İç organları ters tarafta
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 09-01-2016, 10:13 #1

Gökçe.

Forumun Tiryakisi

İç organları ters tarafta


Tüm iç organları ters tarafta olan 18 yaşındaki Gökhan Tırsi'nin dolaşım sistemi de bir başka nadir rastlanan sendromla bozulunca sağ böbreği kasığına yerleştirildi
Servis şoförü babası ve ev hanımı annesi ile Karabağlar ilçesinde yaşayan Tırsi, "kalbinin sağda attığına" yıllarca kimseyi inandıramadı.
DOLAŞIM SİSTEMİ BOZUK

"Situs inversis totalis" adı verilen anomaliyle dünyaya geldiği ancak 12 yaşında anlaşılan Tırsi’nin dolaşım sistemi bozuldu ve idrarından kan gelmeye başladı. Birçok hastaneyi dolaşmasına karşın kesin tanı konulamayan ve ancak kan desteğiyle hayatta kalabilen Tırsi, geçen sene Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine yatırıldı. Hastanedeki tetkiklerinde "Nutc*acker sendromu" olduğu anlaşılan Tırsi’nin sağ böbreğinin atar damarıyla toplar damarının çaprazlandığı, dolaşım sisteminin de bu nedenle bozulduğu tespit edildi.

YILLARCA ÇARE ARADI

Her ikisi birbirinden bağımsız ve çok nadir rastlanan sendromlar nedeniyle yıllarca derdine çare arayan Tırsi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun’un ekibi tarafından ameliyata alındı. Ameliyatla Tırsi’nin sağ böbreği çıkarılarak sağ kasığına yerleştirildi. Böbreğindeki damarlarda bulunan çaprazlama giderilen Tırsi, sağ böbreği kasığında olacak şekilde yaşamını sürdürmeye başladı.

"AYNA HAYALİNİN OLUMSUZLUĞU YOK"

Prof. Dr. Hoşcoşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, situs inversus totalis adlı anomalinin halk arasında ayna hayali olarak bilindiğini aktardı. Ayna hayalinin Gökhan’ın vücuduna herhangi bir olumsuzluğa neden olmadığını söyleyen Hoşcoşkun, şöyle devam etti:

"Situs inversus totalis, doğuştan gelen bir anomali. Bunun dışında sağ böbreğinin atar damarı ile toplar damarı arasında bir anomali söz konusu. Doğuştan gelen bu anomali, Gökhan’ın boyu uzadıkça daha da belirginleşiyor ve dolaşım bozuluyor. Böbrekle ilgili sorunlar başlıyor. İdrarda kanamalar sonucu, böbrek fonksiyonlarını kaybetme aşamasına geliniyor."

Damarlardaki çaprazlanmaya "Nutcracer Sendromu" adını verdiklerini belirten Hoşcoşkun, ameliyatla böbreği "ototransplantasyon" yöntemiyle yerinden çıkardıklarını, özel sıvılarla yıkadıklarını ve sağ kasığına yerleştirdiklerini ifade etti. Hoşcoşkun, Tırsi’nin çok nadir sendromlar sonucu, çok nadir gerçekleştirilen bir ameliyatla sağlığına kavuştuğunu, organları başka yerlerde olsa da sağlıklı bir hayat sürebileceğini kaydetti.

HERKES SAĞ TARAFTAKİ KALBİNİ DİNLEMEK İSTİYOR

Organları ters tarafta olduğu için hep ilgi odağı olduğunu ve bu nedenle çok mutlu olduğunu söyleyen Gökhan Tırsi, dolaşım problemi nedeniyle ise zor günler geçirdiğini kaydetti. Ameliyattan 1 hafta sonra ayağa kalkmanın ve istediği gıdaları tüketebilmenin sevincini yaşadığını belirten Tırsi, şöyle konuştu: "Artık daha da mutluyum çünkü sağlığıma kavuştum. Organlarımın başka yerlerde olması da beni rahatsız etmiyor. Aksine sevdiğimle sarıldığımda kalplerimiz karşı karşıya geliyor ve herkes benim kalbimi dinlemek istiyor."

OĞLUNA 12 YAŞINA KADAR İNANMADI

42 yaşındaki baba Gürkan Tırsi ise kalbinin sağ tarafta attığını söyleyen oğluna 12 yaşına kadar inanmadıklarını söyledi. Dolaşım bozukluğu nedeniyle gittikleri hastanede gerçeği öğrendiklerini dile getiren Tırsi, Nutcracer Sendromu’nun verdiği rahatsızlığı gideren doktorlara teşekkür etti.
İç organları ters tarafta |Benzer Konular
  • Sol Tarafta Susacak Var...
    bi repi çok görmeyin okadar yazdım :D +++++++++++++++:ico: SOL TARAFTA SUSACAK VAR Ben seninle yaşamak...

  • Sol tarafta sorun yok...
    Andre Santos'un takıma dönmesiyle sol tarafta problem kalmadı. Ancak Topuz ve Özer'in yokluğu nedeniyle Gökhan...

  • Orontez - Adın Var Her Tarafta...
    Karardı gökyüzü, boğuldu hislerim Ve anladım dokunmasan da kalmış izlerin Kalbi fetih olan bir zanlının ...


Görüntüleme:151, Cevaplar:2

İlginizi Çekebilir >
Alt 09-01-2016, 10:33 #2

Günce

your time is limited.


Ne ilgnç haber

Alt 09-01-2016, 19:24 #3

♪Soluk Bir Mavi♪

Freedom • Happiness


Sevdigimde sarildigimizda kalplerimiz karsi karsiya geliyor
Ayy bu kisma bayildim
Gecmis olsun diyelim..

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:18 .