40 yıllık rüya gerçekleşti ilk hızlı tren teslim alındı
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 19-10-2007, 15:10 #1

AhMeT


40 yıllık rüya gerçekleşti ilk hızlı tren teslim alındı


40 yıllık rüya gerçekleşti ilk hızlı tren teslim alındı


Treni üreten İspanyol firması, teslim töreninde TCDD heyetine jest için 'Kara tren gecikir, belki hiç gelmez' türküsünü çaldı. Törenden sonra yola çıkan tren, Fransa, İsviçre, Avusturya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye ulaşacak.Türkiye'nin ilk hızlı treninden kareler 40 yıllık rüya gerçekleşti ilk hızlı tren teslim alındıTürkiye'nin hızlı tren hayali adım adım gerçekleşiyor. 40 yıldır konuşulan projede dün tarihî bir gün yaşandı. Ankara-Eskişehir hattında sefer yapacak son teknoloji ürünü ilk hızlı tren seti (6'lı vagon), üretildiği İspanya'dan teslim alındı. Beasain kasabasında TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'a resmen teslim edilen tren seti, 8 Kasım'da Türkiye'ye giriş yapacak. İspanya'dan yola çıkan tren, önce TIR'larla Fransa'ya, oradan tren yoluyla İsviçre, Avusturya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye gelecek.

Hızlı tren, Türkiye'ye gelir gelmez, önce yolcusuz, daha sonra da yolculu deneme seferleri yapacak. Tren, saatte 250 kilometre hızla seyredecek. Halen kiralık trenle sürdürülen deneme seferlerinde de 303 kilometre hıza ulaşılmıştı. Türkiye böylece Avrupa'da hızlı tren teknolojisine sahip altıncı, dünyada da sekizinci ülke olacak. Törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-Eskişehir'in ardından ikinci etabı oluşturan Eskişehir-İstanbul hattının temelinin yıl sonuna kadar atılacağını belirtti. Karaman, hattın en geç 2009'da tamamlanacağını açıkladı. Karaman, "Bugün Türkiye için çok önemli bir gün. İspanya 15 yıl önce bu heyecanı duydu. Biz de bunu şimdi yaşıyoruz." diye konuştu. İspanyol CAF şirketiyle işbirliğinden memnuniyet duyduklarını dile getiren Karaman, firmanın yüz yıllık tecrübesinden yararlanarak, Türkiye'de hızlı treni geliştirmek istediklerini kaydetti. Konuşmanın ardından Türkiye'nin ilk hızlı trenini CAF Genel Müdürü Andres Arizkorreta Garcia, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'a teslim etti. Törende, trenin içinde, "Kara tren gecikir, belki de hiç gelmez" türküsünün çalması dikkat çekti.

Türkiye'nin satın aldığı hızlı trenlerde, konforlu yolculuğun yanı sıra yüksek teknolojiyle desteklenen güvenlik önlemleri öne çıkıyor. Trende makinistin bayılması bile düşünülmüş. Bayılma halinde, treni durduran totman cihazı devreye giriyor. Vagonlar yüksek hızlı çarpışma anında enerjiyi emen sistemle donatılmış. Yüksek hızlı durumlarda mesafe kontrolü için iki ayrı sinyal ekipmanı bulunuyor. Makinist bölümü de dahil olmak üzere trenin tümüne uçaklardaki karakutuya benzeyen 'hadise kaydedici' cihazlar yerleştirilmiş. Ayrıca vagonlar kamera sistemiyle sürekli kaydediliyor. Trenin business vagonunda 4 video ve 4 ses kanalı var. Her koltuğun arkasında özel LCD ekran bulunuyor. Ayrıca vagonun tavanına da büyük ekranlar konulmuş. Vakumlu tuvaletlerin bulunduğu trende engelli vatandaşlar da unutulmamış. Oturma düzeni ise business'ta 2+1, ekonomide 2+2 şeklinde planlanmış.Benzer Konular

Görüntüleme:424, Cevaplar:3

İlginizi Çekebilir >
Alt 19-10-2007, 20:57 #2

DAMLA IRMAK

blueonesmile


vatana millete hayırlı olsun kazasız belasız bi yolculuk olur inşALLAH

Alt 19-10-2007, 21:23 #3

<уαѕαк єℓмα>

Bizden Biri


bilgi için teşekkürler

Alt 19-10-2007, 22:35 #4

AhMeTsağolun en sonunda bizde hızlanacaz be

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:40 .