'Türkiye'nin En Uzun Gecesi'nin Üzerinden Bir Yıl Geçti: Rakamlarla 15 Temmuz

#1
Bugün 15 Temmuz... Kanlı darbe girişiminin üzerinden tam bir yıl geçti. 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece, Türkiye tarihinin en unutulmaz dönemeçlerinden birine sahne oldu. Darbeyi engellemek için siviller sokağa inip darbecilerle karşı karşıya gelirken 248 kişi hayatını kaybetti, iki binden fazla kişi de yaralandı.

Darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlarda ise binlerce kişi görevlerinden ihraç edildi, gözaltına alındı ve tutuklandı. Türkiye'de siyasal ve toplumsal hayatı derinden etkileyen bu hadisenin ardından yaşananlara gelin rakamlarla yakından bir göz atalım...

'Türkiye'nin En Uzun Gecesi'nin Üzerinden Bir Yıl Geçti: Rakamlarla 15 Temmuz

'Türkiye'nin En Uzun Gecesi'nin Üzerinden Bir Yıl Geçti: Rakamlarla 15 Temmuz Darbe Girişimi

Darbe girişimin ardından ordu, emniyet ve bakanlıklar ve üniversiteler de dahil olmak üzere çok sayıda kamu kurumundan 142 bin kişi ihraç edildi.

15 Temmuz sonrası başlatılan darbe soruşturmalarında hakkında işlem yapılan kişi sayısı 169 bini buldu.

Hakkında işlem yapılan 169 bin kişiden 50 bin 510'u tutuklandı.

Yakalama kararı bulunan 8 bin 87 kişi aranıyor. Arananlar arasında askerler, polisler, vali yardımcıları ve kaymakamlar da var.

Orduda yapılan tutuklamalarda çok sayıda generalin bulunması dikkat çekiyor. 15 Temmuz sonrasında 169 general tutuklandı. Trk Silahl Kuvvetleri'da toplamda 7 bin 222 asker tutuklanarak cezaevine gönderildi.

FETÖ'ye yönelik geniş çaplı ihraç ve tutuklamaların yapıldığı bir diğer önemli kurum emniyet teşkilatı oldu. 8 bin 750 polis tutuklanırken, 5 bin 922 polis hakkında adli kontrol kararı verildi.

5 bin 922'si akademisyen, bin 200'ü idari personel olmak üzere 7 binden fazla kişi yüksek öğretim kurumlarından ihraç edildi.

Yargı mensuplarından, adli ve idari yargıda görevli 2 bin 280 hakim ve cumhuriyet savcısı ile Yargıtay'da görevli 105 üye, Danıştay'da görevli 41 üye, Anayasa Mahkemesi'nde görevli 2 üye ve HSYK'da görevli 3 üye olmak üzere toplam 2 bin 431 kişi tutuklandı.

Yapılan operasyonlar sonrası ayrıca 24 vali, 73 vali yardımcısı ve 116 kaymakam tutuklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda 34 bin personel görevlerinden ihraç edildi.

Milli Savunma Bakanlığı'nda ihraç edilen veya uzaklaştırılan personel sayısı ise yaklaşık 15 bin.

1000'e yakın şirkete kayyum atanarak TMSY'ye devredildi. Kayyum atanan şirketlerin toplam büyüklüğünün 40 milyar doları aştığı belirtiliyor.


Onedio.com

İlginizi Çekebilir


 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:14 .