Sponsorlu Bağlantılar:
  Türkçemizi "TURKCHE"leştirmeyelim .. !!
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Like Tree1Beğeniler
  • 1 Yazan Romandı-Eskiden
Cevapla
Seçenekler
Alt 26-03-2009, 17:08 #1

Romandı-Eskiden

Foruma Alışıyor

Türkçemizi "TURKCHE"leştirmeyelim .. !!

Ayrı yazılması gereken “da” ve “de”leri ayrı yazan öğrenci bulduğumda 100 veresim geliyor. Bir haftadır sınav kağıtlarıyla boğuşmaktayım. Türkçeyi son birkaç yılda öğrenmiş yabancı öğrencilerle bizimkiler arasında hiçbir fark yok.
Sanırsınız ki bizimkiler de hiç Türkçe dersi görmemişler, daha dün öğrenmişler Türkçeyi. “Tabii” diye bir sözcük kalmadı; bütün “tabii”ler “tabi” oldu. “Buda” diye başlayan bir tümcenin “Buda” ile hiçbir ilişkisi yok, “bu da” denmeye çalışılıyor. “Bende” diyen kölelikle, “oda” diyen evin bir bölümüyle ilgili bir şey söylemeyi aklının ucundan bile geçirmiyor. “Ben de”, “o da” demeye çalışıyorlar. “Ya da”yı, ağızbirliği etmiş gibi “yada” diye yazıyorlar, “bir de” yerine “bide” yazdıklarında ne yazdıklarının farkında değiller. Türkiye’nin parıltılı gençleri bunlar; “Yapıcaz, gelicem” gibi yazılışları söylemiyorum bile. “İddia” diye bir sözcük, salt değişiklik olsun diye “İddaa” biçiminde yazılmışsa gençlere kızmaya o kadar da hakkımız yok sanki. Kral TV’de bir şarkının adı “Banane” diye yazılmıştı. “Banana” falan değil, “Bana ne?” demek istiyorlar oysa. TURKCELL, yeni hizmetini “Nebu Çalan?” diye sunmuyor mu? “Nebu” nedir, bir çalgı türü mü?

Daha önce, çok satan gazetelerimizden birinde rastladığımda, “Yok artık! Daha neler! Bu kadarı da olmaz.” demiş; ama savunmanın “matbaa hatası”, “dizgi yanlışı” gibi, artık pek de geçerli olmayan bahanelerle kolayca yapılabileceğini düşündüğüm için susmuştum. Çünkü bir fotoğrafın altında yazıyordu: “Kamelyanın altında saatlerce sohbet ettiler.” Kamelya ağaç büyüklüğünde bir ağaç olmadığına göre, altına girmek zor; altında, sohbet etmek için saatlerce oturmak ise olanaksızdı. Kaldı ki fotoğrafta neyin altında sohbet ettikleri de apaçık görünüyordu. Bu, kamelya değildi elbette, bir “kameriye”ydi. Hani bahçelerimiz vardı eskiden, bahçelerimizde yazın oturulmak üzere yapılmış, kafesli, kubbeli, süslü çardaklar vardı. Kameriye o. Geçen gün de bahçe araç gereci satan bir yerde gördüm. Boy boy kameriyeler sıralanmış anayolun kıyısına, birinin üstüne de kocaman bir levha asılmış: “İTHAL KAMELYALAR”. Orada sattıklarının gerçekten kamelya fidanı olmasını ne kadar isterdim!

ODTÜ’den bir arkadaşım çocuk kitaplarında bile “aşçı” yerine “ahçı” yazdığından yakınıyor. “Aş”ın yemek demek olduğunu unuttu mu Türkler; “aşçı”nın da “yemek yapan” anlamına geldiğini? Ha, bu kişi yemek yaparken çok “ah” çekiyorsa aynı zamanda “ahçı” da olabilir mi? O kadarını bilemem. Bu daha çok, kimlere ve ne pişirdiğine bağlı.


Türkçemize Ne Yaptık?

Günün ‘start’ını vermekle başladı her şey. Zamanımız olmadığı için, uzun kahvaltılar yapmaya vaktimiz olmadığı için ‘fast food’ lokantalarda aldık nefesimizi. Bir de ‘full’ doldurunca bardaklarımıza ‘ice tea’ lerimizi iyiden iyiye ‘relax’ laştık ve tüm günümüz ‘cool’ geçti.
Hayat öylesine yoruyordu ki bizi tamam demeye bile vakit bulamaz olduk. ‘Okey’ diyerek uzlaşır olduk sonsuz bir mutlulukla. Bununla da kalmadı elbette, ‘mersi’ diye dile getirdik minnet duygularımızı, 'hoşça kal' larımız boşta kaldı ve 'bay bay' doldurdu yerini. Bununla da kalmadık elbet, iş yerlerimize yabancı isim koyma modasını da yarattık. 'The ev cafe' dedik örneğin. ‘Show tv’ , ‘star’ izlemeye, ‘night and dale’, ‘best fm’ dinlemeye, ‘blue jean’ leri çekmeye başladık üstümüze.

Zamanla zevklerinin bile farkında olmayan bir toplum haline geldik. ‘Ciks boy’lar ve ‘crazy girl’ ler tercih edilir oldu aramızda. Aradığımızı bulduğumuzda ise ‘oha falan olduk’ ve ‘kal geldi’ oracıkta.

Derken birbirini anlayamayan bir insan topluluğu haline geldik. Öğretmenimizden, doktorumuza, öğrencimizden aydınımıza hepimiz ortak olduk bu kirliliğe. Hiçbirimiz günün 'start'ını başlatırken bir gariplik hissetmedik. Hepimiz yürüdük 'back street caddesi'nde ama hiçbirimiz buradaki cahilliği fark edemedik...

Dil varlık demektir bir millet için. İnsanı insan kılan temel unsurdur. Düşüncelerimizin sihirli kutusudur. Bu sebeple dilimiz kadar varız. Yahya Kemal: 'Bu dil ağzımda anamın ak sütüdür' der Türkçemiz için, Fazıl Hüsnü Dağlarca: 'Türkçem benim ses bayrağım!’ diye simgeler. Kuşkusuz ki Türkçemiz aşkımızın, hüznümüzün, sevincimizin, feryatlarımızın ve tüm duygularımızın bayrağıdır...

Dil sevgidir, sevgilidir. Hem de terk eyleyen vefasız bir sevgili değil aksine sadıkların en sadığı olanlardan…

Güzel Türkçeli nice güzel yarınlara…Dil Yarası

Benzeri yanlışlıklara daha çok, soyunup dökündükleri için televizyon kanallarına yerleştirilen kenarın dilberlerinde rastlıyoruz.

Fakat aşağıda sıralayacağım dil cinayetleri, Türkçeyi öğrenmeden ekranlara demir atan varoş yosmaları tarafından değil, bir kısmı ödül sahibi olan yazarlar ve Türkiye'yi yönettiklerini zanneden siyasi esnaf tarafından, üstelik her gün işlenmektedir.

Türkçe konuşmak başka, Türkçeyi bilmek başkadır.

Şayet, Türkçeyi biliyorsanız, Bakanlar Kurulu toplantısının, öğle yemeğinin, pazar alışverişinin, çay sohbetinin gerçekleştirildiğinden bahsedemezsiniz. Çünkü bu son derece güçlü kelime ayın fethi gibi, Türk Birliği'nin kurulması gibi hayal zannedilen emel veya beklentilerin vukuunu bildirmek için kullanılabilir. Dolayısıyla 'basın toplantısının gerçekleştirildiğini' yazamazsınız.

Tenkit kelimesi olumsuz bir mana ihtiva ettiği için 'olumlu tenkitten' de bahsedemezsiniz.

'Çok kafa adam' diyemezsiniz.

'Acayip güzel' diyemezsiniz.

'Korkunç muhteşem' diyemezsiniz.

Konuşurken, sanki matematik dersi veriyormuş gibi 'artı' diyemezsiniz.

'Ayıpsın' diyemezsiniz.

Alolaşamazsınız. Saplama yapamazsınız.

Bakın Gazi ne diyor:
- 'Türk Dili, Türk Milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk Milleti geçirdiği sayısız sarsıntıların içinde ahlakının, erdemlerinin, gelenek ve göreneklerinin, hatıralarının, kısaca kendi milliyetini oluşturan her şeyin diliyle korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk Milleti'nin yüreğidir, hafızasıdır.'

Evet. Böyle buyurmuş Gazi.

Bir şey daha buyurmuş. 1930'da Sadri Maksudi Arsal'ın 'Türk Dili İçin' isimli eserine yazdığı kitabede, bakınız dil ile milli mevcudiyet arasındaki bağı nasıl izah ediyor:

- Milli his ile milli dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin inkişafında başlıca müessirdir. Türk Dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır.Benzer Konular

zadegan Bunu beğendi.
Görüntüleme:2012, Cevaplar:15

Alt 26-03-2009, 20:46 #2

Romandı-Eskiden

Foruma Alışıyor

Yok mu yorum ?
Alt 26-03-2009, 22:12 #3

GuLBakisLi

Deneyimli
Bence kim Turkchelestiriyorsa ve hergun konusup kullaniyorsa Onlari Ayiplamak gerekiyor..

Atalarimiz bu Avrupalasmaya calisan Gencligi Gorse Kemikleri SIzlar


Alt 27-03-2009, 02:14 #4

Ekremx

Forum Heveslisi
forumda bile türçemizi düzgün kullanamıyoruz her zaman.bizde bu yabancı hayranlığı ne zaman bitecek.paylaşım için teşekkürler.güzel bir konu.
Alt 27-03-2009, 02:36 #5

Sahilim

-SaRı CiVCiViN-ッ

keşke herkes özen gösterse de güzel Türkçemizi kaybetmesek
Alt 27-03-2009, 02:59 #6

Ekremx

Forum Heveslisi
Türkiyede şu an hatırlamıyorum..hangi şehir olduğunu valinin biri tüm yabancı tabelaları kaldırmaya kadar vermiş ertesi gün hakkın rahmetine kavuşmuş..içimizdeki yabancılardan kurtulmamız lazım bence.Sonra özümüze döneriz.

caddeye cıktığımızda türkiyedemi yaşıyoruz başka bir ülkedemi yaşıyoruz biz bile bazen unutuyoruz büyük bir kültür yozlaşması ile iç içeyiz.
Alt 04-04-2009, 19:07 #7

winamptaki_unkown_artist

Aktif Üye

mesela ben bu konudan çok rahatsızım
yabancılara özenmekten oluyor bunlar
aslında önlarda bize özeniyorlar
dilimize sahip çıkalım
güzel TÜRKÇE mize sahip çıkalım..........
Alt 04-04-2009, 19:52 #8

worQit

Deneyimlilütfen türkcemıze sahıp cıkalım! Türkcemız dılımıze batmasın!..
Alt 04-04-2009, 20:19 #9

winamptaki_unkown_artist

Aktif Üye

keşke herkes böyle duyrarlı olsu bu konuda
Alt 06-04-2009, 19:08 #10

anqeLqirL_xD

Foruma Isınan Üye

evet çok kötü bi'şey ama türkçemiz maf oLdu!
Alt 06-04-2009, 19:16 #11

karacabey

Yasaklı Üye
valla bu konuda bu konuyu açan arkasdaşıma sonsuz teşekkür ediyorum ve konu üzerinde ne kadar durduysam kimseye anlatamadım kime anlatacaksınki 75 milyon insan var türkiyede hangi birine anlatacaksın haksızmıyım o yüzden kendi halime döndüm tekrar
Alt 07-04-2009, 12:41 #12

Âρєгion

Yasaklı Üye
.Teşekkürler
Alt 09-04-2009, 18:57 #13

winamptaki_unkown_artist

Aktif Üye

kendimiz kaşınıyoruz bu konuda
Alt 21-04-2009, 17:37 #14

Romandı-Eskiden

Foruma Alışıyor

Arkadaşlar bu konuda duyarlı olduğunuz için teşekkür ederimm ..
Hepinize güzel türkçemizli güzel yarınlar dilerimm .
Alt 05-04-2013, 18:28 #15

zadegan

Yasaklı Üye
Bence en önce forumda bu konuda duyarlı olanların veya konuya fikir beyan edenlerin bile öncülük açısından nick'lerini düzenlemesi gerekir...Paylaşıma Teşekkür ederim
Alt 17-01-2018, 18:21 #16

kleopatra.

Forum Üstadı

Başlık gülümsetti
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:21 .