'Yatakta çıkardığın sesleri sınıfta çıkaramazsın' diyen akademisyene uyarı, mağdur öğrenciye uzaklaştırma
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 10-01-2016, 16:48 #1

kleopatra.

Forum Üstadı

'Yatakta çıkardığın sesleri sınıfta çıkaramazsın' diyen akademisyene uyarı, mağdur öğrenciye uzaklaştırma


Karabük Üniversitesi'nde, ders sırasında montaj işlemini başardığı için sevinen İ.K. adlı kız öğrencisine, "Yatakta çıkardığın sesleri burada çıkaramazsın, burası sınıf ortamı" diyen Yrd. Doç. Dr. E.L.'ye 'devlet memuru vakarına yakışmayan tutum ve davranışta bulunmak' savıyla yalnızca 'uyarı' cezası verildiği ortaya çıktı. E.L.'nin hedefi olan İ.K. adlı kız öğrenci ise 'Yüksek öğretim kurumu personelinin kurum içinde ya da dışında şeref ve haysiyetini zedeleyen sözlü veya yazılı eylemde bulunduğu' gerekçesiyle iki hafta okuldan uzaklaştırılmıştı.

'Yatakta çıkardığın sesleri sınıfta çıkaramazsın' diyen akademisyene uyarı, mağdur öğrenciye uzaklaştırma
RADİKAL - Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü ikinci sınıfında okuyan İ.K. adlı kız öğrenci, 2 Aralık 2015’te Yrd. Doç. Dr. E.L.’nin verdiği “solidworks” dersine girdi. Montaj hakkındaki ders sürerken, bu konuyu anlamakta zorlanan İ.K. bir arkadaşından yardım istedi. Montaj yapımını gösteren arkadaşı, “Diğer üç tanesini kendin yaparsan öğrenebilirsin” dedi.

İ.K. 20 dakikalık bir uğraştan sonra montaj işlemini yapınca, çevresindekilerin duyacağı şekilde, sevinçle, “Yaptım!” dedi. Bunun üzerine E.L., öğrencisine, “Yatakta çıkarttığın sesleri burada çıkartamazsın, burası sınıf ortamı!” diye bağırdı. İ.K. de, “Sınıfta siz ne diyorsunuz hocam!” diye tepki gösterdi.

Dersten sonra İ.K. ve sekiz kız öğrenci, E.L.’nin odasına giderek, kendisini şikayet edeceklerini söyledi. E.L. de, “İstediğiniz yere şikayet edin” dedi. Daha sonra dekanlığa çağrılan İ.K., “Hocanız özür dilesin ve bu iş tatlıya bağlansın” denildi. Ancak İ.K. ve arkadaşları, E.L.’nin derslerine girmek istemediklerini belirterek, yaptırım uygulanmasını talep etti. Buna karşılık dekanlık yetkilileri olayın basına yansımaması için öğrencileri uyardı!

ÖĞRENCİ KOLEKTİFLERİ’NİN FACEBOOK HESABINDA!
İ.K., Teknoloji Fakültesi Dekanlığı’na şikayette bulunurken, E.L.’nin, İ.K.’nin üyesi olduğu Öğrenci Kolektifleri adlı topluluğun Facebook hesabına girerek mesaj attığı ortaya çıktı. E.L., grup tarafından kendisi hakkında ‘tacizci’ denilmesine karşılık olarak, “Öncelikle şunu belirteyim ki tarafımdan uygunsuz bir laf çıkmıştır. Bunun için bu arkadaştan özür dilemiştim. Tokalaşıp odadan ayrılmıştır. Bu lafı savunmuyorum. Ama şu var ki sitenizde, hakkımda tecavüzcü ve tacizci gibi hiç de hoş olmayan ithamlar yapılmakta ve paylaşılmaktadır. Bunu yayınlayanların ve paylaşanların hakkında yasal yollara başvuracağım” diye yazdı.
İ.K.’nin şikayeti üzerine E.L.’nin bu öğrencinin dersine girmesine son verildi. E.L. okuldaki diğer derslere katılmaya devam ederken; taciz edilip şikayette bulunan kız öğrenciye ceza kesildi. İ.K.’ye “Yüksek öğretim kurumu personelinin kurum içinde ya da dışında şeref ve haysiyetini zedeleyen sözlü veya yazılı eylemde bulunduğu” gerekçesiyle 8-21 Şubat 2016 tarihleri arasında iki hafta süreyle okuldan uzaklaştırma cezası verildi. Buna karşılık E.L.’ye “devlet memuru vakarına yakışmayan tutum ve davranışta bulunmak” savıyla yalnızca “uyarı” cezasıyla yetinildiği ortaya çıktı.


http://www.radikal.com.tr/turkiye/yatakta-cikardigin-sesleri-sinifta-cikaramazsin-diyen-akademisyene-uyari-magdu-1497708/Benzer Konular

Görüntüleme:141, Cevaplar:2

İlginizi Çekebilir >
Alt 10-01-2016, 16:48 #2

kleopatra.

Forum Üstadı


İşte Türkiyedeki bazı kişilerin adalet anlayışı bu

Alt 10-01-2016, 16:57 #3

Burak

Mühendis Bey


benim güzeller güzeli üniversitem
kleopatra. Bunu beğendi.

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:25 .