Sponsorlu Bağlantılar:
  Orta Asya'nın ünlü köpeği: TÜRKMEN ALABAY
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 10-05-2008, 00:28 #1

BeRKaY

Ailenizin Yöneticisi

Orta Asya'nın ünlü köpeği: TÜRKMEN ALABAY

Orta Asya'nın ünlü köpeği: TÜRKMEN ALABAY


Temel Özellikleri

Çok büyük ve kuvvetli bir ırktır. Bağımsız ve baskın bir karakteri vardır. Alışkanlıkları onu son derece dengeli bir köpek yapar. Her zaman soğukkanlıdır. Yabancılara karşı tetiktedir. Kesinlikle dışarıda yaşaması gerekir.

Ebat olarak oldukça iridir. Çoban köpeklerinin tüm dayanıklı, vakur, sportif, fiziksel direnç ve karakteristik özelliklerine sahiptir. Bu ırk için azami ağırlık veya yükseklik diye bir şey yoktur. Şaşırtıcı ebatlara sahip olabilirler.

Neler Yapar?

Bağımsız alanı olmalıdır. Eğitirken oldukça sabırlı olmalısınız, çünkü oldukça yavaştır. Mutlaka bir görevi olmalıdır. Evi, çifliği beklemek, korumak gibi. Egzersiz ihtiyaçları hemen hemen tüm büyük ırklarda olduğu gibi fazladır. Tembel bir görünüm sergiledikleri zamanlar da olur, ama bu sizi aldatmasın. Anında fiırlayıp hareketlenebilirler.

Otorite olarak belirli bir sahibe gereksinim duyar. Eğitimi sırasında ona kesinlikle bağırmamak ve şiddet uygulamamak gerekir. Sadece sahibini gerçekten benimsiyorsa lider olarak kabul edip ona itaat eder.

Alabaylar herkesin köpeği olamazlar. Doğasında son derece sakin ve hayvanlar üzerinde kaba kuvvet sergileme eğilimi olmayan insanlar tarafından bakılmalı ve sahiplenilmelidirler.

Tarihçesi

Alabay hala gizemini koruyan çok eski zamanlardan beri varolan bir çoban köpeğidir. Bugünlerde Kazakistan'da, Özbekistan'da ve Türkmenistan'da bu güzel köpeğe rastlamamız mümkündür.

4000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu sanılmaktadır. Gerçek orijini bilinmemektedir, ama bir çokları atasının Tibetli Mastiff olduğunu savunur. Rusya çevresinden, İran ve Afganistan'dan Sibirya'ya kadar olan alanda rastlamak mümkündür. Altı ülke daha bu alanı paylaşır; Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Rusya.

Görüntüleme:20499, Cevaplar:4

Alt 10-05-2008, 00:30 #2

.CanDy.

Forumun Tiryakisi
Küçüklügü çirkinmiş ama sonra çok tatlı oluyolar yaaa evde besleyesim geliyo valla
Tşkler cnm paylaşım için


Alt 10-05-2008, 01:12 #3

нeгα´

Your love is my drug.

Ayy şiRinmiş


Alt 10-05-2008, 09:05 #4

crayzgril

Bizden Biri

Enem coq tatlı


Alt 10-05-2008, 16:10 #5

BeRKaY

Ailenizin Yöneticisi

Sağolun


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler



Orta Asya'nın ünlü köpeği: TÜRKMEN ALABAY Konusuna Benzer Konular

Asya'nın Renkleri..


Ünlü şarkıcı köpeği için villa yaptırıyor


Köpek sevgisiyle bilinen şarkıcı sekiz köpeğine evinin bahçesinde villa yaptırıyor... Seren Serengil, İstanbul Acarkent'teki evinde baktığı...

Sri Lanka Asya'nın En Mutlu Ülkesi


Singapur merkezli reklam firması Grey Group'un 33 bin kişi ile yaptığı ankette Sri Lanka, 30 yıldır çatışma yaşanmasına rağmen Asya'nın en mutlu...

Alabay (Alabai)


Alabay (Alabai) Temel Özellikleri çok büyük ve kuvvetli bir ırktır. Bağımsız ve baskın bir karakteri vardır. Alışkanlıkları onu son derece...




Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:02 .