIRILDI

Alo Fetva hattındaki skandal yanıt özellikle sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine silindi.

ALEVİLERLE İLGİLİ FETVA DA SİLİNDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçtiğimiz günlerde yine aynı internet sitesi üzerinden yayınladığı ‘Alevi’ fetvası da büyük tepkiyle karşılanmıştı. Bugün ortaya çıkan skandal ‘baba-kız’ fetvasının ardından Diyanet, Alevilerle ilgili yayınladığı, “Alevi olan kişi ile evlilik caiz midir?” sorusuna, “Müslüman olanla evlenilir, olmayanla evlenilmez” yanıtının verildiği fetvayı da sitesinden sildi.

“NİŞANLILAR EL ELE TUTUŞMASIN” FETVASI HÂL YAYINDA

Diyanet’in “Nişanlıyken baş başa kalmayın, el ele tutuşmayın” ifadelerinin yer aldığı bir diğer skandal fetvası ise hâlâ yayında.

Mehmet Görmez, skandal fetva sonrası NTV’de programa katılamadı!
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, NTV'de katılacağı program öncesi bina önünde yapılan eylem nedeniyle programını iptal ettiği öne sürüldü.


Diyanet’in skandal “Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil” fetvası, gündemin en çok tartışılan konusu haline geldi.
Kadın örgütleri, Diyanet’in fetvasını protesto etmek için Mehmet Görmez’in konuk olarak katılacağı program öncesi NTV binasının önüne geldi. Burada yapılan protesto sonrası Görmez, ‘program yoğunluğu’ bahane edilerek katılmayacağını bildirdi.

Mehmet Görmez’in programını iptal etme nedenin ise sosyal medyadan gelen tepkiler ve NTV binası önünde yaşanan protesto olduğu iddia edildiBenzer Konular

Görüntüleme:209, Cevaplar:5

İlginizi Çekebilir >
Alt 08-01-2016, 23:22 #2

` baLım.

Beşiktaş.


Hiç şaşırtıcı gelmiyor.
Türkiyede yaşadığım için alıştım bu tarz olaylara. Öyle diyanete ...........

Alt 08-01-2016, 23:38 #3

sirkan_

Azimli Üye


Sorma ya, elim ayağım titredi. Midem bulandı, kafayı yiyeceğim artık. Yok müslüman olmayanlarla evlenilmez (aleviler kast edilerek), yok cemevleri kırmızı çizgimdir ibadethane olmaz, yok nişanlılar baş başa kalamaz, el ele tutuşamaz. Ama bir baba öz kızına şehvetle sarılır öper, bakar ve canı ister. Bu ne adiliktir, bu ne köpekliktir. Seni oraya oturtan şahsın, senin okuduğun okulun, sana müslüman deyip destek verenin ...

Alt 09-01-2016, 21:02 #4

kleopatra.

Forum Üstadı


haberin linkini bulamadım nerde acaba?

Alt 09-01-2016, 21:11 #5

Alman_

Deneyimli


Boşuna " Kılavuzu karga olanın burnu ... kurtulmaz. " dememişler.

Alt 09-01-2016, 22:12 #6

Burak

Mühendis Bey


diyaneti çok haklı buluyorum. "öyle g. böyle y. diyorlar" on numara iş yapıyorlar. helal olsun adamlara.

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:55 .