Sponsorlu Bağlantılar:
  Ana dilinin Anasını Ağlatanlardan
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 01-10-2013, 14:52 #1

TearsFears

Yeni Üye

Ana dilinin Anasını Ağlatanlardan

Kültürler arası iletişimin en hızlı ve yoğun olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Etkileşim her alanda olduğu gibi dil hususunda da kaçınılmaz ve bu gerçeği kabullenebiliyorum. Dilimizde karşılığı olmayan kelimelerin aynen kullanılması (karşılığı bulunsa çok daha güzel olur tabi) anlaşılabilir bir durum ama bunu tamamen bir özentiye dönüştürüp kendi varlığımıza zarar verme boyutuna getirmemizi anlayamıyorum.

Düşünün şimdi, biri gelip şurada bayrağımıza veya Türk kelimesine kötü bir laf etse hepimiz birden tepki gösteririz değil mi? tüRkçhe koNşnLR biLe! Peki en az kimliğimiz bayrağımız kadar önemli olan dilimiz de milli değerimiz değil mi? Düzgün kullanmak ve korumak görevimiz olmalıyken nedir bu ağızda çiğniyorcasına yuvarlayarak, ne idüğü belirsiz seslerle, anlam yoksunu uydurma kelimelerle konuşma özentisi? Hangi ihtiyaçla çıkmıştır, bluğ çağına ilk adımla başlayıp lise döneminde zirveye çıkan ve her duyduğumda tüylerimi diken diken eden bu ucube aksan..!

Sevgili ergen kardeşim, bu bir kendini ifade etme yolu değil. béNdhé boyhLé qhoNuşuRshaM bir shéy 0LuruM diye düşünüyorsun. Ve düşündüğün gibi bir ''şey'' oluyorsun sadece! Ne olduğunu bizde anlamıyoruz senin gibi. Yozlaşma diyesim geliyor ama bu durumu ne kadar tanımlar emin değilim.
Anlayamadığın gerçek şu ki kendini ifade etmek ana dilini iyi bilmekten geçer. Çünkü bildiğin kelimeler kadar düşünebilirsin ve düşünebildiğin kadar gelişirsin! Ve ne yazık ki kısır kalan beyinler, üreten beyinlerin kölesi olmaya mahkumdur.!


Çocukken dedemin, klasiklerin güncel baskıları yerine kütüphanesindeki çok eski baskılarını elime verip, anlamadığın kelimelerin altını çiz, ben açıklarım sana diyerek bazen bir ödev gibi, bazen ödüllerle vs. okumamızı sağlamasının amacını da değerini de çok iyi anlıyorum şimdi. O zamanlar oflayıp puflasam da şimdi minnet duyuyorum, bu sürü psikolojisi içindeki güruhun dışında kalabildiğim, kendim olabildiğim, kendi değerlerimle gurur duyabildiğim için..


Not: Bu konuya değinip adını anmadan geçmek olmazdı.
Bence Türkçenin önemi üzerine yazdığı kitapların en az birini okumayı
herkese şiddetle tavsiye ettiğim değerli insan Oktay Sinanoğlu,
Allah bedenine sağlık ve ömrüne bereket versin.Benzer Konular

Görüntüleme:789, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:02 .