Akıllı Telefonlar Bizleri Aptallaştırıyor mu?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 07-07-2017, 21:14 #1

` baLım.

Busy.

Akıllı Telefonlar Bizleri Aptallaştırıyor mu?


ABD'de insanların belli bir zamanda verileri tutma ve işleme becerisinin ölçüldüğü bir araştırma, akıllı telefonların yakında tutulmasının zihinsel kapasiteyi azalttığını ortaya koydu.
ABD'de Teksas Üniversitesi'nde 800 akıllı telefon kullanıcısına yapılan deneylerle, telefonların insanlar üzerindeki etkisi incelendi. Yapılan araştırma, akıllı telefonların insan vücuduna yakın tutulmasının zihinsel kapasiteyi azalttığını ortaya koydu.
AKILLI TELEFONLARI SESSİZE ALIP, MASAYA TERS KOYMALARI İSTENDİ
Deneye katılan insanlardan bilgisayarda bir dizi testten geçmeleri istendi. Katılımcıların iyi puan almaları için konsantrasyonlarının tam olması gerekiyordu. Testler, zihinsel kapasiteyi, yani beynin belli bir zamanda verileri tutma ve işleme becerisini ölçüyordu. Katılımcılara akıllı telefonlarını sessize alarak ya ters yüz olarak masanın üstüne; ya da ceplerine, çantalarına veya başka bir odaya koymaları istendi.
"BİR BAKIMA BEYİN GÖÇÜ GERÇEKLEŞİYOR"
Araştırma sonucu, telefonlarını başka bir odaya koyan katılımcıların, masanın üstüne koyanlara oranla çok daha iyi performans gösterdikleri görüldü. Bu grup, telefonlarını ceplerine ya da çantalarına koyanlardan da kısmen daha iyi performans gösterdi.
Teksas Üniversitesi'nden araştırmacı Adrian Ward, "Bilinçli zihin o sırada akıllı telefonunuzu düşünmüyor ama bir şeyi düşünmemek için gereken süreç, bilişsel kaynaklarınızdan bir bölümünü kullanıyor. Bir bakıma beyin göçü gerçekleşiyor" dedi.

BU DEFA AKILLI TELEFONLARI KAPATMALARI İSTENDİ
Bir başka deneyde de, insanların akıllı telefonlarına olan bağılılıklarının zihinsel kapasiteye etkisi incelendi. Katılımcılar telefonlarını diğer grupta olduğu gibi masanın üstünde görünür bir yere, cebine, çantasına ya da başka bir odaya koydu. Bazı katılımcılardan bu defa telefonlarını kapatmaları istendi. Akıllı telefonlarını masada, ceplerinde ya da çantalarında tutan ve telefonlarına en bağımlı olanlar, daha az bağımlı olan gruba göre daha kötü performans gösterdi. İkinci deneme ile telefonun kapalı ya da açık olmasının veya ters yüz edilmesinin önemli olmadığı görüldü.
"TELEFONUN VARLIĞI BİLE ZİHİNSEL KAPASİTELERİNİ ZAYIFLATMAYA YETTİ"
Araştırmacı Adrian Ward'ın bu deneyle ilgili, "Katılımcıların dikkati telefonlarına gelen bildirimler yüzünden dağılmadı. Telefonlarının varlığı bile zihinsel kapasitelerini zayıflatmaya yetti" dedi.

HABERLERBenzer Konular

Görüntüleme:156, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:27 .