Sponsorlu Bağlantılar:
  Bir arı kovanında ne kadar petek olur
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Like Tree1Beğeniler
  • 1 Yazan NecatiEmre
Cevapla
Seçenekler
Alt 05-12-2009, 12:36 #1

Ateş'i HecR

TÜRKİYE CUMHURİYETİ

Bir arı kovanında ne kadar petek olur

Bir arı kovanında ne kadar petek olur? Bunlardan ne kadar bal çıkar?Dünyada milyonlarca arı kovanı vardır ve parmak izi gibi birbirine eşit değildir.

Dolayısı ile sorunuzun cevabı verilemez.

Alt-üst sınırlar isterseniz;

1-50 petek olabilir.
0-150 kg. bal çıkabilir.

----

Arı kovanında 10 petek olur.

10 petek komple dolarsa yaklaşık 30 kg bal yapar.

-------
Yirmi bin türden oluşan geniş bir familyaya sahip olan arılar, hayvanlar dünyasındaki en çarpıc sahip, sosyal hayatları ile diğer ı mühendislik ve mimarlık bilgisinepek çok canlıdan ayrılan, aralarındaki iletişim ile kendilerini inceleyen bilim adamlarını hayretler içinde bırakan canlılardır.
Bu kitabın konusu olan balarıları ise diğer arılardan farklı özelliklere sahiptir. Koloniler halinde ağaç kovuklarında veya benzeri kapalı mekanlarda kendilerine yuva yaparlar. Bir arı kolonisi, bir kraliçe, birkaç yüz erkek ve 10-80 bin işçi arıdan oluşur. Görünüş olarak birbirinden farklı olan bu üç arıdan kraliçe arı ve işçi arılar dişidir.
Arı kolonilerinin her birinde sadece bir kraliçe bulunur ve bu kraliçe arı diğer dişilere göre daha büyüktür. Temel görevi ise yumurtlamaktır. Üreme sadece kraliçe arı vasıtasıyla olur, onun dışında diğer dişiler erkeklerle çiftleşemezler. Kraliçe, yumurtlamadan başka, koloninin bütünlüğünü ve kovandaki sistemin işleyişini sağlayan önemli maddeler de salgılar.
Erkekler ise, dişilerden iridirler ama ne iğneleri vardır, ne de kendileri için besin toplayabilecek organları. Tek fonksiyonları kraliçeyi döllemektir. Kovanda petek örme, yiyecek toplama, arı sütü üretme, kovan ısısını düzenleme, temizlik, savunma gibi akla gelebilecek tüm işleri ise işçi arılar yaparlar.
Arı kovanındaki hayatın her aşamasında bir düzen vardır. Larvaların bakımından, kovanın genel ihtiyaçlarının teminine kadar her görev hiç aksamadan yerine getirilir. Bu düzenin en belirgin örneklerinden biri de kovandaki yavruların bakımı sırasında ortaya çıkar. Diğer arıların yavrulara gösterdikleri özen ve sergiledikleri özverili davranışlar detaylı olarak incelendiğinde bu konu daha iyi anlaşılacaktırBenzer Konular

Görüntüleme:19354, Cevaplar:7

Alt 05-12-2009, 22:26 #2

xcLumsy

Acemi Üye

Tek fonksiyonları kraliçeyi döllemektir. Kovanda petek örme, yiyecek toplama, arı sütü üretme, kovan ısısını düzenleme, temizlik, savunma gibi akla gelebilecek tüm işleri ise işçi arılar yaparlar.
Arı kovanındaki hayatın her aşamasında bir düzen vardır.

Gerçekten Mükemmel bir komuta sistemleri var...
Teşekkürler
Alt 05-12-2009, 22:35 #3

NecatiEmre

Forum Üstadı

Bu gece de cahilliğimizi öğrenmiş olduk. Muhteşem bir bilgiydi , forumları bundan ötürü seviyorum. Bir şeyleri araman gerekmiyor , bilgiler önüne geliyor. Tabi genel anlamda öğrenmek için burdayız zaten. Bizlerle paylaştığın için teşekkürler.

-Ayrıca Bal arıları Eşek arılarını kovanlarına girdiğinde , Bal arıları eşek arısının etrafını sarar ve vücut ısılarını yükselterek ateş nefesi üflerler.Eşek arıları 76 derece ısıya dayanabilirler, bal arılarıysa 87. Dolayısıyla Bal arıları eşek arılarını canlı canlı yakmış olurlar.Yönetici Bunu beğendi.

Alt 05-12-2009, 23:07 #4

Ateş'i HecR

TÜRKİYE CUMHURİYETİ

Rica Ederim =) TskrLer qüzeL yorumLarınz için =)
Alt 06-12-2009, 00:16 #5

xcLumsy

Acemi Üye

Alıntı:
Necati Emre´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu gece de cahilliğimizi öğrenmiş olduk. Muhteşem bir bilgiydi , forumları bundan ötürü seviyorum. Bir şeyleri araman gerekmiyor , bilgiler önüne geliyor. Tabi genel anlamda öğrenmek için burdayız zaten. Bizlerle paylaştığın için teşekkürler.

-Ayrıca Bal arıları Eşek arılarını kovanlarına girdiğinde , Bal arıları eşek arısının etrafını sarar ve vücut ısılarını yükselterek ateş nefesi üflerler.Eşek arıları 76 derece ısıya dayanabilirler, bal arılarıysa 87. Dolayısıyla Bal arıları eşek arılarını canlı canlı yakmış olurlar.
İnanılmaz... Teşekkürler bu yararlı bilgi için
Alt 06-12-2009, 01:19 #6

aa_şş_kk

Yasaklı Üye
teşekkürler. bir kısmını biliyordum
Alt 26-03-2017, 19:45 #7
Bilmesen de olur
Misafir

Cevaba bir bak

Güzel hava hocamız iste böyle performan ödevi verdi ne diyecekin����
Alt 17-04-2017, 20:04 #8
GewezePower
Misafir

:F

[FONT=""][COLOR=""][SIZE=""]Valla Yararlı Oldu Ama Yazmaya Üşeniyom Ne Yapsam Ki[/SIZE][/COLOR][/FONT]
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:28 .