Sponsorlu Bağlantılar:
  Vatandaş Türkçe Konuş !!
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Like Tree1Beğeniler
  • 1 Yazan TaM{1}Manyak
Cevapla
Seçenekler
Alt 08-10-2009, 09:26 #1

TaM{1}Manyak

Mutsuz.

Vatandaş Türkçe Konuş !!

Atatürk 1931 yılında Türkçe ile ilgili özlemlerini şöyle dile getirmiş, "Öyle istiyorum ki, Türk dili bilim yöntemleriyle kurallarını ortaya koysun ve her dalda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği güzel, ahenkli dilimizi kullansınlar"Vatandaş Türkçe Konuş !! Türkçenin medyada ve bilişimde kullanılışına bakıyorum da, Atatürk'ün bu özlemine acı acı gülmekten başka birşey yapamıyorumVatandaş Türkçe Konuş !!

Türkçeyi katleden sektörlerden ikincisi medyaysa, birincisi bilişimVatandaş Türkçe Konuş !!Vatandaş Türkçe Konuş !!Vatandaş Türkçe Konuş !! Al birini vur ötekineVatandaş Türkçe Konuş !! Her ikisinin de özlenen düzeye gelememesinin baş nedeni de Türkçeye karşı gösterdikleri özensizlikVatandaş Türkçe Konuş !! Halkın kullandığı dilden uzaklaştıkça, halka da ulaşamıyorlarVatandaş Türkçe Konuş !! Bu yüzden de bir türlü arzulanan satış rakamlarına ulaşamıyorlarVatandaş Türkçe Konuş !!

Gazeteler halkın dilinden konuşmuyorVatandaş Türkçe Konuş !! Bilişim sektörü deVatandaş Türkçe Konuş !! Her iki sektörde de bir ukalalıktır gidiyorVatandaş Türkçe Konuş !! Her iki sektörün mensupları da yabancı terimleri kullanmakta ustalaşmışlarVatandaş Türkçe Konuş !! Ne kadar çok yabancı kelime kullanırlarsa o kadar bilgili olduklarını göstereceklerini sanıyorlarVatandaş Türkçe Konuş !! Ve dikkat ederseniz, yabancı kelimeleri en yoğun biçimde kullananlar yabancı dil bilgisi en az olanlar arasından çıkıyorVatandaş Türkçe Konuş !!

Dil Bayramı kapsamında yapılan yedi oturumdan birine konuşmacı olarak davetliydimVatandaş Türkçe Konuş !! Bilim Dili Olarak Türkçe başlıklı oturumun başkanlığını ProfVatandaş Türkçe Konuş !! Talât Sait Halman yaptıVatandaş Türkçe Konuş !! Diğer konuşmacılar ise ProfVatandaş Türkçe Konuş !! DrVatandaş Türkçe Konuş !! Engin Bermek, ProfVatandaş Türkçe Konuş !! DrVatandaş Türkçe Konuş !! Oktay Sinanoğlu, ProfVatandaş Türkçe Konuş !! DrVatandaş Türkçe Konuş !! Ekmeleddin İhsanoğlu ve ProfVatandaş Türkçe Konuş !! DrVatandaş Türkçe Konuş !! Mustafa Özkan'dıVatandaş Türkçe Konuş !!

ProfVatandaş Türkçe Konuş !! DrVatandaş Türkçe Konuş !! Ekmeleddin İhsanoğlu, Son Osmanlı Dönemi Tıp Dilinin Türkçeleşmesi Meselesi başlıklı konuşmasında geçen birkaç yüzyıl boyunca yazılan bilimsel eserlerin konularına ve yüzyıllara göre karşılaştırmasını yaptıVatandaş Türkçe Konuş !! Bu karşılaştırmada bir nokta dikkatimi çektiVatandaş Türkçe Konuş !! 20Vatandaş Türkçe Konuş !! yüzyıla gelinceye kadar Türkiye'de yazılan astronomi eserlerinin sayısı matematik eserlerine fark atıyormuşVatandaş Türkçe Konuş !! Ancak bu eğilim 20 yüzyılda tersine dönmüş ve astronomi eserlerinin sayısı hızla düşerken, matematik eserlerinin sayısı hızla artmış ve astronomi eserlerini açık ara sollamışVatandaş Türkçe Konuş !!

Nedenini düşünürken, artık pek gökyüzüne, ufka bakmaz bir toplum olduğumuzun farkına vardımVatandaş Türkçe Konuş !! Başı önüne eğik bir toplum olduk çıktıkVatandaş Türkçe Konuş !! Kimse ne göğe, ne ufka bakıyorVatandaş Türkçe Konuş !! Aynı şekilde geleceğe bakanların sayısı da azaldıVatandaş Türkçe Konuş !! Herkes gününü yaşıyor, geçmişini anıyorVatandaş Türkçe Konuş !! Geleceğe bakanların sayısı çok azVatandaş Türkçe Konuş !!

Bu geleceğe önem vermeme alışkanlığının Türkçeye özen göstermememizin nedenlerinden biri olduğunu düşünüyorumVatandaş Türkçe Konuş !! Çok hızlı bir şekilde ve genellikle sınırlarımız dışında ilerleyen teknoloji kendi sözcüklerini, kendi terimlerini de yaratıyorVatandaş Türkçe Konuş !! Bu yeni sözcük ve terimler dilimizi sürekli bombalıyorVatandaş Türkçe Konuş !! Yeni teknolojileri halka anlatan medya ve bu teknolojileri halka pazarlayan bilişim sektörü yabancı dilden gelen bu yeni sözcük ve terimleri Türkçeleştirmeye çalışmadan aynen kullanma kolaycılığına kaçıyorlarVatandaş Türkçe Konuş !! Böyle yapıyorlar çünkü umurlarında olan tek şey günü kurtarmakVatandaş Türkçe Konuş !! Gelecek umurlarında değilVatandaş Türkçe Konuş !!

Türkiye Bilişim Vakfı bünyesinde kurulan Bilişimde Özenli Türkçe isimli bir çalışma grubu varVatandaş Türkçe Konuş !! Kurucu üyeleri arasında ben de varımVatandaş Türkçe Konuş !! Grubun kurucu başkanı Tuncer Ören, "Kendi kültürlerine saygı duymayanlar başkalarından saygı beklemek haklarını yitirmiş olurlarVatandaş Türkçe Konuş !! Dilimize özen, benliğimize duyduğumuz saygının bir göstergesidirVatandaş Türkçe Konuş !! 21Vatandaş Türkçe Konuş !! yüzyılın ilk çeyreğinde bilişim dilimizin zengin bir Türkçe olmasını istiyorsak, şimdiden özenli bir Türkçe kullanmaya başlamalıyızVatandaş Türkçe Konuş !! Bilişimci olabilecek kadar yetenekli olan kişilerin bu özeni gösterebileceklerine inanıyorumVatandaş Türkçe Konuş !!" diyorVatandaş Türkçe Konuş !!

TBV Bilişimde Özenli Türkçe çalışma grubu önümzdeki günlerde özenle hazırlanmış bir İnternet sitesiyle kamuoyunun önüne çıkmaya hazırlanıyorVatandaş Türkçe Konuş !! Grubun ön çalışmalarına
http://wwwVatandaş Türkçe Konuş !!tbvVatandaş Türkçe Konuş !!orgVatandaş Türkçe Konuş !!tr/dosyalar/projeler/bot/ adresinden ulaşabilir, katkıda bulunabilirsinizVatandaş Türkçe Konuş !!

Öte yandan Türk Dil Kurumu da son başkanı ProfVatandaş Türkçe Konuş !! DrVatandaş Türkçe Konuş !! Şükrü Halûk Akalın'ın kişisel ilgisi sayesinde bilişim Türkçesine büyük önem veriyorVatandaş Türkçe Konuş !! Bu bilişim sektörü için büyük bir şansVatandaş Türkçe Konuş !! TDK'nın İnternet sitesinde Türkçe Sözlük'ün anında erişimli, sayısal sürümü yayınlanıyorVatandaş Türkçe Konuş !! Yazım Kılavuzu ise sıradaVatandaş Türkçe Konuş !! Hepsinden önemlisi sitede yeni terimlere Türkçe karşılıkların önerildiği ve tartışıldığı bir zemin de sunulmuşVatandaş Türkçe Konuş !! Şimdilik kör topal işliyor ama çok daha etkin bir elektronik forum ortamı sağlanması için çalışmalar sürüyorVatandaş Türkçe Konuş !! Bilişimde özenli Türkçe kullanımına bu sitedeki tartışmalara katılarak da katkıda bulunabilirsinizVatandaş Türkçe Konuş !!

Ama yapabileceğimiz en büyük katkı yabancı terimler yerine Türkçe karşılıklarını kullanmaya, Türkçe karşılık yoksa uydurup, kullanarak önermiş olmaya özen göstermemizden geçiyorVatandaş Türkçe Konuş !! Düşünsenize önerdiğiniz bir kelime, halk dilinde kabul görüp, Türkçeye girse, bundan büyük mutluluk mu olur?Benzer Konular

zadegan Bunu beğendi.
Görüntüleme:2123, Cevaplar:5

Alt 08-10-2009, 09:30 #2

İLTERİŞ HAKAN

Yasaklı Üye
Esen ol ( sağ ol ) arkadaş.

Türkçemiz çok yıprandı değişti. Birçok Türk halkalrının dili değişti. Misal Biz bir Kırgızistan yada Özbekistan Türkleri ile dil bakımından anlaşamıyoruz, Türk Türk'ü anlayamıyor.

Arapça farsça ingilizce çok kelime yerleşti dilimize.

Öyleki şimdiki kullandığımız Türkçe neredeyse Türkçe değil.

Bu güzel kutlu dili arındırmak biz Türk Gençliğine düşer
Alt 08-10-2009, 09:45 #3

mestella

Deneyimli

bu aynı zamanda 12 eylül darbecilerin hapishanele astığı sloganlardan biriydi
cumhuriyet dönemindeki ulus-devlet projesini gerçekleştirmek için yapılan çalışmaların biriydi aynı zamanda
türkçe böyle kurtulmaz ayrıca (bence)
Alt 08-10-2009, 10:51 #4

İLTERİŞ HAKAN

Yasaklı Üye
sence Türkçe nasıl kurtulur ?
Alt 19-10-2009, 17:27 #5

Sαнil

Fener.

teşekkürLer..
Alt 05-04-2013, 17:50 #6

zadegan

Yasaklı Üye
Beni internet türkçesi diye bir dil ile kimse ikna edemez ben selamlarımı slm diye değil selam diye yazdıkça mutlu oluyorum.Otomobil teknolojisinde kısaltılmış terimler var ama onlar noktalı ve belli bir amaca yönelik mesela A.B.S-A.S.R gibi,lakin içi boşaltılmış Selamunaleykumlerimiz var S.a gibi Allaha emanet ol'larımız var A.e.o gibi bunlar hem anlamsız hem hissiz cümleler.Bir dostunuzun sizi selam diyecek kadar önemsemeyip Slm diye yazıyorsa onun sevgisi de hissizdir...vesselam veddua.
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:02 .