Sponsorlu Bağlantılar:
  Tarantula ...
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 20-06-2009, 19:04 #1

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Tarantula ...

Tarantula ...


Acanthoscurria Brocklehursti


36 türü kapsayan geniş bir tarantula cinsidir, tamamı Güney Amerika ve Karaiplerde yaşar. Ağrılıklı tercih ettikleri doğal yaşam alanları nemli yağmur ormanı bölgeleridir. Genelde parlak renklere sahip olmayan, kahverengi, siyah ağırlıklı tonlarda olan agresif ve büyük tarantulalardır. Özellikle Acanthoscurria Geniculata ve Acanthoscurria Brockelhursti gibi türlere teraryumlarda sıklıkla rastlanır.


Doğal Yaşam Alanı: Brezilya (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 9 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Diğer Acanthoscurria türleri gibi saldırgan ve agresif bir türdür. Kendini müdafaa etmek için bombalar. Karın bölümü yem yemekten patlayacak gibi büyümüş olsa da, önüne gelen böceğe aynı iştahla saldırır. Ortalıklarda gezinmeyi sever.
Bakımı: En az 40x30x30 (UxGxY) boyutlarında teraryum, içerisinde çok kazdığı ve hareketli olduğu için 10 cm civarında toprak ve yuva yapabileceği ağaç kabuğu bulundurulmalıdır. Isı yazın 25-27, kışın 16-18°C, bağıl nem ise 60% civarında tutulmalıdır.

Tarantula ...


Acanthoscurria GeniculataDoğal Yaşam Alanı: Brezilya (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 9-10 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Oldukça saldırgan ve agresif bir türdür. Rahatsız edildiğinde ısırmak için saldırır ya da bombalar. Yetişkin dişiler 10 cm uzunluğa erişebilirler, aktif tarantulalardır saklanmayı sevmezler. Geniş alana ihtiyaç duyarlar.
Bakımı: En az 40x30x30 (UxGxY) boyutlarında teraryum ve içerisinde saklanabileceği bir mağara bulundurulmalı ve su ihtiyacı için birkaç günde bir teraryumunun bir köşesine su püskürtülmelidir. Isı yazın 25-27, kışın 16-18°C, bağıl nem ise 60% civarında tutulmalıdır.
Tarantula ...


Aphonopelma BicoloratumDoğal Yaşam Alanı: Meksika (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 5 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Görünümü Brachypelma Boehmei'yi andıran oldukça sakin, küçük bir yer türüdür. Bombalayan bir tür olarak bilinmesine rağmen, genelde kaçmayı tercih eder. Teraryumda sıklıkla ortalıklarda görünür.
Bakımı: 20x30x30(UxGxY) boyutlarında bir teraryum yeterlidir. Teraryumun kuru (Yaklaşık %60 bağıl nem) tutulması gerekir. Bunun yanısıra su içebileceği bir kap bulundurulmasında fayda vardır. Gündüzleri 25-30°C, gece ise sıcaklık daha düşürülebilir.
Tarantula ...


Aphonopelma SeemanniDoğal Yaşam Alanı: Kosta Rika, Kuzey Amerika (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 6 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Isırarak kendini müdafaa eder. Genelde yuvasında saklanır ve ortalıklarda fazla görünmez. Aphonopelma Bicoloratuma göre oldukça telaşlı ve saldırgandır.
Bakımı: 30x30x30(UxGxY) boyutlarında bir teraryum bu küçük denilebilecek tür için fazlasıyla yeterlidir. Bakımı nispeten kolaydır. Teraryumun kuru (Yaklaşık %60 bağıl nem) tutulması gerekir. Bunun yanı sıra su içebileceği bir kap bulundurulmasında fayda vardır. Gündüzleri 25-30°C, gece ise sıcaklık daha düşürülebilir.


Avicularia Aurantiaca :


Doğal Yaşam Alanı: Peru (Ağaç türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 5-6 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Oldukça sakin ve büyük bir Avicularia türüdür. Müdahalelere rağmen saldırganlık göstermez ve zamanını genelde geniş yuvasında geçirir, çok aktif değildir. Tüylü gövdesi ve eklemlerindeki turuncu çizgilerle oldukça sevimli bir görüntüsü vardır.
Bakımı: Yaklaşık 30x30x40(UxGxY) boyutlarında bir teraryumda beslenmeli, teraryumun içerisinde tırmanabileceği ağaç dalı bulundurulmalı ve su ihtiyacı için birkaç günde bir ağına su püskürtülmelidir.


Avicularia Avicularia :


Doğal Yaşam Alanı: Peru (Ağaç türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 5-6 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Oldukça sakin ve büyük bir Avicularia türüdür. Müdahalelere rağmen saldırganlık göstermez ve zamanını genelde geniş yuvasında geçirir, çok aktif değildir. Tüylü gövdesi ve eklemlerindeki turuncu çizgilerle oldukça sevimli bir görüntüsü vardır.
Bakımı: Yaklaşık 30x30x40(UxGxY) boyutlarında bir teraryumda beslenmeli, teraryumun içerisinde tırmanabileceği ağaç dalı bulundurulmalı ve su ihtiyacı için birkaç günde bir ağına su püskürtülmelidir

Görüntüleme:1231, Cevaplar:3

Alt 20-06-2009, 19:05 #2

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Tarantula ...


Brachypelma Albopilosum
Doğal Yaşam Alanı: Kosta Rika, Guatemala (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 7 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Hemen hemen tüm Brachypelmalar gibi Albopilosum da oldukça sakin bir türdür. Kazmayı çok sever ve genelde toprağın veya yuvasının altında bir yerlerdedir. Yine de sık sık ortalıklarda da görünür. Temelde siyah renkli olan kısa tüylerinin arasından çok daha uzun ve kıvrık olan altınımsı uzun tüyler gözükür bu haliyle sevimli bir tüy yumağını andırır.
Bakımı: Yaklaşık 10 cm derinliğinde toprak bulunan 30x30x30(UxGxY) boyutlarında bir teraryumda Beslenmelidir. Diğer Brachypelmalara oranla daha nemli bir ortama ihtiyaç duyar. Bu nedenle toprağın hafif ıslak tutulması gerekir. Sıcaklık 26-29°C, bağıl nem 65% civarında olmalıdır.
Tarantula ...


Brachypelma Auratum
Doğal Yaşam Alanı: Meksika (Yer Türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 6-7 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Brachypelma Auratum tüm Brachypelmalarda olduğu gibi bireyden bireye değişen davranışlar sergiler. Çok sakin olanları olduğu gibi aktif ve saldırgan olanları da mevcuttur. Bu sebeple genel geçer bir davranış portresi çizmek imkansızdır. Ama Auratum, Vagans, Ruhnai ve Smithi, diğer Brachylere göre daha sakindir. Görüntü olarak Smithiye çok benzer ancak dizlerindeki kırmızı desenler daha parlaktır ve genel olarak Smithiye göre vücudundaki siyah renk daha koyudur.
Bakımı: Kurak iklimin hakim olduğu yarı çölleşmiş bölgelerde yaşarlar. Yazın 25-28C° kışın 22-24C° civarında sıcaklıkta 50% bağıl nemde beslenmelidirler. Kışın nem oranı kısa dinemli olarak 60-70%ye yükseltilebilir. 30x30x20 (UxGxY) boyutlarında bir teraryum yeterlidir. Teraryumda saklanabilecekleri bir kovuk ve su içebilecekleri küçük bir kap bulunmalıdır.
Tarantula ...


Brachypelma Boehmei
Doğal Yaşam Alanı: Güney Meksika (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 7 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Diğer aynı cinsin üyelerine göre kısmen agresiftir ve daha hızlı büyür. Rahatsız edildiğinde hemen bombalar ve ısırmak için saldırır. Sıklıkla cama tırmanır ve saklanmayı sevmez, genelde görünür yerlerinde gezinir. Parlak turuncu renkleriyle dikkat çeker.
Bakımı: 30x30x30 (UxGxY) boyutlarında bir teraryum Boehmei için yeterlidir. Doğal ortamlarından kuru iklime alışkın olduklarından, teraryumlarının da kuru tutulmasında fayda vardır. Ancak yine de susuz kalmaması için teraryumda su içebileceği bir kabın bulundurulması gerekir. Sıcaklık 26-29°C, bağıl nem 60% civarında olmalıdır.
Tarantula ...


Brachypelma Emilia
Doğal Yaşam Alanı: Orta Meksika (Yer Türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 5-6 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Telaşlı bir Brachypelma türüdür. Küçük müdahalelerde bile bombalamaktan kaçınmaz. Telaşının getirdiği olumsuz etki güzelliği karşısında kaybolur, bej renkli carpaxındaki siyah 'V' deseni ve siyah vücuduna kontrast oluşturan parlak turuncu bacaklarıyla tüm albenisini konuşturur. İlk iki-üç yılda oldukça yavaş gelişir, daha sonra yem yeme miktarıyla paralel olarak büyüme hızı artar. Ortalama ömürlerinin 20 yılın çok üzerinde olduğu iddia edilir.
Bakımı: Çoğu Brachypelma gibi kurak iklimin hakim olduğu yarı çölleşmiş bölgelerde yaşarlar. Isı yazın 25-28C° kışın 22-24C° civarında tutulmalıdır, kışın 22-24C°ye düşülebilir. Bağıl nem 50% civarında tutulmaya çalışılmalıdır. 30x30x20 (UxGxY) boyutlarında bir teraryum yeterlidir. Teraryumda saklanabilecekleri bir kovuk ve su içebilecekleri küçük bir kap bulunmalıdır.
Tarantula ...


Brachypelma Klaasi
Doğal Yaşam Alanı: Güneybatı Meksika (Yer Türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 7 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Oldukça büyük ve tıknaz bir Brachypelma türüdür. Genel rengi siyahtır ancak bacakları ilk eklemlerinden sonra kırmızımsı bir kahverengiye döner. Oldukça güzel Tarantulalardır ama ne yazık ki Klaasiler de yavaş büyür, tüm Brachypelmalar gibi bu türde de sabırlı olmalısınız.
Bakımı: Yaklaşık 30x30x30(UxGxY) boyutlarında bir teraryum Klaasi için yeterlidir. Doğal ortamları kurak olduğu için teraryumun kuru tutulmasında fayda vardır, bağıl nem 60% civarında tutulabilir. Her yer türünde olduğu gibi Klaasi için de teraryumunda saklanabileceği bir yuvanın hazırlanması gereklidir. 26-28°C arası ideal sıcaklıktır.


Alt 20-06-2009, 19:06 #3

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Tarantula ...


Brachypelma Ruhnaui
Doğal Yaşam Alanı: Meksika (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 7 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Diğer Brachypelmalar gibi sakin bir türdür. Saldırgan değildir. Kendilerine karşı tehdit hissettiklerinde nadiren de olsa bombalarlar. Siyah vücut rengine tamamen zıt bej carpaxıyla, nadir bulunan ve diğer Brachypelmalara oranla daha pahalı olan bir türdür.
Bakımı: Yaklaşık 10 cm toprak doldurulmuş 30x30x30'luk (UxGxY) bir teraryumda beslenmelidir, zira Ruhnaui derin tüneller kazmayı çok sever. 26-28°C sıcaklık ve %60 nem teraryum koşulları için uygundur.

Tarantula ...


Brachypelma Smithi
Doğal Yaşam Alanı: Meksika (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 7-8 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Theraphosidae ailesinin dünyaca ünlü, en sakin türüdür. Teraryumda Smithi bir köşede otururken hiçbir sıkıntı yaşamadan teraryumun bakımı ve temizliğini yapabilirsiniz. Bombalayan bir tür olarak bilinse de, bu özelliğini nadiren kullanır.
Bakımı: Yaklaşık 30x30x30(UxGxY) boyutlarında bir teraryum yetişkin bir Smithi için yeterlidir. Doğal ortamları çöl iklimine yakın olduğu için teraryumun nispeten kuru tutulmasında fazda vardır. Her yer türünde olduğu gibi Smithi için de teraryumunda saklanabileceği bir yuvanın (ağaç kabuğu veya taşlardan olabilir) hazırlanması gereklidir.
Tarantula ...


Brachypelma Vagans
Doğal Yaşam Alanı: Kolombiya, Belize, Guatemala, Kosta Rica, Honduras, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri (Yer Türü).
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 6-7 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Geniş yayılım alanlarından da anlaşılacağı üzere opurtunist ve dayanıklı Tarantulalardır. Tıknaz vücut yapıları sert zeminlerde bile derin tüneller kazabilmelerini sağlar. Ön gövdeleri tamamen siyahtır, arka gövdeyi parlak kırmızı tüyler kaplar. Genelde sakin tarantulalardır ancak avlanırken çok agresifleşirler.
Bakımı: 30x30x30 (UxGxY) boyutlarında bir teraryum yeterlidir. Susuz kalmamasları için teraryumda su içebileceği bir kabın bulundurulması gerekir. Sıcaklık 26-29°C, bağıl nem 65% civarında olmalıdır. Vaganslar diğer Brachypelmalara göre daha nemli ortamda beslenmelidir.
Tarantula ...


Chromatopelma Cyaneopubescens
Doğal Yaşam Alanı: Kuzey Venezuela (Çalılık türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 7 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Genellikle yuvasına kaçar. Kendini savunması gerektiğinde sıklıkla bombalar. Aktif bir tarantula türüdür, tırmanmayı sever.
Bakımı: 30x30x30(UxGxY) boyutlarında bir teraryum yeterlidir. Çok fazla ağ yaptığı için teraryumda sarmaşık türü bitki bulundurulmalıdır.Toprağın küçük bir kısmı hafif ıslak tutulmalıdır. Literatürde çalılık türü olarak sınıflandırılmıştır, ne ağaç, ne de yer türüne dahil edilmistir. Doğal yaşam alanı kurak ve sıcaktır, ısı 27-30°C nem 60-70% arasında tutulmalıdır.
Tarantula ...


Ephebopus Cyanognathus
Doğal Yaşam Alanı: Fransız Guyanası (Tünel Türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 4-5 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Zamanının çoğunu kazdığı uzun ve derin tünellerde geçirir. Rahatsız edildiğinde çok agresif davranışlar sergiler ve ısırmaya çalışır. Tarantula dünyasındaki en ilginç renk kompozisyonlarından birine sahiptpir, kaverengi ve gösterişsiz vücuduna tezat olarak bacak eklemleri parlak sarı ve chelizera olarak tabir edilen dişlerin üst kısmı neonumsu mor yada mavidir.
Bakımı: 30x30x20 (UxGxY) boyutlarında bir teraryum Ephebopus Cyanognathus için yeterli alan sağlar. Çok kazdığı için 10 cm civarında toprak ve yuva yapabileceği ağaç kabuğu bulundurulmalıdır. Isı 25-27, bağıl nem ise 80% civarında tutulmalıdır. Ephebopus Cyanognathus yüksek nemi sever.


Alt 20-06-2009, 19:33 #4

●๒lยєฬ๏гl๔●

ÖZEL ÜYE

ıyy teşekkürler paylaşım için..


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerTarantula ... Konusuna Benzer Konular

Tarantula


Örümceğin birkç beden büyüğü Hiç sevmediğim hayvan türü :angee:

Tarantula


Tarantula Adı Nerden Geliyor Tarantula aslında farklı bir eklembacaklı ailesi için kullanılan isimdir örn. lycosa tarantula ancak 1958 yapımı bir...

TaranTula


36 türü kapsayan geniş bir tarantula cinsidir tamamı Güney Amerika ve Karaiplerde yaşar. Ağrılıklı tercih ettikleri doğal yaşam alanları nemli yağmur...

tarantula resimleri


Bunlarda Ben :)) (TaRaNTuLa)


iste bunlarda Ben en azindan eski halim :))
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:53 .