Osmanlı Türkçesi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 08-04-2009, 10:55 #1

●нüzüη çiçєği●

๓єгฬє Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ

Osmanlı TürkçesiOsmanlı Türkçesi (Osmanlıca :عثمانليجة ya da lisân-i Osmânî: لسان عثمانى) Osmanlı devlet ve resmî yazışma dilidir. Bilimsel alanlarda Tarihî Türkiye Türkçesi denilmektedir. Türkçe'den ayrıca bir dil değildir. Dönemine ve kullanım alanına göre içinde (az ya da çok) Arapça ve Farsça unsurlar bulunsa da bugün latin harfleriyle yazılan Türkçe'nin arap harfleri ile yazılmasından ibarettir.

Tanım [değiştir]

13-20. yüzyıllar arasında Anadolu’da ve Osmanlı Devleti'nin hüküm sürdüğü yerlerde yaygın olarak kullanılmış olanOsmanlı Türkçesi özellikle 15. yüzyıldan sonra Arapça ve Farsçanın etkisinde kalan Türk yazın dilidir. Osmanlıca; Arap alfabesineOsmanlı Türkçesi Fars ve Türk dilinden yeni sesler ilavesiyle oluşturulmuşOsmanlı Türkçesi uzun tarihi boyunca kendine has özelliklerle geliştirilmişOsmanlı Türkçesi farklı yazı türleriyle bir sanat haline getirilmişOsmanlı Türkçesi kelime hazinesi günümüz Türkçesi ile kıyaslanamayacak kadar zengin bir yazı dilidir.

1. Temel Osmanlıca (Osmanlı Türkçesi)
2. Osmanlı Paleografyası
3. Osmanlı Diplomatikası (Osmanlı İnşâ DiliOsmanlı Türkçesi Vesika İlmi)

olarak üç ana başlık halinde ele alınıp yorumlanmaktadır.
Osmanlıca
Harfler
elif ﺍ
be ﺐ
pe پ
te ﺖ
se ﺙ
cim ﺝ
çim ﭺ
ha ﺡ
hı ﺥ
dal ﺪ
zel ﺬ
re ﺭ
ze ﺯ
je ﮊ
sin ﺱ
şın ﺵ
sad ﺹ
dad ﺽ
tı ﻂ
zı ﻆ
ayın ﻉ
gayın ﻍ
fe ﻑ
kaf ﻕ
kef ﻙ
lam ﻝ
mim ﻡ
nun ﻦ
vav ﻭ
he ﻩ
lamelif ﻻ
ye ﻯ

İmla kaideleri

Osmanlıcanın herkes tarafından kabul edilmiş kati imla kuralları yoktur. Lakin buOsmanlı Türkçesi herkesin istediği şekilde yazabileceği anlamına gelmez. Bu kaideleri temel olarakOsmanlı Türkçesi okutucu harflerOsmanlı Türkçesi harflerin birleşme esaslarıOsmanlı Türkçesi kelime köklerinin Arapça veya Farsça olmasına bağlı olarak alınan eklerin durumu gibi birkaç kategoriye ayırmak mümkündür. örnekler

Sesli Harflerin Gösterimi

احكام ahkâm احمد Ahmed اقران akrânآرابه araba آرسلان arslan پاپا papa طاش taş باجا baca صاچاق saçak مال mal قيا kaya يايا yaya پاشا paşa بابا baba اعضا azâ أت et اساس esas امير emir اكرئ eğri اكه eğe اشك eşek ازبر ezber اجل ecel اولاد evlâd اثر eser افسانه efsane ابه ebe دده dede بلده belde تپه tepe ارق ırk اخلامور ıhlamur عراق ırak عرض ırzعطر ıtr ايليق ılık ايشيق ışık ايليجه ılıca قير kır قزيل kızıl آغرئ Ağrı يازئ yazıتاكرئ Tanrıآيرئ ayrı يازئ yazı ايش iş ايت it ايپ ip التجاء iltica ايكنه iğne ايليك ilik ميل mil كير kir پيل pil شيش şiş ايزجئ izci ايرئ iri ايشچئ işçi ايكئ iki كپئ keçi اوت ot اوتاغ otağ اوتلاق otlak اورمان orman اوجاق ocak اورس örs اوكله öğle اوفكه öfke اوكوز öküz اورتو örtü اوجوز ucuz اوشاق uşak اوغور uğur اولو ulu اوزون uzun اوركك ürkek اوچ üç اوتو ütü اوزوم üzüm اوستون üstünBenzer Konular

a.(e)MiN Bunu beğendi.
Görüntüleme:3085, Cevaplar:7

İlginizi Çekebilir >
Alt 17-04-2009, 10:09 #2

~~Only My Love~~

Sevilesi..


teşkkürler cnm

Alt 17-04-2009, 12:59 #3

~ Kadeгimsiп.

Forum Üstadı


tsKler.

Alt 28-07-2009, 00:07 #4

aa_şş_kk

Yasaklı Üye

bu dersi zor geçmiştim

Alt 07-04-2013, 01:14 #5

zadegan

Yasaklı Üye

sAÇMALAMIŞLAR GERÇEKTEN

Alt 12-06-2013, 13:18 #6

satuk_buğra_han

Donuk Üye

Göktürkçe tamga harflerini öğrenmiştim. Onun da etkisiyle tarihimdeki tüm dilleri öğrenmek istedim ve bu sıralar Osmanlıca'yı öğreniyorum.


Elif be'yi bilen herkes Osmanlıca'yı çok çabuk öğrenebilir.

Alt 17-01-2018, 18:31 #7

kleopatra.

Forum Üstadı


tesekkurler

Alt 25-10-2018, 18:35 #8

cicikızz

Yeni Üye

tşkler öğrenicem mutlaka

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:42 .