Çipli kimlikler artık hayatımızda
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 14-03-2016, 09:48 #1

Gökçe.

Forumun Tiryakisi

Çipli kimlikler artık hayatımızda


Çipli kimlikler artık hayatımızda
Nüfus cüzdanlarının yerini alacak çipli kimlik kartlarına geçiş bugün Kırıkkale’de başlıyor. 3 yıl içinde yeni kimlikler tüm Türkiye’ye dağıtılmış olacak. Çipli kimliklerde hayatımızla ilgli her şey olacak.Nüfus cüzdanlarının yerini alacak çipli kimlik kartlarına geçiş işlemlerine bugün Kırıkkale’den başlanacak. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve tüm hazırlıkları tamamlanan proje Kırıkkale’deki pilot uygulamayla hayata geçecek. Kimlik kartlarının yıl sonuna kadar tüm illere yaygınlaştırılması ve 3 yıl içinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor. Yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahip olacak. Türkiye’nin önde gelen grafik tasarımcılarının çalışmaları ve Merkez Bankası Banknot Matbaasının katkılarıyla tasarlanan kimlik kartı görsellerinde, ülkenin ulusal, kültürel ve tarihi ortak değerlerini içeren unsurlar yer alıyor.

Din hanesi yok

- Kredi kartı büyüklüğünde yeni kimlik kartı kolayca taşınabilecek. Kimlik kartında din hanesi yer almayacak.

- Taklit edilebilmesi neredeyse imkansız olan kimlik kartı sayesinde vatandaşların kimlik sahteciliğinden kaynaklı hak kaybı ve suistimallerden korunması sağlanacak.

- Şifreli grafik tasarımlar, özel DNA’ya sahip mürekkepler, mikro ve nano yazılar gibi onlarca gizli ve açık güvenlik özelliğine sahip kimlik kartının bazı özellikleri ise açıklanmıyor.

- Ankara ve Konya’da yüksek güvenlik standartlarında inşa edilen merkezlerde yedekli olarak tutulan verilerin, çalınmasının mümkün olmadığı belirtiliyor.

- Kimlik kartı ile güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecek.

- Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecek.

- E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.

- Seyahat belgesi olarak kullanılabilecek.

- Elektronik imza olarak yararlanılabilecek.

- Kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacak.

- Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği denetimi kolay ve güvenli bir şekilde yapılacak.

- Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik, sağlık, sigorta, bankacılık ve benzeri) asgariye inecek.

- Temaslı ve temassız kimlik doğrulama mekanizmaları ve uluslararası standartlarda entegrasyon kabiliyetleri sayesinde birçok cihaz ve uygulamayla entegre edilerek kullanılabilecek.

- Kamu ve Özel sektörün kimlik kartı ile entegrasyonu sağlamasıyla bankacılıktan noter işlemlerine, tapu işlemlerinden sağlık ve sigorta işlemlerine kadar birçok alanda güvenli doğrulama işlemi yapılabilecek.

Çipli kimlikler artık hayatımızda


Yeni kimlikleri nasıl alacağız?

Kimlik kartı için yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere başvuru yapılacak.

Başvuruya giderken son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgenin bulundurulması yeterli olacak.

- 15 yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekiyor. Başvuran tarafından talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. Ancak talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartında bulunabilecek.

- Başvuru sırasında her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi alınacak. Çocuklardan ise biyometrik veri alınmayacak. İşlemlerin sonunda “pin” zarfıyla 6 haneli şifre verilecek. Pin kodu, kimlik kartı kişiye teslim edilinceye kadar aktive olmayacak.

- Her kimlik kartı için 15 lira tahsil edilecek.Çipli kimlikler artık hayatımızdaBenzer Konular

Görüntüleme:161, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 

Etiket
başvuru , çipli , kimlik , nasıl , ücret


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:19 .