Sponsorlu Bağlantılar:
  Türkçe'miz kirleniyor !
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Like Tree1Beğeniler
  • 1 Yazan мuгđэгэг ωαмρiяэ*
Cevapla
Seçenekler
Alt 15-06-2009, 14:28 #1

мuгđэгэг ωαмρiяэ*

Foruma Isınan Üye

Türkçe'miz kirleniyor !Gençlerin nasıl konuştuğu, hem yazar olarak hem öğretmen olarak beni çok ilgilendiriyor. Bir dil bilinci kazandırabiliyor muyuz onlara?..


Gözlemlediğim kadarıyla, sözcüğün Türkçesini aramak, bulmak ve kullanmak için, bizim kuşaktakilerin gösterdiği çaba pek yok onlarda.


Kullanımı giderek yaygınlaşan yabancı sözcükler için de bir özenme duygusu içine sokuluyor gençler. “yes”, “evet” in yerini almak üzere; “o.k.” (okey), “alright” (olrayt) sıradanlaştı; “bye” (bay) yetmiyor; “çus” la, “çüs” le vedalaşıyorlar artık.

Yine yabancı özentisiyle olsa gerek her cümleden değil, her sözcükten sonra “tamam mı?” diye kendilerini onaylatma gereği duyuyorlar; “süper bir müzik tamam mı; adam parçaya bi girdi tamam mı; yıkılıyor her taraf tamam mı?”

............

Genç sunucuların, izleyicilerden “kocaman alkış!” istediğine çok şahid olmuşsunuzdur. Bu, somut büyüklükler için kullandığımız “kocaman” sözcüğü, bir bakıyorsunuz iyi dilekleri sunmak için kullanılıyor;

“kendinize kocaman iyi bakın”


“Artı” sözcüğü de moda söyleyişlerden bir. Matematik terimi olmaktan çıktı, “orada kalmak size meslekî açıdan ne tür artılar getirdi?” biçiminde, sunucuların diline girdi.

Öğrenci gençliğin dilinde de “dahası, fazlası, üstelik” anlamında kullanılarak hızla yaygınlaşıyor. Şu konuşma kalıbı hiç kimsenin yabancısı değil;

“Gerçekten çok güzel, artı..”


Gençlerin “anlatabilmek” için ne sıkıntılar çektiğini görmek içimi acıtıyor.

“eğer, şayet...” diye söze başlayan bir gencin anlatma sıkıntısı yok mu?..

“Fakat, ama, yani..” diye kıvranan bir gencin?..

Özellikle şu “yani” sözcüğü.. Her kullanımında bilin ki konuşan, meramını anlatabilmek için yardım istiyor. “Yani, yani...” deyip dile getiremediği o şeyin, varsa bir adı, onu bulmaya çalışıyor.

Rahat konuşuyor görünenlerden bir bölümünün ses taklitlerine ne kadar çok yer verdiği de gözümden kaçmıyor; Harşş diye dikildim önüne, şlak diye attım kağıtları”

Bu “anlatamamak” yüzünden bir moda daha hızla yaygınlaşmakta, şaşkınlığını, sevincini, mutluluğunu, kısaca duygularını anlatmaya çalışan genç, yüzünü, gerekiyorsa bedenini o duygunun anlatımına sokup bir çeşit “pandomima” yapıyor; “ben böyle falan oldum.”

Gençlerimize ana dillerini ustaca kullanmayı öğretemezken onlardaki gizli tiyatro yeteneğini mi ortaya çıkarıyoruz acaba?..


Alıntıdır..Benzer Konular

zadegan Bunu beğendi.
Görüntüleme:2849, Cevaplar:4

Alt 15-06-2009, 15:30 #2

nesss

Forum Heveslisi

Güzel bir yazı.... Paylaşımın için sağol canım
Alt 15-06-2009, 15:32 #3

jehn

Bizden Biri

gerçekten de goğru bi yazı..payLaşım için teşekkürLer
Alt 19-06-2009, 20:30 #4

Õżпџѓ ッ


paylaşım için teşekkürler ..
Alt 05-04-2013, 18:24 #5

zadegan

Yasaklı Üye
Hem de hızla kirleniyor...
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:47 .