Sponsorlu Bağlantılar:
  Horozun Sabah Ötmesi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 19-06-2008, 20:52 #1

cynthia

marguerite duras

Horozun Sabah Ötmesi

Horozun sabah erkenden, gün doğarken ötmesinin, insanları uyandırma arzusu ile bir ilgisi yoktur. Onlar kendileri için öterler.

Aslında horozlar gün boyu öterler ama gün ağarırken ötmeleri daha kuvvetli, daha canlıdır. Ortalık da iyice sessiz olunca çok uzaklardan bile duyulabilir. Horozların ötüş tempoları öğleden sonra saat 3'e doğru düşer. Horozların ötmeye başlamaları tam şafak vakti veya çok az öncedir.

Gerek doğan Güneş'in ışığının etkisini gerekse yine aynı zamanda ötmeye başlayan diğer kuşların seslerinin etkilerini ölçmek amacıyla horozlar ışık ve ses geçirmez bir bölmeye konulmuşlar ama yine aynı saatte ötmeye başladıkları görülmüştür. Buradan da sabah sabah ötmenin horozun biyolojik saatinde ayarlanmış olduğu anlaşılıyor.

Sabah Güneş doğarken ötmek sadece horozlara mahsus değildir. Kulağa en çok horozun sesinin gelmesi, onun sesinin diğerlerinden daha güçlü olmasındandır.

Kuşların büyük çoğunluğu da aynı saatlerde dallarda koro halinde ve kuvvetlice öterler. Gün boyu kuşlardan duyabileceğiniz en büyük ses hacmi bu saatlere rastlar.

Bu sabah ötüşünün nedeni kuşun kendi hakimiyeti altındaki alanı belirtmesidir. Horoz da her ne kadar uçamasa da bir kuş türü olduğundan onun da sabah ötüş nedeni aynıdır. 'Her horoz kendi çöplüğünde öter' ifadesi bu bakımdan çok doğrudur. Öterek o gün boyu kendi alanı içinde olan kümesin ve tavukların yanına kimsenin özellikle diğer horozların yaklaşmamasını ikaz eder.

Gerek horozun gerekse diğer kuşların gün içinde ötmelerinin nedeni ise farklıdır. Bu ötüşler, yiyeceği, tehlikeyi haber veren, diğerlerinin gözden kaybolmamaları için 'ben buradayım' mesajını veren, zaman zaman da aşkım ifade eden iletişim ötüşleridir.

Görüntüleme:856, Cevaplar:4

Alt 19-06-2008, 21:03 #2

¤¤«ßiRiCiK»¤¤

DeJavuu.~
PaYLaŞıM iÇin tşkLeR..


Alt 26-06-2008, 16:58 #3

sheker__kiSsS

Deneyimli

tşkler


Alt 26-06-2008, 17:06 #4

|EpiCa|

Azimli Üye

İlginç bende bu horozlar neden ötüp milletin uykusundan uyandırıyolar diye merak ediyodum
Paylaşım için tşk


Alt 30-06-2008, 19:04 #5

≈ Vεѓѓụcκтεs ῶεiв ≈

Merve Ş. beni bul .

paylaşımın için saĞol !


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerHorozun Sabah Ötmesi Konusuna Benzer Konular

Kuş Ötmesi, Hayvan Uluması


Kuş Ötmesi Hayvan Uluması Halkımız arasında bazı kuşların ötmesi bazı hayvanların uluması çeşitli şekillerde yorumlanmaktadır. Bunlardan kimisi...

Herkes bu boynuzlu horozun peşinde


Yumurtadan çıkan civcivlerin arasındaki bu boynuzlu horoz sahibi tarafından özenle büyütülüyor. Ama taliplisi çok. Sivas'ta bir lise...

Horozun Sesi Kesildi.


Denizlispor'la İstanbul B. Belediyespor Arasında Oynanan Karşılaşma Misafir Takımın 1 - 0 Üstünlüğü ile Sona Erdi. Stat: Atatürk ...

HoroZun çöpLüĞü. (=


Horozun Çöplüğü horoz horozlar asabi horozlar dövüş horozı dövüş horozları saldıran horozlar hayvan filmleri filmi video videoları hayvanlar alemi...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:53 .