Gazetecilerden 'Gazeteciler Gününü Kutlamıyoruz´ eylemi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 10-01-2016, 16:44 #1

kleopatra.

Forum Üstadı

Gazetecilerden 'Gazeteciler Gününü Kutlamıyoruz´ eylemi


Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS) ve Türkiye Basın Yayın ve Matbaa Çalışanları Sendikası (Disk Basın-İş) üyesi gazeteciler, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" nedeniyle, İstiklal Caddesi'nde 'Gazeteciler Gününü Kutlamıyoruz' diyerek eylem yaptı. Eylemde, Silivri Cezaevinde tutuklu Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül'ün yazdığı mektup da okundu.
Gazetecilerden 'Gazeteciler Gününü Kutlamıyoruz´ eylemi
RADİKAL - 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıylaTGS ve DİSK Basın-İş üyesi gazeteciler saat 12.00'da İstiklal Caddesi Tünel Meydanı'nda toplandı. 'Gerçeğin peşindeyiz teslim olmayacağız' yazılı pankart açan gazeteciler, "Özgür basın susturulamaz", "Zindanlar boşalsın gazetecilere özgürlük" şeklinde sloganlar attı. Eyleme, Cumhuriyet Halk Partisi genel başkan yardımcıları Enis Berberoğlu, Yakup Akkaya, Gürsel Tekin, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Barış Yarkadaş, Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar, TGS Başkanı Uğur Güç, TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren ve çok sayıda gazeteci katıldı.
HİÇBİR ZAMAN BAYRAMI KUTLAYACAK KADAR İYİ HİSSETMEDİK KENDİMİZİ

Sloganlar atarak Galatasaray Meydanı'na kadar yürüyen gazeteciler adına basın açıklamasını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güven okudu.

Gazetecilerden 'Gazeteciler Gününü Kutlamıyoruz´ eylemi
Açıklamada, "Basın İş Yasası'nın kabulüyle gazetecilere bağışlanan bayramın isminin 'Çalışan Gazeteciler Bayramı" konulduğu belirtilerek, "Oysa işsizlik bu işin fıtratında var, bunu hepimiz çok iyi biliriz. Hiçbir zaman bayram kutlayacak kadar iyi hissetmedik kendimizi. Ya arkadaşlarımız öldürüldü ya dört duvar ardına hapsedildi, dövüldü, yargılandı. Ya da dayatılan kölelik şartları nedeniyle dermanımız olmadı bayram kutlamaya. Elli yıl kadar önce iş yasası ile tanınan haklar parça parça geri alındı. Yetmedi yasanın son kırıntılarına, kıdem tazminatına göz diktiler. Onu da değiştirip tüm hakları gasp etme peşindeler" denildi.

BİZ BU BAYRAMI, GAZETECİLERİN ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTUĞU GÜNE ERTELEDİK

Açıklamada ayrıca, son zamanlarda yaptıkları haberler nedeniyle 30'a yakın gazetecinin cezaevinde olduğu belirtilerek, "Muktedirler diyor ki, 'gazetecilik nedeniyle tutuklu değiller.' Ama savcıların arkadaşlarımıza karşı ellerindeki tek delil yaptıkları haberler. Biz bu bayramı kutlamayı tüm gazetecilerin özgürlüğüne kavuştuğu ve özgürce yazabileceği güne erteledik. İnsanca çalışıp, insanca yaşayabildiğimiz zaman kutlamaya başlayacağız" ifadelerine yer verildi.

SİLİVRİ MEKTUBUNU DİLEK DÜNDAR OKUDU
Basın açıklamasının ardından MİT TIR'ları haberi nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar, Can Dündar ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazdıkları mektubu okudu.
Mektup şöyle:
"Meslektaşlar, önce şunu ifade edelim. Bu ülkede gazetecilik hiçbir zaman kolay olmadı. Sonra da şunu ekleyelim. Ama hiçbir zaman bu kadar zor olmadı. İşten topluca çıkarıldığımız, itilip kakıldığımız, iş bulamadığımız olmuştu. Ama bu kadar büyük bir tasfiye dalgasıyla kuşatıldığımız olmamıştı. Baskın da yedik, bombalandık da, dövülüp vurulduk da. Ama baskın yapanların, dayak atanların hedef gösterenlerin bu kadar pervasızca sırtlarının sıvazlanıp, ödüllendirildiği de görülmemiştir. Birbirimizle çatıştığımız, atıştığımız, güreştiğimiz olmuştur. Ama birbirimizin adresini verip oraya tetikçilerini yolladığımız, ekrana çıkıp 'bu haberi yapanı kaza süsü verilip öldürürler' diyecek izansızlığı gösterdiğimiz olmamıştır. Patronlar hep iktidarla iyi geçinmeye çalışmıştır. Ama Başbakana aşkını ilan ettiği, onu üzdüğü için gözyaşlarına boğulduğu görülmemiştir. Merkez medya iktidar safında mevzilenirdi hep. Tek talimat ile bunca gazetenin aynı manşet ile çıktığına, biat etmeyenlerin kayyum ile vergi memuru ile ulu orta cezalandırdığına şahit oluyoruz.
Kitap toplatılmasına, gazete basılmasına, sansüre alışkınız. Ama çıkmamış kitabın yasaklanmasına, kitabın bombadan tehlikeli olduğunu söyleyen Başbakana, dünyanın önde gelen gazetecilerine meydanda 'ey' diye ayar verilmesine, twitterın davul ve zurna ile yasaklanmasına ilk kez tanıklık ettik. Bu koşullarda gazetecilik bitti mi? Hayır. Bu karabulutu dağıtmak, mesleğimizi boğulduğu çamurlu havuzdan çıkarmak, halkın yalanlar karşısında gerçeğe ulaşma hakkını savunmak. Aramızda görüş farklılıklarını erteleyip özgür bir medya için bir arada durmak. Baskıları biraz da göğüsleyip özlediğimiz, hürriyet iklimini yaşatmak için gazetecilik asıl şimdi lazım. Bu duygularla çalışan gazetecilerin gazeteciler gününü kutluyorum. Silivri'de eskisinden de çok çalışıyoruz."
Mektubun okunmasının ardından eylem sona erdi.

'ÇALIŞMAYAN GAZETECİLER GÜNÜNE DÖNÜŞTÜ'
Ankara'da ise G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı. Kızılay Yüksel Caddesi'nde toplanan gazeteci örgütleri 'Savaşa hayır gazetecilere özgürlük', 'Özgür basın susturulamaz' yazılı pankartlar açarak 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları attı. 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü kutlayamadıklarını belirten gazeteci örgütleri adına yapılan açıklamada "10 Ocak bizim için uzun zamandır 'Çalışamayan Gazeteciler Günü'ne' dönüştü. Çünkü meslektaşlarımız işsiz. İşsiz meslektaşlarımızın sayısı artık çalışan meslektaşlarımızın sayısını geçti.

Çalışan arkadaşlarımızın iş güvencesi ise, patronlarının ve iktidarın iki dudağı arasında" denildi. İşten çıkarmaları da protesto eden gazeteciler, birçok gazetecinin yaptığı haberler nedeniyle tutuklandığını ve gazetelerin sendikalaşma haklarının ellerinden alındığını savundu. Gazeteci örgütleri yaptıkları açıklamanın ardından dağıldı.
Doğan Haber Ajansı-Özkan ARSLAN


http://www.radikal.com.tr/turkiye/gazetecilerden-gazeteciler-gununu-kutlamiyoruz-eylemi-1497716Benzer Konular

Görüntüleme:116, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:47 .