Türkiye'de üretilen dünyanın en hızlı açık karakol gemisi Katar'a teslim ediliyor

#1

Türkiye'de üretilen dünyanın en hızlı açık karakol gemisi Katar'a teslim ediliyor


Katar İçişleri Bakanlığının Türk firmasına sipariş verdiği 17 gemiden 48 metrelik ‘Ares 150 Hercules QPV’ karakol gemisi tamamlandı. Bugün Antalya'da düzenlenen törenle teslim ediliyor. ARES 150 HERCULES, 48 metrelik uzunluğu ile Türkiye’de, bugüne kadar üretilmiş en büyük kompozit gövdeli askeri gemi konumunda. Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve beraberinde heyetle Ares Açık Deniz Karakol Gemisi ve Ares Süratli Gemileri Devir teslim töreni öncesi incelemelerde bulundu.
Katar İçişleri Bakanlığına teslim edilecek 17 adetlik Hercules serileri paketinden 10 tanesini Ares Hercules 110 serisi oluşturuyor. Ares Hercules 110 - 34 metrelik Süratli Karakol Botundan bugüne kadar Katar İçişlerine Bakanlığına 7 Gemi teslim edildi.
Katar İçişleri Bakanlığının Türk firmasına sipariş verdiği 17 gemiden 48 metrelik 'Ares 150 Hercules QPV' karakol gemisi tamamlandı. Denize indirilen ve önümüzdeki günlerde törenle Katar'a teslim edilecek olan gemi, 37 deniz mili hızıyla dünyanın en hızlı açık deniz karakol gemisi unvanına sahip.
Antalya Serbest Bölge'de faaliyet gösteren Türk firması Ares Tersanesi ve Ticaret A.Ş, 2014 yılında 'Hercules Sınıfı Karakol Gemileri' projesini tamamladı. Katar İçişleri Bakanlığının isteği doğrultusunda proje kapsamında yapımı tamamlanan gemilerin teslimatını sürdüren firma, Katar'a 3 yılda 24 metrelik 5, 34 metrelik 6 gemi olmak üzere toplam 11 gemi teslim etti. Son olarak 7'nci 34 metrelik gemiyi de tamamlayan firma yine Katar'a ilk olarak 48 metrelik bir gemiyi teslim edecek.
37 Deniz Mili Sürati Var
Son çıkartılan 'Ares 150 Hercules' 37 deniz mili azami süratiyle dünyanın en hızlı açık deniz karakol gemisi unvanına sahip. Toplam bin 600 deniz mili ikmal yapmadan seyredebilen gemi 260 ton deplasmana sahip ve 9 bin 100 beygir makine gücü var. Gövde formu itibariyle açık denizlerde kesintisiz hizmet verebilecek olan gemi, Türkiye'de inşa edilmiş en büyük konpozit gövdeli gemi olarak da unvana sahip.
DIŞI ASKERİ, İÇERİDE 5 YILDIZLI OTEL KONFORLU
Çok sert deniz koşullarına karşı dayanıklı olarak tasarlanan gemi, Katar Körfezi ve okyanuslarda operasyon yapabilecek seviyede tasarlandı. Dışarıdan her ne kadar askeri bir gemi olarak gözükse de, içerisindeki, VIP kamara, oda, toplantı salonları, mutfak ve kaptan köşküyle 5 yıldızlı otellerdeki görünüm ve konfora sahip olan gemi, teknolojik olarak da en üst seviyede donatıldı. Tip olarak Türk Sahil Güvenlik Botları'nı da andıran geminin ana kumanda merkezinin görüntüsü ise uçakların kokpitlerini anımsatıyor. Kaynak: Star.com.tr

İlginizi Çekebilir


 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:20 .