Sponsorlu Bağlantılar:
  Özgeçmiş İçin Önyazı (Sunuş Dilekçesi, İş Başvurusu Mektubu) Yazımı
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 07-02-2009, 19:07 #1

Leyl-i Serâir

DâussıLa.

Özgeçmiş İçin Önyazı (Sunuş Dilekçesi, İş Başvurusu Mektubu) Yazımı

Özgeçmiş İçin Önyazı (Sunuş Dilekçesi, İş Başvurusu Mektubu) Yazımı

İş başvurusunda bulunmak için özgeçmiş hazırlayan kişi, özgeçmişine bir önyazı eklemeli; bu önyazıda, hangi işe, hangi nedenle ve hangi amaçlarla başvurduğunu kısaca belirtmelidir.
İş başvurusu mektubu yazılırken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

- Hitap edilecek kişinin adı ve soyadı belirliyse söz konusu kişiye hitapla ya da "İlgili makama", "Personel Dairesi Başkanlığı'na", "İnsan Kaynakları Bölümü Başkanlığı'na" şeklinde bir hitapla başlanmalı.

- Giriş paragrafında, hangi işe, neden başvurulduğu kısaca açıklanmalı.

- Gelişme bölümünde, bu işin hangi nedenlerle cazip geldiği, bu işle ilgili ne gibi hedeflerin olduğu, kişinin bu iş için neden (hangi özellikleriyle) uygun olduğu açıklanmalı. Özgeçmişte yazılı olmayan fakat önemli özellikler, önyazıda belirtilmeli. İş ve diğer deneyimlere dikkat çekilmeli. Bu bölüm 2-3 kısa paragraftan oluşmalı.

- Sonuç paragrafı, okuyucuda (işverende) olumlu bir izlenim bırakacak açık bir sonuç cümlesiyle tamamlanmalı, ekteki belgelere dikkat çekilmeli, okuyucunun (işverenin) isteyebileceği diğer bilgiler kısaca verilmeli.

- Bilgisayarla ya da daktiloyla yazılmalı. İyi kalitede bir kâğıt kullanılmalı. Standart bir yazım karakteri ve puntosu seçilmeli (Times New Roman- Arial/ 10-12 punto). Göz yormayacak bir sayfa düzeni kullanılmalı.

Ornek


YASEMİN KURAL
17. Sokak No: 67/11 Bahçelievler/Ankara
Tel. 0 312 2297631
_____________________________ _______

Sayın Adalet Yaren
Yayın Masası Şefi
Anka Yayıncılık
Kızılay/Ankara
23.9.2000

Sayın Adalet Yaren,

Yayınevinizde ihtiyaç olduğu -14 Eylül 2000 tarihli gazetede ilanla- belirtilen "Çocuk Kitapları Sorumlusu" işine başvuruda bulunmak istiyorum.

Halen, bilimsel kitapların yayınına ağırlık veren Yarın Yayıncılık adlı küçük bir yayınevinde çalışmaktayım. Göreve başladığımdan beri bilimsel yayınların basımıyla ilgili olarak her aşamada görev aldım ve birçok kitabı bizzat yayına hazırladım. Bu sayede edindiğim deneyim ve birikimi, özel olarak ilgi duyduğum ve üzerinde çalışmaktan büyük zevk alacağıma inandığım bir alan olan çocuk kitaplarına yöneltmek istiyorum.

Lisans tezim Türkiye'de çocuk kitaplarının basım ve yayımı ile ilgili sorunlar üzerine idi. Ayrıca öğrencilik yıllarım boyunca çeşitli çocuk kitaplıklarında gönüllü olarak çalıştım ve çocuklarla ilgili kimi etkinliklerin düzenlenmesinde etkin rol aldım. Çocuk kitapları yayıncılığının hem bilgi ve birikimlerimi hem de yaratıcılığımı kullanabilmem için uygun bir alan olduğunu düşünüyorum.

Masaüstü yayıncılık ve Photo-Shop kullanımında deneyimliyim. Çizgi film ve karikatür teknikleri hakkında da bilgi sahibiyim. Bu özelliklerin çocuk kitaplarında resimlerin seçilmesi ve düzenlenmesi bakımından önemli olacağı kanısındayım.

Anka Yayıncılık gibi köklü bir kuruluşta, deneyimli kişilerle birlikte çalışmak ve kişisel yeteneklerimi kullanabilmek, beni mutlu edecektir. Ekte bu konudaki çalışmalarımı içeren bir dosya ve özgeçmişim yer almaktadır.

Saygılarımla.Görüntüleme:19478, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerÖzgeçmiş İçin Önyazı (Sunuş Dilekçesi, İş Başvurusu Mektubu) Yazımı Konusuna Benzer Konular

Özgeçmiş


Kişinin kimlik bilgilerini, eğitim durmunu, iş tecrübelerini, hobilerini, becerilerini vs. içeren bilgilerin yer aldığı, bir işe...

Şehidin ağlatan istifa dilekçesi


Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde önceki gün teröristlerle çıkan çatışmada 3 arkadaşı ile birlikte şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Güçlü'nün (22)...

Etkili özgeçmiş nasıl yazılır?


uzmanlar etkili bir özgeçmiş yazmanın işe alımdaki ilk kritik nokta olduğunu belirterek iş arayanlara şu önerilerde bulunuyorlar: *Özgeçmişinize...

Belirli Bir Amaca Yönelik Özgeçmiş


Belirli Bir Amaca Yönelik Özgeçmiş Kişinin başvurduğu işle ilgili özelliklerini, deneyimini, kazandığı başarıları, uzmanlık alanını vurgulamasını,...

değişik bir özgeçmiş:)


Sevgilii Human Resources (insan Kaynaklan) elemanları! Şu an benimle ilgilenmediğinizin farkındayım, çünkü ben yeni bir mezunum. Tarsus Amerikan...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:34 .